Arsyetohet Mandiq: Populli serb në Mal të Zi do të më kishte inat po të mos kisha qenë në selinë e SNS-së

Evropë

Arsyetohet Mandiq: Populli serb në Mal të Zi do të më kishte inat po të mos kisha qenë në selinë e SNS-së

Më: 22 dhjetor 2023 Në ora: 09:35
Andrija Mandiq

Kryetari i Parlamentit të Malit të Zi Andrija Mandiq tha se presidenti i Malit të Zi Jakov Milatoviq ka mundur të mos komentojë se nuk ka vend në selinë e Partisë Progresive Serbe (SNS) në natën e shpalljes së rezultateve zgjedhore në Serbi. . Ai thotë se populli serb në Mal të Zi do të kishte inat po të mos ishte atje të dielën, duke theksuar se udhëtimi i tij në Beograd nuk i kushtoi Kuvendit asnjë cent.

Mandiq përsëriti se si kryetar i Demokracisë së Re Serbe, ai ishte i detyruar të ishte me miqtë e tij në momentin e shpalljes së rezultateve preliminare në shtetin fqinj.

“Unë jam një politikan serb nga Mali i Zi, një përfaqësues i shumicës parlamentare që dëshiron të ndërtojë marrëdhëniet më të mira me Serbinë. Presidenti i Serbisë është miku im. Nova është themeluar në vitin 2008, kur u themelua edhe SNS. Që atëherë, ne kemi kam funksionuar si parti simotra.Unë nuk e përfaqësoj Malin e Zi sipas Kushtetutës ai tashmë është kryetar i shtetit.Si kryetar i partisë kam qenë i detyruar të jem me miqtë e mi, kjo është mirë për Malin e Zi.Ajo urë ne mund të jetë në dobi të çdo qytetari”, tha Mandiq në emisionin “Argumentet” në TVCG.

Ai thotë se është krenar që ka qenë në selinë e SNS-së, duke thënë se populli serb në Mal të Zi do të kishte inat po të mos kishte qenë atje.

“Gjatë fushatës zgjedhore nuk kam bërë asnjë deklaratë dhe as nuk kam ndërhyrë në atë proces”, tha Mandiq, duke përsëritur se nuk ka votuar në zgjedhjet në Serbi.

Ai po ashtu ka theksuar se presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviq, ka mundur të mos komentojë kur nuk i takon.

“Unë nuk i komentoj veprimet e tij, ndoshta nuk më pëlqen ku është ndonjëherë, kështu që nuk e komentoj këtë,” tha Mandiq.

Ai pretendon se udhëtimi i tij në Beograd “nuk i kushtoi Parlamentit të Malit të Zi asnjë cent”.

Biletën e avionit e ka blerë Demokracia e Re Serbe dhe të gjitha shpenzimet e tjera i kam përballuar unë”, theksoi Mandiq.

Ai thekson se e do Serbinë, por më së shumti e do Malin e Zi. E pas gjithë kritikave që ka marrë ditët e kaluara, thotë se do ta bënte sërish të njëjtën gjë, transmeton Pobjeda.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat