​Kanadaja do të ndajë 130 milionë dollarë për rimëkëmbjen e Ukrainës

Evropë

​Kanadaja do të ndajë 130 milionë dollarë për rimëkëmbjen e Ukrainës

Më: 25 shkurt 2024 Në ora: 14:42
Foto ilustrim

Kanadaja do t'i sigurojë Ukrainës 169 milionë dollarë kanadezë (rreth 130 milionë dollarë amerikanë) për disa programe rindërtimi dhe zhvillimi. Sipas Ukrinform, kjo është bërë e ditur nga zyra e kryeministrit kanadez Justin Trudeau pas vizitës së tij në Kiev.

Kanadaja do të ndajë 75 milionë CAD (ekuivalente me më shumë se 57 milionë USD) për asistencën për paqen dhe sigurinë, e cila përfshin çminimin, mbështetjen kibernetike dhe ndihmën e inteligjencës.

15 milion CAD të tjera (ekuivalente me 11.5 milion USD) do të ndahen për të mbështetur përfundimin e Muzeut Kombëtar në Kiev.

Kanadaja njoftoi gjithashtu ndarjen e fondeve për sa vijon: 17 milionë USD për ndihmën humanitare, 30 milionë USD për asistencën zhvillimore, pothuajse 14 milionë USD për asistencën stabilizuese, duke përfshirë reduktimin e armëve kimike dhe luftën kundër informacionit, dhe 15 milionë USD për përpjekje të ndryshme stabilizuese për të mbështetur projekte që variojnë nga çminimi, tek reduktimi i kërcënimeve nga materialet bërthamore ose radiologjike dhe armët kimike, deri te luftimi i dezinformimit.

Siç raporton Ukrinform, gjatë vizitës së tij në Kiev më 24 shkurt, kryeministri kanadez Justin Trudeau nënshkroi një marrëveshje sigurie me Ukrainën, duke premtuar mbi 3 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë dhe financiare këtë vit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat