Kiev, BE i dorëzon 50 automjete forcave të sigurisë në Ukrainë

Evropë

Kiev, BE i dorëzon 50 automjete forcave të sigurisë në Ukrainë

Më: 24 shkurt 2024 Në ora: 17:16
Kiev, BE i dorëzon 50 automjete forcave të sigurisë në Ukrainë

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhuroi 50 automjete për policinë dhe prokurorinë ukrainase si pjesë e ngjarjeve që shënojnë përvjetorin e dytë të pushtimit rus.

Fuoristradat e bardha, do të ndihmonin të sillnin siguri dhe stabilitet në territoret e çliruara nga forcat e armatosura të guximshme ukrainase dhe të mbështesin popullatën,” shkroi ajo në një postim në X, shoqëruar me një video të tij duke inspektuar automjetet në Kiev.

Ky dorëzim vjen menjëherë pasi BE-ja i dha Ukrainës një makinë moderne të çminimit.

Me këtë pajisje ne ndihmojmë Ukrainën që t’i bëjë përsëri të sigurta tokat e papushtuara”, theksoi ajo sipas një deklarate të Komisionit Evropian.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat