LIVE: Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt - “Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Evropë

LIVE: Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt - “Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Nga: BOTA SOT Më: 28 shkurt 2024 Në ora: 06:23 Përditësuar në ora: 22:03 më 28.02.2024
Alexei Navalny

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Vrasja e Alexei Navalny në burg është një krim që do të ndikojë në mënyrë të pashmangshme në historinë e ardhshme të Rusisë. Navalny vdiq në luftën kundër tiranisë dhe kjo betejë ende po vazhdon. Dhe ne duhet të bëjmë gjithçka që ëndrra e Navalnyt për një Rusi të lirë jo vetëm të mos vdesë me të, por edhe të fitojë në perspektivën më të shkurtër historike”, thuhet në manifestin e lëvizjes civile “Paqe. Përparim. Të drejtat e njeriut”, përgatitur nga aktivisti për të drejtat e njeriut, Lev Ponomarev dhe kolegët e tij.

Teksti vlerëson trashëgiminë politike të Alexei Navalnyt dhe autorët bëjnë thirrje për mbështetje të vejës së opozitarit, Yulia Navalnaya dhe aksionin, “Mesdita kundër Putinit”, i cili është planifikuar nga opozita ruse në ditën e zgjedhjeve, më 17 mars, shkruan Novaya Gazeta Evropa.

Putini poshtëroi dhe ofendoi Rusinë, duke e kthyer atë në një shtet totalitar që shkatërron liritë e njeriut dhe vetë njerëzimin në të gjitha manifestimet e tij”. Ai kreu një krim kundër Rusisë, duke shkelur themelet e rendit kushtetues.

“Detyra historike e rusëve është largimi i Putinit nga pushteti dhe rivendosja e Kushtetutës në dispozitat e saj kryesore”, thuhet në manifest.

Alexei Navalny ka dhënë një përgjigje paraprake rreth asaj se çfarë duhet të bëjnë rusët në rast se vritet.

“Mos u dorëzoni. Nëse kjo ndodh (vdekja ime), do të thotë se ne jemi jashtëzakonisht të fortë në këtë moment, pasi ata vendosën të më vrasin…”

Fjalët e Alexeit, të cilat citohen nga shumë sot, u realizuan si një profeci: ai u vra në një kohë kur forcat tona po rriteshin dhe Putini po dobësohej vërtet.

Pavarësisht se sa e vështirë duket situata ndërkombëtare sot, Putini po humbet popullaritetin në Rusi. Ne shohim konsolidimin e rusëve nga poshtë, shohim aktivitete qytetare në rajone dhe ndjejmë një dëshirë të fortë për t’i dhënë fund luftës dhe për t’u kthyer normalitetit.

Është një kërkesë për alternativë politike dhe veprim politik, thuhet në manifest.

Personat me pikëpamje demokratike dhe kundër luftës, pavarësisht çdo mosmarrëveshjeje në opozitë, pranojnë të shkojnë në zgjedhje më 17 mars.

“Mesdita kundër Putinit”

Thirrja për mbështetje për “Mesditën kundër Putinit” ishte deklarata e fundit politike e Navalnyt. Ndoshta ishte ajo që i dha fund vendimit për t’i marrë jetën.

Prandaj, kjo vrasje le t’i japë fund mosmarrëveshjeve taktike të forcave demokratike kundër luftës, brenda dhe jashtë Rusisë. Duke e vrarë Navalnyn, Putin e bëri atë një simbol të opozitës së bashkuar demokratike, thuhet në manifest.

Çdo rus ka mundësinë të shprehë mendimin për atë që po ndodh duke shkuar në qendrën e votimit të tyre më 17 mars në mesditë, duke shkruar emrin e Navalnyt në fletëvotim dhe duke votuar për çdo kandidat përveç Putinit (ose për të gjithë menjëherë, përveç Putinit).

Opozita duhet të vazhdojë punën e Navalny

Së pari. Ne duhet të japim ndihmën maksimale për nënën e Navalnyt, të afërmit dhe bashkëpunëtorët e tij për të siguruar që Alexei Navalny të varroset në përputhje me dëshirat e familjes dhe të gjithë mund t’i thonë lamtumirë dhe t’i bëjnë nderimet e fundit.

Ne duhet të bëjmë çdo përpjekje për të shpëtuar jetë dhe për të siguruar lirimin e pjesës tjetër të të burgosurve të Putinit që mbeten në burgjet ruse. Para së gjithash, i referohet Vladimir Kara-Murza, i cili ndodhet në një burg në rajonin e Omsk, në fakt, për gjithë jetën, në sfondin e problemeve kritike shëndetësore. Ne duhet të tregojmë unitet të plotë në kërkesat tona si ndaj autoriteteve ruse ashtu edhe ndaj autoriteteve të vendeve të koalicionit anti-Putin.

Të tjera. Yulia Navalnaya njoftoi synimin e saj për të vazhduar punën e burrit të saj. Ne duhet t’i japim asaj mbështetjen maksimale dhe të ndërtojmë një koalicion të gjerë të forcave kundër luftës me pjesëmarrjen e saj.

Së treti. Ne duhet të sigurohemi që “Mesdita kundër Putinit” të bëhet një histori e vërtetë masive. Vetëm pjesëmarrja masive na jep mundësi për të ndikuar në situatë. Pra, le të sigurohemi që e gjithë Rusia të rreshtohet në qendrat e votimit dhe ta shohë e gjithë bota.

Të gjithë mund të punojnë për këtë qëllim: politikanët, gazetarët, mbrojtësit e të drejtave të njeriut, ekspertët, aktivistët e zakonshëm dhe mbështetësit e ndryshimeve në Rusi.

Punoni për të forcuar efektin e përgjithshëm, jo për ta dobësuar atë. Të gjitha dallimet ndërmjet grupeve të ndryshme opozitare duhet të hidhen poshtë ose të tejkalohen. Ne, si ata që u larguan, ashtu edhe ata që mbetën në Rusi, kemi një vend të përbashkët, një fatkeqësi të përbashkët, qëllime të përbashkëta dhe një armik të përbashkët.

Tani po hyjmë në fazën vendimtare të një fushate të gjerë civile për ndryshim dhe ndryshim pushteti në vend.

Detyra e opozitës në këto javë është të qëndrojë në krah të rusëve, t’u ofrojë atyre opsione relativisht të sigurta për veprim, të përforcojë sa më shumë zërat e tyre dhe të shqetësojë dyshuesit.

Materiali për fushatën kundër Putinit si kandidat presidencial është i gjerë, thuhet në manifest.

Lufta dhe represioni shkaktuan dëme maksimale në të gjitha sferat e jetës në Rusi: popullsia është e varfëruar, mjekësia dhe arsimi po degradojnë.

Industria civile është në rënie. Pakënaqësia me luftën dhe mobilizimin po rritet, me dhjetëra mijëra të vrarë. Edhe më shumë burra janë të shkëputur nga familjet e tyre dhe të përjashtuar nga ekonomia.

Lëvizja e grave të mobilizuara po rritet, duke kërkuar që burrat e tyre të kthehen në shtëpi dhe të anulojnë mobilizimin. Kjo nuk është vetëm një fatkeqësi humanitare, por edhe një rrugë drejt degradimit dhe kalbjes së shoqërisë dhe shtetit rus.

Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Gruaja e Alexei Navalnyt, Julia Navalnaya ka folur sot para deputetëve të Parlamentit Evropian.

Ajo deklaroi se Strasburgu ishte një nga qytetet e preferuara të çiftit, por ajo “nuk po shëtitet më” me familjen e saj, përkundrazi po i drejtohet parlamentit për vdekjen e burrit.

Navalny u “torturua për tre vjet” me urdhër të Vladimir Putinit, thotë ajo, duke përshkruar se si ai ishte “i uritur dhe i shkëputur nga bota e jashtme” në një “qeli të vogël” dhe iu mohuan vizitat, telefonatat dhe letrat.

“Dhe pastaj e vranë. Edhe pas kësaj ata abuzuan me trupin e pajetë. Të njëjtën gjë e bënë edhe me nënën e tij”, pohoi Navalnaya, raporton skynews.

Duke përshkruar se si dukej në jetën e përditshme Navalny, ajo e quan atë një “shpikës” që “gjithmonë kishte ide të reja për gjithçka”.

Ajo thotë se nuk mund të jetë e sigurt nëse ngjarja do të jetë e qetë apo “nëse policia do të arrestojë ata që vijnë për t’i thënë lamtumirën tim shoqi”.

Ndryshe, opozitari rus ka ndërruar jetë në një qeli të largët në Arktik.

“Trashëgimtar i vogël i Napoleonit”, Rusia: Deklaratat e Macron janë turp për Europën

Rusia ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit francez Emmanuel Macron, për mundësinë e dërgimit të forcave ushtarake perëndimore për të zmbrapsur pushtimin rus në Ukrainë.

Pas raportimeve të së martës për një përgjigje ushtarake nga Rusia kundër Perëndimit në rast të vendosjes së trupave në Ukrainë, sot filluan sulmet personale ndaj presidentit francez që dukej se ishin marrë nga një fushatë zgjedhore e rivales së tij, Marine Le Pen.

Në veçanti, përfaqësuesja e shtypit e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova, i quajti deklaratat e liderit francez “një turp për Francën”, duke thënë “le të vendosin francezët”.

“Kë do të dërgojë dhe ku?”, tha ajo për mundësinë e dërgimit të forcave perëndimore në Ukrainë.

“Për të ruajtur strehën e Zelensky?” tha Zakharova.

Për më tepër, deklarata e Macron është një goditje ndaj heronjve tanë të Luftës së Dytë Botërore.

Lërini njerëzit e Francës të vendosin sot se si ndihen për këtë. Por kjo është një goditje ndaj njerëzve të koalicionit anti-Hitler që i dhanë Francës së sotme një vend në Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, tha Zakharova.

Në të njëjtën kohë, ish-presidenti i Rusisë dhe nënkryetari i Këshillit të Sigurisë Ruse, Dmitry Medvedev, e cilësoi Macron “trashëgimtar i vogël i Napoleonit”, lideri francez i shekullit të 19-të që tentoi një fushatë të pasuksesshme kundër Rusisë cariste.

Von der Leyen e BE-së propozon përdorimin e fitimeve të ngrira ruse për ushtrinë e Ukrainës

Bashkimi Evropian duhet të konsiderojë përdorimin e fitimeve nga asetet e ngrira ruse për të blerë furnizime ushtarake për Ukrainën, tha të mërkurën presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

“Është koha për të filluar një bisedë rreth përdorimit të fitimeve të papritura të aseteve të ngrira ruse për të blerë bashkërisht pajisje ushtarake për Ukrainën”, i tha ajo Parlamentit Evropian në një fjalim duke i kërkuar BE-së të bëjë më shumë në politikën e mbrojtjes.

“Nuk mund të ketë simbol më të fortë dhe përdorim më të madh për ato para sesa ta bëjmë Ukrainën dhe të gjithë Evropën një vend më të sigurt për të jetuar”, raporton Reuters.

Von der Leyen tha se kërcënimi i luftës për BE-në “mund të mos jetë i afërt, por nuk është i pamundur”.

“Rreziqet e luftës nuk duhet të mbingarkohen, por ato duhet të përgatiten dhe kjo fillon me nevojën urgjente për të rindërtuar, rimbushur, modernizuar forcat e armatosura të shteteve anëtare”, tha ajo.

Në fjalimin e saj, von der Leyen parashikoi një Strategji të re Evropiane të Mbrojtjes Industriale që komisioni i saj do të prezantojë në javët në vijim, duke thënë se një nga qëllimet e saj kryesore do të ishte t’i jepte përparësi prokurimeve të përbashkëta.

Rusia “tregon dhëmbët”, urdhri i ri ushtarak i Putinit alarmon kundërshtarët, ja çfarë plani po thur Kremlini

Dekretet e reja ushtarake të presidentit rus Vladimir Putin për rivendosjen e Qarqeve Ushtarake të Moskës dhe Leningradit tregojnë se ai po përgatitet për një luftë të mundshme në shkallë të gjerë me aleancën e NATO-s në të ardhmen, Instituti Amerikan për Studimin e Luftës (ISW).raportuar, raporton Newsweek.

Propagandistët e Kremlinit paralajmëruan në mënyrë rutinore për një luftë botërore të afërt. Lidhjet midis Uashingtonit dhe vendeve të tjera anëtare të NATO-s dhe Moskës janë bërë gjithnjë e më të tendosura lidhur me vendimin e Putinit për të nisur një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt 2022. Zyrtarët rusë dhe të ftuarit në televizionin shtetëror rus kanë bërë thirrje për sulme në tokën amerikane dhe perëndimore mbi ndihmën dhe armët që administrata e Biden dhe anëtarët e tjerë të NATO-s i kanë dhënë Kievit.

Të hënën, presidenti rus nënshkroi dekrete për riorganizimin e strukturës ushtarako-administrative të Rusisë.Një nga dekretet i privon Flotës Veriore Ruse statusin e një shtabi të përbashkët. Dekreti i dytë rithemelon zyrtarisht Qarkun Ushtarak të Leningradit dhe Qarkun Ushtarak të Moskës.

Duke vepruar kështu, Qarku Ushtarak i Leningradit merr pjesën më të madhe të territorit që dikur ishte nën Flotën Veriore Ruse, dhe Qarku Ushtarak i Moskës merr nën kontroll pjesën më të madhe të territorit që më parë ishte nën Njësinë Ushtarake Perëndimore, njoftoi ISW në analizën e fundit të konfliktit në Ukrainë. ISW thekson se dekreti i dytë i nënshkruar nga Putin përfshin gjithashtu katër rajonet e Ukrainës që Rusia aneksoi në vjeshtën e vitit 2022: rajonet Kherson, Zaporizhia, Donetsk dhe Luhansk, si dhe Krimenë, të pushtuara në vitin 2014.

SHBA, bisedime të tensionuara mbi ndihmën për Ukrainën dhe buxhetin

Presidenti amerikan Joe Biden u bëri thirrje të martën udhëheqësve të Kongresit që miratojnë një projektligji për sigurinë kombëtare, i cili përfshinë ndihma për Ukrainën dhe Izraelin dhe do të shmangte një mbyllje të pjessshme të qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Sipas pjesëmarrësve, takimi mes Presidentit Biden dhe udhëheqësve të Kongresit ishte i tensionuar.

"Unë mendoj se pasojat e mosveprimit janë të tmerrshme për Ukrainën", tha Presidenti Biden përpara takimit të tij me udhëheqësin e shumicës në Senat, Chuck Schumer, udhëheqësin e pakicës në Senat, Mitch McConnell, kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve Mike Johnson dhe udhëheqësin e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve Hakeem Jeffries.

"Unë mendoj se është përgjegjësi e Kongresit të miratojë buxhetin", tha Presidenti Biden. "Ne duhet ta bëjmë këtë. Një mbyllje e qeverisë do të dëmtonte rëndë ekonominë dhe mendoj se ne të gjithë jemi dakord për këtë. Dhe ne kemi nevojë për zgjidhje dypartiake."

Më pas, senatori Schumer tha se diskutimet mbi ndihmat për Ukrainën ishin të tensinuara.

"Takimi për Ukrainën ishte një nga takimet më tensionuara që kam përjetuar ndonjëherë në shumë takime, që unë kam marrë pjesë në Shtëpinë e Bardhë", tha ai për gazetarët.

Ai tha se mos mbështetja e Ukrainës do t'u jepte një sinjal aleatëve se ata nuk mund të llogarisin në mbështetjen e Shteteve të Bashkuara.

Senati i udhëhequr nga demokratët miratoi një projekt-ligj dypartiak për sigurinë kombëtare në fillim të këtij muaji që përfshinë 60 miliardë dollarë ndihma për Ukrainën, 14 miliardë dollarë për Izraelin, gati 5 miliardë dollarë për të mbështetur partnerët në rajonin e Indo-Paqësorit, përfshirë Tajvanin, dhe ndihmë të tjera.

Shtëpia e Bardhë ka shpenzuar pjesën më të madhe të këtij viti duke i bërë thirrje Kongresit të miratojë projektligjin dhe disa zyrtarë të administratës amerikane kanë theksuar se nuk ka asnjë plan rezervë për të ndihmuar Ukrainën, në rast të mosmiratimit të projektligjit.

"Ne kemi nevojë për miratimin e projektligjit tani", tha John Kirby, zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë për çështjet e sigurisë kombëtare. "Ne jemi tashmë në një farë mënyre, shumë vonë. Ata humbën qytetin e Avdivkës për shkak të mungesës së municioneve. Pra, në disa mënyra, tashmë ka një efekt dramatik”.

Zoti Johnson është zotuar se nuk do ta hedhë projektligjin për votim në Dhomën e Përfaqësuesve, duke thënë se populli amerikan dëshiron që ligjvënësit të përqëndrohen në problemet e brendshme, duke përfshirë sigurinë kufitare, në vend që të dërgojnë ndihmë jashtë vendit.

Pas takimit të grupit të udhëheqësve, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Mike Johnson zhvilloi një takim të shkurtër privat me Presidentin Biden. Më pas, ai nuk dha asnjë sinjal se do të lëvizte drejt hedhjes për votim të projektligjit mbi ndihmat për Ukrainën dhe Izraelin. Por ai tha se Kongresi ka punuar me "mirëbesim" dhe "pa pushim" çdo ditë për javë dhe muaj për të "mbaruar punën".

"Përparësia e parë e vendit është siguria e kufijve tanë", tha ai. "Unë besoj se presidenti mund të përdorë autoritetin ekzekutiv që tani, që sot, për ta ndryshuar këtë. Dhe këtë ia thashë sërish sot personalisht, siç i kam thënë shumë herë, publikisht dhe privatisht gjatë disa javëve të fundit. Është koha për veprim. Është një gjendje e rëndë, që duhet të zgjidhet dhe ne do të financojmë qeverinë dhe do të vazhdojmë të punojmë për këtë."

Shtëpia e Bardhë tha se kërkesat e zotit Johnson për kufirin janë të paqarta.

"Unë mendoj se ai vetë nuk e dinë se çfarë dëshiron", tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre. "Dhe unë e them këtë me seriozitet të madh."

Udhëheqësit e Kongresit kanë deri të premten kohë për të rënë dakord mbi buxhetin e një pjese të qeverisë, duke përfshirë sektorët e bujqësisë, transportit dhe disa shërbime të veteranëve të luftës. Afati për të miratuar buxhetin për pjesën tjetër të qeverisë është një javë më vonë.

Disa informacione për këtë artikull u morën nga agjencitë e lajmeve Associated Press, Agence France-Presse dhe Reuters.

Macron nuk përjashtoi mundësinë për të dërguar trupa në Ukrainë, aleatët e NATO-s kundër

Disa vende të NATO-s, përfshirë SHBA-në, Gjermaninë dhe Britaninë e Madhe, kanë përjashtuar dislokimin e trupave tokësore në Ukrainë.

Ky vendim vjen pasi presidenti francez Emmanuel Macron tha lidhur me dislokimin e trupave tokësorë “asgjë nuk duhet të përjashtohet”.

Ndërsa zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov paralajmëroi për konflikt të drejtpërdrejtë, nëse trupat e NATO-s vendosen atje.

Forcat ruse së fundmi kanë arritur përparës në luftën në Ukrainë dhe Kievi ka bërë thirrje urgjente për më shumë armë.

Kujtojmë se Macron tha në një konferencë shtypi të hënën në mbrëmje: “Ne nuk duhet të përjashtojmë që mund të ketë nevojë për siguri që më pas justifikon disa elementë të vendosjes”.

Ukraina akuzon Rusinë për dezinformim: Synojnë të përçajnë aleatët dhe demoralizojnë shoqërinë

Autoritetet ukrainase akuzuan të martën Rusinë për një fushatë dezinformimi që synon të përçajë aleatët e Ukrainës dhe të “demoralizojë” shoqërinë ukrainase.

Rusia nisi një “plan provokimesh” për të “reduktuar mbështetjen perëndimore” për Kievin, thanë shërbimet ukrainase të sigurisë, raporton AFP.

Qëllimet kryesore të armikut janë të pengojë mobilizimin e Ukrainës, të përhapë dezinformata rreth paaftësisë së Ukrainës për të fituar, të krijojë dhe të përhapë informacione të rreme për lodhjen e pretenduar të Ukrainës midis partnerëve dhe aleatëve tanë”, thuhet në deklaratë.

Ukraina varet shumë nga armët e avancuara dhe furnizimet me municion nga aleatët perëndimorë, kryesisht nga Shtetet e Bashkuara, për t’iu bërë ballë sulmeve intensive nga forcat ruse, të cilat nisin pushtimin e paprovokuar të Ukrainës në shkurt të vitit 2022.

Rusia po përpiqet të “demoralizojë ukrainasit, të mbjellë panik në mesin e popullatës” dhe të organizojë një valë protestash antiqeveritare, thanë zyrtarët ukrainas.

Sipas tyre, ai “operacion special” i cili duhet “të arrijë kulmin nga marsi në maj” synon të “vë në pikëpyetje legjitimitetin” e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, i zgjedhur në vitin 2019 për një mandat pesëvjeçar që, teorikisht, duhet të përfundojë në pranverë.

Kushtetuta e Ukrainës ndalon çdo zgjedhje gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, e cila është në fuqi në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt të vitit 2022, kur rreth 20 për qind e territorit të vendit u pushtua.

Miliona votues ukrainas janë refugjatë jashtë vendit, por asnjëri prej tyre nuk beson se mungesa e votimit do ta bëjë Zelenskyn një president të paligjshëm, thuhet në deklaratë.

“Sipas planit të armikut, gjatë gjysmës së parë të qershorit, situata në vendin tonë do të destabilizohet” dhe Rusia “do ta përdorë këtë për t’i shkaktuar një disfatë ushtarake Ukrainës”, vlerësojnë shërbimet ukrainase.

Kremlini paralajmëron për konflikt me NATO-n nëse trupat e aleancës luftojnë në Ukrainë

Kremlini paralajmëroi të martën se konflikti midis Rusisë dhe aleancës ushtarake të NATO -s të udhëhequr nga SHBA do të bëhej i pashmangshëm nëse anëtarët evropianë të NATO-s dërgonin trupa për të luftuar në Ukrainë .

Presidenti francez Emmanuel Macron hapi të hënën derën për vendet evropiane që dërgonin trupa në Ukrainë , megjithëse ai paralajmëroi se nuk kishte konsensus për një hap të tillë në këtë fazë pasi aleatët ranë dakord të rrisin përpjekjet për të dërguar më shumë municione në Kiev.

“Vetë fakti i diskutimit të mundësisë së dërgimit të kontigjenteve të caktuara në Ukrainë nga vendet e NATO-s është një element i ri shumë i rëndësishëm”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov kur u pyet për komentet e Macron.

I pyetur nga gazetarët se cilat do të ishin rreziqet e një konflikti të drejtpërdrejtë Rusi-NATO nëse anëtarët e NATO-s dërgonin trupat e tyre për të luftuar në Ukrainë , Peskov tha:

“Në atë rast, ne do të na duhet të flasim jo për probabilitetin, por për pashmangshmërinë ( e një konflikti të drejtpërdrejtë)”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat