Vdesin dy punëtorë pasi shembet pjesa e një ure që po ndërtohej në Holandë

Evropë

Vdesin dy punëtorë pasi shembet pjesa e një ure që po ndërtohej në Holandë

Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 15:06
Foto ilustrim

Dy persona vdiqën dhe dy të tjerë u plagosën të mërkurën kur një pjesë e një ure që po ndërtohej mbi një kanal në Holandën lindore u shemb, thanë shërbimet e urgjencës.

Aksidenti ndodhi në Lochem, 130 kilometra  në lindje të Amsterdamit, ndërsa punëtorët ngritën një hark të madh metalik në vend.

Nieke Hoitink, një gazetar i një gazetë rajonale, De Stentor, raportoi se harku ishte varur në një vinç kur “papritmas pati një zhurmë të madhe. I gjithë harku filloi të lëkundet. Pastaj e gjithë gjëja ra poshtë. Ne pamë që dy punëtorë ndërtimi u rrëzuan”, raporton Associated Press.

Organizata rajonale e sigurisë që koordinon reaguesit e parë tha në një mesazh në X, dikur Twitter, se incidenti “rezultoi në dy viktima. Dy persona janë plagosur. Mendimet tona të para shkojnë tek të afërmit e viktimave”.

Shkaku i aksidentit po hetohet. Aksidente të tilla janë të pazakonta në Holandë, e cila ka rregulla strikte të shëndetit dhe sigurisë në vendin e punës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat