Marine Le Pen do ta sfidojë Macronin i cili kërkon mospjesëmarrjen e saj në një ngjarje historike

Evropë

Marine Le Pen do ta sfidojë Macronin i cili kërkon mospjesëmarrjen e saj në një ngjarje historike

Më: 20 shkurt 2024 Në ora: 22:51
Marine Le Pen

Udhëheqësja franceze e ekstremit të djathtë Marine Le Pen do të kundërshtojë kërkesat për të qëndruar larg një ceremonie kombëtare për të nderuar një hero të rezistencës së Luftës së Dytë Botërore.

Një zëdhënës i Le Pen e përshkroi si “të egër”, sugjerimin e presidentit francez, Emmanuel Macron që ajo të mos merrte pjesë në ngjarjen të mërkurën.

Missak Manouchian do të hyjë në Pantheon në Paris, mauzoleumi i figurave historike të nderuara të Francës, nderi më i lartë pas vdekjes së vendit.

Në një intervistë me gazetën L’Humanité, Macron tha se ishte “personalisht kundër” pjesëmarrjes së përfaqësuesve nga Rassemblement National (RN) të ekstremit të djathtë në ceremoni.

Javën e kaluar, drejtuesit e RN pranuan një kërkesë të familjes së ish-ministrit dhe avokatit Robert Badinter për të mos marrë pjesë në një ngjarje kombëtare për nder të njeriut që hoqi dënimin me vdekje në Francë.

”Sa i përket homazhit të Robert Badinterit, për të cilin mungonin deputetët e RN, fryma e mirësjelljes dhe konsiderata për historinë duhet t’i detyrojë ata të bëjnë një zgjedhje. Grupet e ekstremit të djathtë do të këshilloheshin të mos ishin të pranishëm, duke pasur parasysh natyrën e luftës së Manouchian”, tha Macron për gazetën.

Megjithatë, ai tha se RN nuk ishte më “haptë antisemite dhe mohuese”, siç ishte “vendosur” paraardhësi i saj Fronti Kombëtar (FN).

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat