LIVE: Ekonomia ruse përtoke – Ku do të shkojnë rreth 300 miliardë dollarë të aseteve të Bankës Qendrore Ruse?

Evropë

LIVE: Ekonomia ruse përtoke – Ku do të shkojnë rreth 300 miliardë dollarë të aseteve të Bankës Qendrore Ruse?

Nga: Bota sot Më: 12 shkurt 2024 Në ora: 06:47 Përditësuar në ora: 18:49 më 12.02.2024
Foto ilustrim

BE bie dakord për masat e reja për të izoluar fondet e ngrira ruse

Nga: A.Sh

Këshilli Evropian ra dakord më 12 shkurt për një sërë masash të reja që synojnë fitimet nga aktivet e ngrira që i përkasin Bankës Qendrore Ruse, duke hapur ndoshta rrugën që të ardhurat të ridrejtohen përfundimisht në Ukrainë.

Vendet perëndimore imobilizuan rreth 300 miliardë dollarë të aseteve të Bankës Qendrore Ruse në fillim të pushtimit në shkallë të plotë. Që atëherë, Uashingtoni, Brukseli dhe Kievi kanë diskutuar mënyrat ligjore të kanalizimit të këtyre fondeve për të ndihmuar përpjekjet e rindërtimit të Ukrainës, por ende nuk kanë arritur në një përfundim përfundimtar.

Kombet e Grupit të Shtatë (G7) janë zotuar se asetet ruse të mbajtura në juridiksionet e tyre do të mbeten të ngrira derisa Moska t'i paguajë reparacionet e luftës Ukrainës.

BE-ja propozoi një plan më 12 dhjetor për të kapur rreth 15 miliardë euro (16.2 miliardë dollarë) fitime të parashikuara të krijuara nga aktivet e ngrira të Bankës Qendrore të Rusisë dhe për t'i transferuar ato në Ukrainë.

Komisioni Evropian vlerësoi se plani do të gjeneronte rreth 3 miliardë euro (3.2 miliardë dollarë) në vit, ose 15 miliardë nga 2023-2027.

Plani do të ndikojë më drejtpërdrejt në Euroclear, një kompani shërbimesh financiare me bazë në Belgjikë që mban rreth 191 miliardë euro (205 miliardë dollarë) në asete ruse.

Këshilli Evropian tha më 12 shkurt se depozituesit qendrorë të letrave me vlerë (CSD) që mbajnë më shumë se 1 milion euro (1.07 milion dollarë) aktive nga Banka Qendrore Ruse duhet të ndajnë çdo fitim të krijuar nga llogaritë kryesore.

Të ardhurat duhet të izolohen dhe monitorohen dhe nuk mund të asgjësohen.

Vendimi është hapi tjetër për të mundësuar që një pjesë e aseteve të ngrira ruse të ridrejtohen përfundimisht për të ndihmuar në pagesën për rindërtimin e Ukrainës, tha Këshilli Evropian.

Fondet mund të kanalizohen përmes buxhetit të BE-së në të ardhmen.

Ekonomia ruse 'u rikthye ndjeshëm' pavarësisht parashikimit të rritjes

Nga: A.Sh

Ekonomia e Rusisë ka filluar të duket "shumë shumë" si Bashkimi Sovjetik, pasi një shef i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) parashikon se vendi përballet me "kohë të vështira" përpara.

Shifrat javën e kaluar treguan se ekonomia u rikthye ndjeshëm nga një rënie e vitit 2022, me rritjen e mbështetur në prodhimin e armëve të financuara nga shteti.

FMN-ja parashikon rritje prej 2.6% të PBB-së këtë vit, por drejtori menaxhues i FMN-së tha se kjo është një shenjë se Rusia po investon në ekonominë e luftës, sesa një përmirësim në standardet e jetesës.

Sot në Rusi prodhimi ushtarak rritet dhe konsumi ulet, tha Kristalina Georgieva.

"Kjo është pothuajse ajo që dikur dukej Bashkimi Sovjetik - niveli i lartë i prodhimit, niveli i ulët i konsumit," tha ajo, duke folur për CNBC.

Ekonomia e Rusisë e goditur nga sanksionet u rrit 3.6% në 2023 pas një tkurrje të rishikuar prej 1.2% në 2022.

Ekonomistët me bazë në Rusi kanë vënë në dukje cilësinë e dobët të rritjes ekonomike, duke shtuar se prodhimi i armëve mund të kontribuojë në GDP më të lartë, por të ofrojë përfitime të kufizuara për popullsinë.

"Unë në fakt mendoj se ekonomia ruse është në kohë shumë të vështira për shkak të largimit të njerëzve dhe për shkak të aksesit të reduktuar në teknologji që vjen me sanksionet," tha zonja Georgieva.

"Pra, megjithëse ky numër (2.6%) duket si një numër i mirë, ka një histori më të madhe pas (ai) dhe nuk është një histori shumë e mirë."

Rusia ka humbur 10 për qind të tankeve të saj në betejën për Avdiivka

Beteja katër mujore për Avdiivka ndoshta po arrin kulmin në ditët e fundit: ukrainasve po u mbarojnë municionet në qytetin e shkatërruar, kurse rusët po i afrohen qendrës së qytetit nga jugu dhe veriu, duke kërcënuar ndërprerjen e linjave të furnizimit për ushtarët ukrainas, shkruan Forbes.

Do të ishte një humbje e dhimbshme për Ukrainën – zgjidhja e parë e madhe që bie nën kontrollin rus në pothuajse një vit – por mund të jetë një fitim edhe më i dhimbshëm për Rusinë.

Për të pushtuar disa kilometra katrorë të territorit të shkatërruar, Kremlini sakrifikoi sasinë e tankeve që mund të furnizonin pothuajse një skuadër të tërë të mekanizuar.

Analisti me burim të hapur @partisan-oleg thekson se para rënies së Bashkimit Sovjetik, një detashment i mekanizuar i ushtrisë sovjetike me 10,000 trupa kishte rreth 220 tanke. Ushtria ruse ende funksionon kryesisht sipas parimit sovjetik.

Që nga fillimi i sulmit në Avdiivka në fillim të tetorit, njësitë ruse kanë humbur 214 tanke, siç numërohet nga analisti @naalsio26.

Janë kryesisht tanke T-72 dhe T-80, por kanë humbur edhe disa tanke moderne T-90. Brigadat ukrainase në dhe rreth Avdiivka humbën vetëm 18 tanke.

Humbjet ruse rreth Avdiivka mund të arrijnë deri në një të dhjetën e të gjithë tankeve ruse në Ukrainë.

Rusët nuk mund t’i referohen as avantazhit tradicional që kanë mbrojtësit e rrënjosur ndaj sulmuesve të ekspozuara. Historikisht, një sulmues duhet të presë të pësojë tre herë më shumë humbje sesa një mbrojtës.

Shpjegimi është i thjeshtë: ukrainasit kanë qenë më të mirë në përdorimin e minave, artilerisë, dronëve dhe raketave, pavarësisht se municionet po mbarojnë ngadalë, sepse republikanët në Kongresin e SHBA-ve kanë muaj që bllokojnë dërgimin e ndihmave.

Rusët humbën katër herë më shumë tanke sesa pritej dhe ranë në një kurth. Ata mund të jenë në gjendje të kapin rrënojat e Avdiivka, por nëse garnizoni ukrainas tërhiqet tani, rusët do të kapin rrënojat e qytetit me një kosto në armë dhe fuqi ushtarake që nuk do të jenë në gjendje t’i rikuperojnë shpejt, dhe ndoshta jo pa ngadalësuar ritmin e operacioneve përgjatë vijës së frontit 960 kilometra.

Problemi është se ukrainasit në Avdiivka mund të mos tërhiqen. Nëse garnizoni, nën urdhrat e komandantit të ri të përgjithshëm të frontit lindor të Ukrainës, gjeneralit Oleksandr Sirsky, vendos të luftojë deri në njeriun e fundit, ata mund ta humbin atë avantazh.

Kjo ka ndodhur tashmë një herë, në Bakhmut. Sirsky, atëherë komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, e mbajti garnizonin në krye të mbrojtjes në rrënojat e qytetit për një kohë të gjatë.

“Megjithëse Bakhmuti fillimisht dukej si një sukses për ukrainasit pasi rusët pësuan humbje të konsiderueshme, situata ndryshoi shpejt”, shpjegon instituti ukrainas i mendimit Frontelligence Insight.

“Sapo rusët ishin në gjendje të kapnin krahët dhe të shkurtonin linjat e furnizimit, shkalla e viktimave pothuajse u barazua”.

Nuk është vonë që lufta për Avdiivka t’u bëjë shumë më tepër dëme rusëve sesa ukrainasve, edhe nëse Rusia e “fiton” betejën. Por për ukrainasit, fitorja në disfatë do të varet nëse do të tërhiqen në momentin e duhur. 

“100 përplasje luftarake” përgjatë vijës së frontit të Ukrainës në vetëm një ditë – publikohen detajet

Gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistruar 100 përplasje luftarake midis Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës dhe trupave pushtuese ruse në pjesë të ndryshme të frontit.

Këto të dhëna vijnë nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, raporton Ukrinform.

“Në 24 orët e fundit u zhvilluan 100 përplasje luftarake. Në total, armiku kreu katër sulme me raketa dhe 110 sulme ajrore,… në pozicionet tona dhe në zonat e populluara”, thuhet në raport, duke shtuar se sulmet vranë dhe plagosën civilë dhe shkaktuan dëme dhe shkatërrim në zonat e banuara.

Në të njëjtën kohë, thuhet se forcat ukrainase po u shkaktojnë humbje trupave pushtuese ruse për sa i përket fuqisë njerëzore dhe pajisjeve, duke “rraskapitur” armikun përgjatë gjithë vijës së frontit.

“Forcat e mbrojtjes ajrore të Ukrainës rrëzuan një raketë ajrore të drejtuar Kh-59. Forcat tona raketore goditën dy grupime armike, dy pika kontrolli, një sistem artilerie dhe dy depo municionesh”, përfundoi Shtabi i Përgjithshëm.

Këto të dhëna vijnë në kohën kur një propozim rreth luftës në Ukrainë ka ardhur nga kryeministri hungarez Viktor Orban.

Ai sugjeron që Ukraina të shërbejë si një zonë tampon midis NATO-s dhe Rusisë pasi, sipas tij, Moska nuk do ta pranonte kurrë që Ukraina të ishte anëtare e Aleancës.

Në të njëjtën kohë, kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas beson se lufta ruse në Ukrainë do të zgjasë derisa Moska të kuptojë se është e pamundur që ata të fitojnë, prandaj koalicioni i demokracive perëndimore duhet të vazhdojë të mbështesë Ukrainën, duke i ofruar gjithçka që i nevojitet.

Kremlini mohon që trupat e tij po e përdorin sistemin “Starlink” të Elon Musk

Kremlini tha të hënën se sistemi i internetit satelitor Starlink i Elon Musk nuk ishte as i certifikuar për përdorim në Rusi dhe as i furnizuar zyrtarisht në Rusi dhe për këtë arsye nuk mund të përdorej.

Ukraina, e cila ka përdorur Starlink për komunikime ushtarake gjatë gjithë konfliktit të saj me Rusinë, tha të dielën se trupat ruse po përdorin Starlink në pjesë të Ukrainës që ata kontrollojnë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha: “Ky nuk është një sistem i certifikuar me ne; në përputhje me rrethanat, ai nuk mund të furnizohet zyrtarisht këtu dhe nuk furnizohet zyrtarisht. Prandaj, ai nuk mund të përdoret zyrtarisht në asnjë mënyrë”.

“Kjo është arsyeja pse këtu, ndoshta, nuk duhet të ndërhyjmë në diskutimin mes regjimit të Kievit dhe sipërmarrësit Musk”, tha ai, duke iu referuar qeverisë ukrainase, raporton Reuters.

Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës tha në një deklaratë të dielën se terminalet Starlink po përdoreshin nga njësi të tilla si Brigada e 83-të e Sulmimit Ajror të Rusisë, e cila po lufton pranë qyteteve Klishchiivka dhe Andriivka në rajonin lindor të Donetsk.

Kryeministri armen: Ne nuk jemi aleatë të Rusisë në luftën e saj kundër Ukrainës

Kryeministri armen, Nikol Pashinyan theksoi gjatë një interviste të botuar të dielën se vendi i tij nuk është një “aleat” i Rusisë në luftën kundër Ukrainës.

Pashinyan tha se ai shpreson se presidenti i Azerbajxhanit fqinj, rivali kryesor i Armenisë, do të mbetet i përkushtuar ndaj një marrëveshjeje afatgjatë paqeje, pavarësisht deklaratave të Ilam Aliyev për caktimin e kufirit.

Armenia dhe Azerbajxhani, ish-republika sovjetike, janë përfshirë dy herë në konflikte të armatosura në 30 vitet e fundit mbi enklavën e diskutueshme të Nagorno-Karabakh.

Zona, e cila prej vitesh njihej si pjesë e territorit të Azerbajxhanit, më në fund u mor në kontroll plotësisht shtatorin e kaluar nga ushtria e Aliyev. Pothuajse e gjithë popullsia e enklavës më shumë se 100,000 njerëz u nis për në Armeni.

Pashinyan ka thënë vazhdimisht në muajt e fundit se Jerevani nuk mund të mbështetet më tek Rusia për të përmbushur nevojat e saj të mbrojtjes dhe sigurisë, pasi nuk mori ndihmën që shpresonte dhe tha se kishte nevojë nga Moska.

Në intervistën që dha për gazetën britanike Daily Telegraph, Pashinyan vuri në dukje se që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, ai kishte thënë se Armenia nuk mund të qëndrojë si aleate në anën e Moskës.

“Unë thashë se në krizën e Ukrainës ne nuk jemi aleat të Rusisë. Dhe ky është realiteti”, theksoi kryeministri i Armenisë.

Ukraina përballet me një valë të re të sulmeve ajrore ruse

Ushtria e Rusisë ka kryer sulme të reja me dronë në Ukrainë gjatë natës, ndërkaq Forcat Ajrore ukrainase raportuan më 12 shkurt se sistemet e mbrojtjes ajrore kanë shkatërruar 14 nga 17 dronët rusë si dhe një raketë lundruese të llojit Kh-59.

Forcat Ajrore po ashtu thanë se ushtria ruse ka lëshuar raketa tokë-ajër të llojit S-300, të cilat kanë rreze të gjatë veprimi, por nuk treguan se sa raketa të këtij lloji u lëshuan dhe nëse ndonjëra prej tyre ka goditur ndonjë cak.

Guvernatori i rajonin verilindor ukrainas të Harkivit, Oleh Synehubov, në orët e vona të 11 shkurtit deklaroi se Rusia ka sulmuar këtë rajon me raketa që janë lëshuar nga rajoni rus i Belgorodit, që gjendet në kufi me Ukrainën.

Sipas raporteve preliminare, Synehubov tha se nuk ka viktima, por disa ndërtesa jorezidenciale kanë pësuar dëme.

Ndërkaq, guvernatori i Dnipropetrovskit, Serhiy Lisak, deklaroi të dielën mbrëma se Rusia ka sulmuar qytetin rajonal, Pavlorad me dronë. Nuk raportohet për viktima, por sipas guvernatorit, një pjesë e qytetit të goditur ka mbetur pa energji elektrike.

Vala e fundit e sulmeve ruse me dronë po ndodh në kohën kur presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, po vazhdon të bëjë ndryshime në kabinetin e tij të luftës përderisa pushtimi rus i Ukrainës po i afrohet përvjetorit të dytë.

Kievi njoftoi më 11 shkurt se Oleksandr Pavlyuk – që ditë më parë u lirua nga detyra e zëvendësministrit të Mbrojtjes – është emëruar në postin e komandantit të forcave tokësore të Ukrainës.

Ky post paraprakisht ishte mbajtur nga gjeneralkoloneli Oleksandr Syrskiy, i cili më 8 shkurt u emërua komandant i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase, duke zëvendësuar gjeneralin Valeriy Zaluzhniy.

Në Uashington, gjatë një seance të mbajtur më 11 shkurt, Senati votoi për të lëvizur përpara me paketën në vlerë prej 95.3 miliardë dollarësh për ndihmë për Ukrainën, Izraelin dhe shtetet e tjera.

Në këtë paketën, është paraparë që 60 miliardë dollarë të jenë ndihmë ushtarake për Ukrainën. Nëse Senati nuk e miraton paketën, do të mbetet e paqartë nëse ajo mund të kalojë në Dhomën e Përfaqësuesve./REL

CNN: Rusia ka rekrutuar 15 mijë nepalezë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse ka rekrutuar 15,000 nepalezë për të luftuar kundër Ukrainës, raporton CNN, duke cituar burime të shumta. Ndërsa viktimat ruse në fushëbetejë rriten, qeveria ruse vitin e kaluar njoftoi një paketë për luftëtarët e huaj që i bashkohen ushtrisë së Moskës, e cila përfshin të paktën një pagë mujore prej 2,000 dollarësh dhe një proces të përshpejtuar për marrjen e një pasaporte ruse.

Sipas qeverisë nepaleze, aktualisht ka vetëm rreth 200 qytetarë të saj që luftojnë në Ukrainë në anën ruse, me të paktën 13 prej tyre të vrarë në aksion dhe 4 të kapur si robër lufte. Por avokatët dhe aktivistët e të drejtave të njeriut në Nepal thonë se këto vlerësime zyrtare nënvlerësojnë shumë shifrat e vërteta.

Ligjvënësi nepalez i opozitës dhe ish-ministri i Jashtëm Bimala Rai Paudyal tha se midis 14,000 dhe 15,000 nepalezë po luftonin në Ukrainë, duke përmendur dëshmitë e burrave që ktheheshin nga vijat e frontit dhe duke u bërë thirrje autoriteteve ruse të japin numrat realë.

CNN përmend dy qendra trajnimi në Rusi, ku nepalianët dhe të huajt e tjerë po stërviten përpara se të vendosen në vijën e frontit në Ukrainë. Ministria e Jashtme ruse nuk iu përgjigj pyetjeve të transmetuesit amerikan për numrin e nepalezëve të rekrutuar nga ushtria ruse dhe sa prej tyre kanë vdekur deri më tani.

Macron shtyn vizitën në Ukrainë për arsye sigurie

Presidenti francez, Emmanuel Macron kishte planifikuar të udhëtonte në Ukrainë më 13 dhe 14 shkurt, por vizita është shtyrë. Kështu shkruan e përjavshmja ekonomike franceze Challenges.

Duke shtuar se pallati Elysee e justifikoi këtë shtyrje “mbi të gjitha me çështjet e sigurisë”.

Do të ishte vizita e parë dypalëshe e Emmanuel Macron, udhëtimi i mëparshëm i të cilit u zhvillua me Mario Draghi dhe Olaf Scholz, shkruan revista sipas së cilës presidenti francez fillimisht do të ndalej në Odessa për një vizitë simbolike në qytetin e ndërtuar pjesërisht nga francezët, përpara se të shkonte në Kiev.

Udhëtimi përfshin edhe një komponent të rëndësishëm ekonomik që lidhet me rindërtimin e vendit, me shpalljen e një fondi prej 200 milionë eurosh të paguara si donacione për projektet civile të kryera nga SME-të franceze.

Kievi deklarata të forta: Ushtria ruse po përdor Starlinkun në zonat e pushtuara

Zyrtarët ukrainas të mbrojtjes kanë pretenduar se forcat ushtarake ruse në zonat e pushtuara në lindje të Ukrainës, janë duke përdorur terminale të shërbimit të internetit të ofruar prej Starlinkut, në pronësi të miliarderit amerikan, Elon Musk.

Dega e Inteligjencës në Ministrinë ukrainase të Mbrojtjes, e ka postuar më 11 shkurt në Telegram një audioincizim të momentit, kur, sipas tyre, është identifikuar komunikimi mes dy ushtarëve rusë, duke pretenduar se kjo është dëshmi e përdorimit të vazhdueshëm të sistemit.

SpaceX, e cila i zotëron terminalet e Starlinkut, ka thënë përmes një deklarate më 8 shkurt në X – platformë e njohur më parë si Twitter – se “nuk bën biznese të çfarëdo lloji me Qeverinë ruse apo ushtrinë e saj” dhe se shërbimet e saj nuk funksionojnë në Rusi.

Zyrtarët ukrainas kanë thënë se në incizim, zyrtarët rusë janë dëgjuar duke diskutuar për vendosjen e terminaleve në lindje të Ukrainës.

Nuk janë dhënë më shumë hollësi për shkallën e përdorimit, apo se si janë siguruar terminalet.

Zëdhënësi Andriy Yusov, u ka thënë mediave ukrainase më 10 shkurt se kjo çështje i takon një “natyre sistematike”.

Starlinku është një rrjet me mbi 2.000 satelitë në orbitën e Tokës, bashkë me mijëra terminale në terrenet e planetit.

Ai është aktivizuar mbi Ukrainë në fund të shkurtit të vitit 2022, pas shërbimet e internetit janë dëmtuar nga lufta e nisur prej Rusisë.

Prezenca e Starlinkut në Ukrainë, jo vetëm që ka qenë e vlefshme për operacionet luftarake, por ajo ka ndihmuar në rregullimin e infrastrukturës së energjisë dhe komunikimeve, që janë shënjestruar nga Rusia.

Megjithatë, secilën herë e më shumë ka dilema për përkushtimin e Muskut për t’i mbështetur përpjekjet e Ukrainës në luftë.

Musk ka thënë se e ka parandaluar një sulm ukrainas në një bazë ruse më 2022, duke e refuzuar një kërkesë të Kievit për të aktivizuar shërbime të internetit në Detin e Zi, afër Krimesë ukrainase të aneksuar prej Moskës.

Deklaratat e Muskut në shtator të vitit 2023 janë kritikuar ashpër prej Mykhaylo Podolyakut, ndihmësit të presidentit ukrainas, Volodomyr Zelensky.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt të vitit 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat