LIVE: E pranon Zelensky, Moska zbuloi planet e Ukrainës për kundërsulm – NATO dhe BE do të dërgojë trupa në Ukrainë!

Evropë

LIVE: E pranon Zelensky, Moska zbuloi planet e Ukrainës për kundërsulm – NATO dhe BE do të dërgojë trupa në Ukrainë!

Nga: BOTA SOT Më: 26 shkurt 2024 Në ora: 06:23 Përditësuar në ora: 16:44 më 26.02.2024
Volodymyr Zelensky

Planet kundërsulmuese të Ukrainës u zbuluan në Rusi, thotë Zelenskyy

Nga: A.Sh

Planet kundërsulmuese të Ukrainës për vitin 2023 u zbuluan në Rusi, tha Volodymyr Zelenskyy.

Moska mori informacione të ndjeshme për planifikimin ushtarak përpara fillimit të operacionit, tha zyra e Zelenskyy për Agence France-Presse.

Presidenti tha se Kievi po përgatitte "disa" strategji për të shmangur rrjedhjet këtë vit.

Kundërofensiva nuk i përmbushi pritshmëritë, duke dështuar të bëjë një përparim të madh, pavarësisht nga miliarda financime nga aleatët perëndimorë.

Përpara dhe gjatë kundërofensivës, Perëndimi u akuzua për zvarritje për sigurimin e armëve kyçe sulmuese si tanke moderne luftarake dhe avionë.

Vendet e NATO-s dhe BE-së po shqyrtojnë 'dërgimin e trupave në Ukrainë'

Nga: A.Sh

Disa vende të NATO-s dhe BE-së po shqyrtojnë dërgimin e trupave në Ukrainë, tha kryeministri i Sllovakisë.

Robert Fico tha se nuk e dinte se çfarë do të bënin në vend, por ai e kishte mësuar informacionin nga shënimet në përgatitje për një takim të liderëve evropianë në Paris.

Një veprim i tillë do të çonte në përshkallëzim, tha zoti Fico, i cili ka kundërshtuar prej kohësh furnizimet ushtarake për Ukrainën dhe ka marrë një qëndrim të parë nga disa kritikë si pro-rus.

"Unë do të kufizohem të them se këto teza nënkuptojnë se një numër i vendeve anëtare të NATO-s dhe BE-së po mendojnë se do të dërgojnë trupat e tyre në Ukrainë në baza dypalëshe," tha ai, pa u zgjeruar se çfarë do të thotë kjo.

"Nuk mund të them se për çfarë qëllimi dhe çfarë duhet të bëjnë atje."

Kremlini njofton vizitën e Putinit në Turqi

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Turqinë ku do të bisedojë me presidentin turk, njoftoi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Peskov tha se Putin do të vizitojë Ankaranë dhe do të bisedojë me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan në një moment pas zgjedhjeve presidenciale të Rusisë në mars.

Presidenti rus foli këtë të hënë në telefon me Erdoganin, të cilin e uroi për ditëlindjen e tij të 70-të, njoftoi administrata e presidentit turk.

“Putin falënderoi presidentin tonë për kontributin e tij në zhvillimin e marrëdhënieve miqësore turko-ruse”, thuhet në deklaratë.

Një krim tjetër nga rusët – ekzekutojnë nëntë ushtarë ukrainas, edhe pse ata ishin dorëzuar

Disa pamje të publikuara dyshohet se tregojnë trupat ruse duke ekzekutuar nëntë ushtarë ukrainas teksa ata luteshin për mëshirë në vijën e frontit.

Sipas mediave të huaja, videoja thuhet se është filmuar në afërsi të fshatit Ivanivske pranë Bakhmut, në rajonin e pushtuar Donetsk.

Thuhet se ky është ekzekutimi i tretë gjakftohtë i trupave të dorëzuara në muajin e kaluar, sipas burimeve.

Ushtarët ukrainas mund të shihen duke dalë nga një llogore e vijës së parë përpara se të hedhin armët dhe të ngrenë duart pas kokës në shenjë dorëzimi.

Lexo po ashtu"Si Nokia dhe iPhone": Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Më pas, ushtarët e Putinit ngrenë automatikët e tyre kundër ushtarëve të pambrojtur, duke i vrarë të nëntë prej tyre.

Dmytro Lubinets, Komisioneri i Parlamentit të Ukrainës për të Drejtat e Njeriut, akuzoi forcat e Putinit për një krim të përgjakshëm lufte lidhur me masakrën e supozuar të ushtarëve që duhej të ishin marrë si robër lufte sipas rregullave ndërkombëtare.

Rusisë i kanë mbetur vetëm gjashtë aeroplanë spiunë A-50 – zyrtari ukrainas tregon se çfarë do të ndodhte nëse rrëzohet edhe një i tillë

Ushtria ruse supozohet se ka vetëm një pjesë të vogël të aeroplanëve të saj të çmuar spiunë A-50 pas humbjeve të fundit, sipas zyrtarit ukrainas të mbrojtjes Kyrylo Budanov.

Aeroplani Beriev A-50, është një aeroplan i përdorur nga Rusia për të ndihmuar në monitorimin e mbrojtjes ajrore të Ukrainës, shkruan Newsweek.

Ai zakonisht fluturon me një ekuipazh deri në 15 persona dhe vlerësohet të kushtojë mbi 300 milionë dollarë për t’u prodhuar.

Deklarata e tij vjen pasi të premten, Forcat Ajrore të Ukrainës pretenduan se kishin rrëzuar një A-50U mbi Detin Azov pranë qytetit të Primorsko-Akhtarsk.

Pavarësisht këtyre pretendimeve nga zyrtarët ukrainas, blogerët ushtarakë rusë më vonë pohuan se ai “u rrëzua aksidentalisht”.

Budanov, kreu i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës për Ministrinë e Mbrojtjes së Ukrainës, më tej pohoi të dielën se, në dritën e këtyre dy goditjeve të fundit, ushtrisë ruse i kishin mbetur në veprim vetëm gjashtë aeroplanë spiun A-50, gjatë një paraqitjeje në forumin “Viti i Ukrainës 2024”.

Nëse një tjetër do të rrëzohej, tha ai, forcat ruse nuk do të ishin në gjendje t’i vendosnin ata në çdo kohë të ditës.

Newsweek shkruan se nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur pretendimet e bëra nga Budanov.

E zyrtarët rusë nuk kanë konfirmuar apo mohuar ende pretendimet e Ukrainës për aeroplanët e saj A-50.

Ndërkohë, qeveria ukrainase ka pretenduar se ka bërë hapa të rëndësishëm në shkatërrimin e pjesëve të tjera kyçe të pajisjeve ushtarake ruse.

Kështu, të dielën, Forcat Ajrore të Ukrainës pretenduan se kishin rrëzuar 16 nga 18 dronët Shahed të prodhuar nga Irani që Rusia kishte vendosur kundër tyre një natë më parë. 

Zelensky për CNN: Pa ndihmën e SHBA, miliona njerëz do të vriten

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky thotë se miliona ukrainas do të vriten në luftën kundër Rusisë nëse ligjvënësit amerikanë nuk miratojnë kërkesën e presidentit Joe Biden për ndihmë ushtarake prej 60 miliardë dollarësh për vendin.

I pyetur nga CNN në lidhje me një pretendim të bërë nga senatori republikan amerikan JD Vance se rezultati i luftës nuk do të ndryshonte edhe nëse Ukraina merr paratë, Zelensky tha se nuk ishte i sigurt se Vance “e kupton se çfarë po ndodh këtu”.

Ta kuptosh, do të thotë të vish në vijën e parë për të parë se çfarë po ndodh, të flasësh me njerëzit, pastaj të shkosh te civilët për të kuptuar … çfarë do t’u ndodhë atyre pa këtë mbështetje. Dhe ai do të kuptojë se miliona njerëz … do të vriten. Është një fakt”, tha Zelensky.

Në fillim të këtij muaji, Vance argumentoi se plani i miratuar nga Senati për Ukrainën “nuk do të ndryshojë rrënjësisht realitetin në fushën e betejës”. Ai tha se SHBA nuk ka kapacitetin prodhues për të ofruar municion të mjaftueshëm për Ukrainën dhe të adresojë nevojat e veta. Në vend të kësaj, ai bëri thirrje për një paqe të negociuar me Rusinë për t’i dhënë fund luftës.

Ukraina zbulon mbi 40 rrjete ruse spiunazhi

Autoritetet ukrainase zbuluan 47 rrjete ruse të spiunazhit që vepronin brenda vendit vitin e kaluar.

Vasyl Maliuk, kreu i Shërbimit të Sigurisë të Ukrainës (SBU), e bëri të ditur këtë gjatë një konference në Kiev.

Ai shtoi se më shumë se dy mijë të dyshuar ishin arrestuar që nga fillimi i luftës, raporton Reuters.

“SBU është, ishte dhe do të jetë një bisturi në duart e popullit ukrainas, i cili do t’i presë këto fenomene të turpshme, të cilat unë i kam renditur, si tumoret kancerogjene”, tha ai.

Zelenskiy njofton kundërofensivë të re kundër forcave pushtuese ruse

Ukraina ka një plan të qartë për një kundërofensivë të re kundër forcave pushtuese ruse, tha Presidenti Volodymyr Zelenskiy të dielën, duke shtuar se nuk mund t’i zbulonte detajet.

Vitin e kaluar trupat ukrainase ndërmorën një kundërofensivë, por nuk ishin në gjendje të thyenin vijën e përforcuar të agresorit rus në jug dhe lindje të vendit.

“Kemi një plan të qartë për një kundërsulm, por nuk mund t'ju them detajet”, tha zoti Zelenskiy gjatë një konference shtypi në kryeqytetin Kiev. Ai tha se ndryshimet në udhëheqjen ushtarake në fillim të muajit kishin lidhje me planin e ri në fushën e betejës. Ai tha se si rezultat i rrjedhjes së informacioneve po hartoheshin disa plane, pa dhënë hollësi të tjera.

Zelenskiy tha më herët se planet e Kievit për kundërofensivën e vitit e kaluar kishin përfunduar "në Kremlin" përpara se të fillonte operacioni. Ai nuk tha se si kishte ndodhur rrjedhja e sekreteve.

Presidenti Zelenskiy tha të dielën se 31,000 ushtarë ukrainas ishin vrarë që nga fillimi i agresionit rus dy vjet më parë, shifra e parë zyrtare pas më shumë se një viti. Ai tha në një konferencë shtypi në Kiev se nuk mund të zbulonte numrin e të plagosurve sepse do të ndihmonte planifikimin ushtarak rus.

“31,000 trupa ukrainase janë vrarë në këtë luftë. Jo 300,000 apo 150,000. Putini gënjen. Por megjithatë, kjo është një humbje e madhe për ne”, tha presidenti ukrainas.

Mykhailo Podolyak, ndihmës i presidentit, tha në fund të vitit 2022 se ishin vrarë 13,000 ushtarë ukrainas që fillimi i agresionit më 24 shkurt.

Në muajin gusht, gazeta "New York Times" citoi zyrtarët amerikanë të kenë thënë se numri i të vdekurve ukrainas është afër 70,000. Në të njëjtin artikull thuhej se Rusia kishte humbur në luftë 120,000 trupa.

Zoti Zelenskiy u tha gazetarëve se 180,000 ushtarë rusë ishin vrarë në luftime. Rusia nuk i publikon humbjet në fushën e betejës, duke i konsideruar si sekret shtetëror. Të dy vendet i cilësojnë humbjet e palës kundërshtare si të mëdha.

Udhëheqësi ukrainas tha gjithashtu se dhjetëra mijëra civilë ishin vrarë në zonat e pushtuara nga forcat ruse. Kievi thotë se nuk mund ta vlerësojë me saktësi shkallën e humbjeve sepse nuk ka qasje.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat