LIVE: ‘Putini është një vrasës’, reagime të ashpra pas funeralit të Navalnyt – Peskov vjen me deklaratën e radhës!

Evropë

LIVE: ‘Putini është një vrasës’, reagime të ashpra pas funeralit të Navalnyt – Peskov vjen me deklaratën e radhës!

Nga: Bota sot Më: 1 mars 2024 Në ora: 09:10 Përditësuar në ora: 20:51 më 01.03.2024
Pamje nga lufta në Ukrainë

Rusia: NATO e sheh Ukrainën si territorin e saj

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se deklaratat e bëra nga SHBA-ja dhe vendet evropiane për luftën me Rusinë çuan në një rritje të tensioneve.

Peskov bëri një deklaratë për gazetarët në Moskë për çështjet aktuale. Duke iu përgjigjur pyetjes për demonstratën e mbajtur në ceremoninë mortore të mbajtur në Moskë për disidentin rus, Alexei Navalny, i cili vdiq në një burg në Rusi, Peskov tha se ky ishte një veprim i paautorizuar.

“Çdo veprim i paautorizuar është kundër ligjit. Prandaj, ata që morën pjesë në këtë aksion do të mbajnë përgjegjësi”, tha Peskov.

Lidhur me deklaratën e Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Lloyd Austin se “NATO do të luftojë me Rusinë nëse Ukraina mposhtet”, Peskov tha se kjo ishte një deklaratë “e papërgjegjshme”.

Ne po dëgjojmë deklarata jashtëzakonisht të papërgjegjshme nga disa vende evropiane. Tani po e dëgjojmë këtë nga ana tjetër e oqeanit. Këto deklarata çojnë në rritje të tensioneve dhe tregojnë pikëpamjen e NATO-s. NATO e sheh Ukrainën si territorin e saj. Kjo tregon se ajo që bëri Rusia, operacioni special ushtarak, ishte i saktë”, tha Peskov.

Turmat në Moskë bërtisnin ‘Putini është një vrasës’ ndërsa u mblodhën për funeralin e Alexei Navalny

Turmat në Moskë bërtisnin ‘Putini është një vrasës’ ndërsa u mblodhën për funeralin e liderit të opozitës ruse Alexei Navalny.

Mbështetësit e Navalny besojnë fuqimisht se presidenti është përgjegjës për vdekjen e 47-vjeçarit në një burg muajin e kaluar.

Dhe sot arkivoli i tij udhëtoi me një makinë funeralesh për në një kishë në lagjen Maryino, ku ai ka jetuar më parë, shkruajnë mediat e huaja.

Arkivoli i tij u mbajt brenda ndërsa njerëzit duartrokitnin dhe thërrisnin ‘Navalny! Navalny!”, ndërsa një numër i madh i policisë së trazirave vëzhgonin situatën.

Ndërsa trupi i Navalny u nis në udhëtimin e tij të fundit për në funeralin e tij, zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov tha: “Kremlini nuk ka asgjë për t’u thënë të afërmve të Navalny në ditën e funeralit të tij”.

E bashkëpunëtori i Navalny, Leonid Volkov theksoi se Putin një ditë do të përgjigjet në gjykatë për vdekjen e politikanit.

Një pjesëmarrës tha: “Mendoj se ky është një funeral për Rusinë që mund të ketë qenë”.

Pas shërbimit, i cili u transmetua drejtpërdrejt në Youtube, Navalny u dërgua për t’u varrosur në varrezat e Borisovskoye, ku policia u shfaq gjithashtu.

Navalny vdiq në një burg të Arktikut në Kharp, në rajonin Yamalo-Nenets më 16 shkurt. Shkaku i vdekjes së tij ende nuk është shpjeguar nga autoritetet.

Franca nuk tërhiqet nga ndihma për Kievin, planifikon dërgimin e Forcave Speciale në Ukrainë

Qeveria franceze po mendon të dërgojë një forcë të vogël ushtarake në Ukrainë për të shërbyer si instruktorë për Forcat e Armatosura të Kievit dhe si një “parandalues” për Moskën, raportoi të premten gazeta franceze Le Monde, duke cituar burimet e saj.

Gazeta nuk zbuloi numrin e ‘instruktorëve’ ushtarakë francezë që mund të autorizoheshin për të kaluar në territorin ukrainas, por raportoi se në radhët e tyre mund të përfshiheshin disa “njësi konvencionale”.

Sipas Le Monde, Forcat Speciale të Francës u përfshinë gjithashtu në trajnimin e ushtarëve ukrainas në Poloninë fqinje dhe në shoqërimin e dërgesave të armëve në Kiev.

Trajnimi që Franca dëshiron t’u ofrojë ukrainasve “në terren” përfshin trajtimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore, thuhet në publikimin e së premtes. Instalimet e armëve të Kievit janë shpesh në shënjestër nga forcat ruse, shpjegon Le Monde, duke shtuar se “prania e ushtarëve francezë ose kombeve të tjera potencialisht do të mbronte zona të caktuara të territorit ukrainas”.

Qeveria franceze raportohet se e sheh një dislokim të tillë të trupave si një mënyrë për të paraqitur një “dilemë strategjike” për Moskën, tha gazeta, duke shtuar se kjo mund të “kufizojë” aftësitë goditëse të Rusisë. Në veçanti, mund të rezultojë të jetë “thelbësore” përpara mbërritjes së avionëve luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA, e planifikuar të ndodhë më vonë këtë vit.

Deri më tani, Franca ka mohuar që ndonjë nga trupat e saj të ketë qenë i pranishëm në Ukrainë gjatë konfliktit. Presidenti francez Emmanuel Macron ndezi polemika të hënën kur u tha gazetarëve se një dislokim i mundshëm i trupave të NATO-s në Ukrainë nuk mund të përjashtohej në të ardhmen.

“Nuk ka konsensus sot për të dërguar, në mënyrë zyrtare, trupa në terren,” tha ai. “Për sa i përket dinamikës, nuk mund të përjashtojmë asgjë. Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të parandaluar që Rusia të fitojë këtë luftë.”

Komentet e Macron nxitën anëtarët e tjerë të bllokut të udhëhequr nga SHBA, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Gjermaninë dhe Italinë, të sqaronin se nuk kishin plane të tilla.

Moska paralajmëroi në përgjigje se vendosja e forcave të NATO-s në Ukrainë do ta bënte të pashmangshëm një konflikt të drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe bllokut ushtarak. Të premten, ministri i Jashtëm francez, Stephane Sejourne mohoi se Parisi po planifikonte të dërgonte ndonjë njësi luftarake në Ukrainë, duke shtuar se do të bënte “gjithçka” për të shmangur një luftë me Rusinë.

Në ditën e përcjelljes për në banesën e fundit, zëdhënësi i Kremlinit ‘kyç gojën’ ndaj Navalnyt

Teksa këtë të premte pritet të varroset lideri i opozitës ruse, i cili vdiq në burg, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u pyet nga gazetarët për Alexei Navalny.

"Kremlini nuk ka asgjë për t'i thënë familjes së Navalny në ditën e funeralit të tij," thotë ai.

Ai refuzon të japë ndonjë vlerësim për Navalny si një figurë politike.

Peskov përsëriti gjithashtu se çdo mbledhje e paligjshme shkel ligjin.

“Prandaj, ata që marrin pjesë në to do të mbajnë përgjegjësi”, thotë ai.

Çfarë synoi Macron me idenë e dërgimit të trupave perëndimore në Ukrainë?

Presidenti francez, Emmanuel Macron është parë i izoluar në skenën evropiane këtë javë, pasi ka thënë se mundësia e dërgimit të trupave perëndimore në Ukrainë nuk duhet të përjashtohet, koment që ka nxitur reagime prej shumë liderëve tjerë.

Zyrtarët francezë kanë tentuar më vonë të japin sqarime për deklaratën e Macronit, ndonëse kanë insistuar në nevojën e dërgimit të sinjaleve të qarta se Rusia nuk mund të fitojë në Ukrainë.

Kremlini ka paralajmëruar që nëse NATO-ja dërgon forca luftarake, atëherë një konflikt mes aleancës dhe Rusisë do të jetë i pashmangshëm.

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë se një veprim i tillë mund të rrezikojë një konflikt bërthamor global.

Lajmin e plotë lexojeni KETU

Australia sanksionon tre zyrtarë rusë për vdekjen e Navalnyt

Australia njoftoi sot se do të vendosë sanksione shtesë financiare të synuara dhe një ndalim udhëtimi për tre zyrtarë rusë të lidhur me burgun ku kreu i opozitës ruse Alexei Navalny vdiq muajin e kaluar.

Në një deklaratë të përbashkët, Zëvendëskryeministri australian, Ministri i Mbrojtjes dhe Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme Richard Marles (Richard) dhe Ndihmësministri i Punëve të Jashtme Tim Watts (Watts) akuzuan autoritetet ruse për mbajtjen e Navalny në temperatura nën zero.

“Australia i konsideron presidentin rus Vladimir Putin dhe qeverinë ruse përgjegjëse për trajtimin dhe vdekjen e Navalny-t në burg” – tha Marles dhe bëri thirrje për një hetim të pavarur dhe transparent për rrethanat e vdekjes së liderit të opozitës ruse.

Të hënën, Australia vendosi sanksione ndaj shtatë zyrtarëve rusë për përfshirjen e tyre të dyshuar në “ngacmimin” e Navalny. Shërbimi Korrektues Rus njoftoi se Alexei Navalny vdiq më 16 shkurt në koloninë e burgut ku vuante dënimin.

Shërbimi deklaroi se Navalny humbi vetëdijen pasi eci në rrethin autonom arktik Yamal-Nenet, ku ndodhet kolonia. Autoritetet ruse kanë kryer disa inspektime për të vërtetuar faktet rreth vdekjes së tij.

Alexei Navalny u arrestua në janar 2021 pasi u shtrua në spital në Gjermani, ku u trajtua për helmim. Vendet perëndimore dhe vetë Navalny kanë fajësuar Rusinë për helmimin, të cilin Kremlini e mohon. Ai u dënua me 19 vjet burg për akuzat e ekstremizmit dhe krimeve të tjera. Ai kishte kryer tashmë 11.5 vjet për akuzat e mashtrimit.

Ukraina shkatërron katër nga pesë dronët Shahed rusë brenda natës

Forcat e mbrojtjes ajrore të Ukrainës shkatërruan katër nga pesë mjetet ajrore pa pilot të armikut Shahed-131/136 natën e 1 marsit.

Sipas Ukrinform, Forca Ajrore e Forcave të Armatosura të Ukrainës e raportoi këtë në Telegram.

Natën e 1 marsit, forcat ruse sulmuan Ukrainën me pesë raketa të drejtuara kundërajrore S-300 nga territori i pushtuar përkohësisht i rajonit të Donetskut dhe rajonit të Belgorodit të Rusisë, si dhe katër UAV-të luftarake Shahed të lëshuara nga Primorsko-Akhtarsk i Rusisë dhe Rajoni i Kurskut.

Grupet ukrainase rrëzuan katër drone Shahed në rajonet Kharkiv dhe Dnipropetrovsk.

Siç raportoi Ukrinform, Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës shkatërruan 13 avionë ushtarakë rusë në shkurt 2024.

Çfarë tha dhe çfarë jo Putini në fjalimin drejtuar kombit

Para gjashtë vjetëve, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, qëndroi para një tubimi të përbashkët të dy dhomave të Parlamentit, së bashku me dhjetëra zyrtarë kabineti dhe zyrtarë të tjerë qeveritarë, dhe u mburr se vendi i tij po e zhvillonte një numër të madh të armëve të reja të fuqishme, që ishte paralajmërim drejtuar Perëndimit.

Më 29 shkurt, ai e bëri të njëjtën gjë.

Por, sikur më 2018, edhe sivjet Putini gjatë shumicës së fjalimit të tij mbi dy orësh u zhyt thellë në hollësi të telasheve të brendshme të Rusisë, duke folur për gjërat si, paga minimale, normat tatimore dhe mbështetja financiare për nënat, si dhe për instalimin e tubacioneve të reja të ngrohjes me gaz.

Lajmin e plotë lexojeni KETU

Analiza e DW: Kërcënimet e Putin nuk duhet të mbivlerësohen

Ekspertë gjermanë të politikës së jashtme kërkuan që të mos frikësohemi nga kërcënimet e presidentit rus Vladimir Putin për një përshkallëzim bërthamor të luftës në Ukrainë.  Kryetari i Komisionit parlamentar të Punëve të Jashtme dhe deputeti social-demokrat, Michael Roth, u shpreh kundër mbivlerësimit të fjalimit të Presidentit rus Vladimir Putin për gjendjen e kombit. "Ai përsërit akuzat dhe kërcënimet e tij të njohura ndaj Perëndimit”, tha kryetari i Komisionit të Punëve të Jashtme në Bundestag, Michael Roth, për Rrjetin redaksional të Gjermanisë (RND). "Ne nuk duhet t'i lejojmë vetes të na impresionojë kjo” - tha Roth.

Roth e quajti fjalimin e Putinit si një përpjekje për të motivuar popullin rus për të marrë pjesë në zgjedhjet presidenciale që do të zhvillohen pas dy javësh, në të cilat Putini do të kandidojë përsëri.

Përpjekje për të motivuar popullin rus

Putinit i duhet të bënte të njohura dhurata të gjithëllojshme zgjedhore, "sepse mungesa e alternativave nuk është ndonjë arsye e mirë për të marrë pjesë në zgjedhje", tha Roth. Prandaj Putini premtoi se së shpejti do të ketë më shumë para për pensionistët, punonjësit e shtetit dhe veteranët.

"Regjimi i Putinit dëshiron absolutisht të shmangë që rezultatet e falsifikuara të zgjedhjeve të duken si shumë joreale,” tha politikani i SPD-së. Zgjedhjet në Rusi do të jenë "po aq të lira dhe demokratike sa edhe zgjedhjet në Bashkimin Sovjetik ose në ish-RDGJ".

Deklarata të ngjashme bënë edhe politikanë të tjerë ekspertë të politikës së jashtme, nga CDU/CSU, të Gjelbrit dhe nga FDP. Anton Hofreiter nga të Gjelbrit, tha se qëllimi i Putinit me kërcënimet e tij është të bëjë që shtetet perëndimore të ndalin mbështetjen për Ukrainën. Kurse Marcus Faber nga FDP kërkoi më shumë municione për Ukrainën. Ai tha se beson se Rusia tashmë është ushtarakisht "me shpatulla pas murit " dhe se "popullsia civile ruse i sheh gjithashtu arkivolet që po kthehen në Rusi dhe në fakt nuk e di pse u sulmua shteti fqinj i Ukrainës”.

Aludime dhe kërcënime

Gjatë fjalimit të tij Presidentit rus Vladimir Putin premtoi fonde për të ringjallur ekonominë dhe përshkroi planet për rigjallërimin e infrastrukturës së vendit gjatë gjashtë viteve të ardhshme. Putini e filloi fjalimin e tij me një sërë referencash për pushtimin rus të Ukrainës, ose "operacionin special ushtarak", siç e quan ai. Ai gjithashtu aludoi për aneksimin e Krimesë nga Rusianë vitin 2014, duke vënë në dukje se ishte përvjetori i asaj që ai e quajti "Pranvera ruse". Sipas Putinit, shumica e popullsisë ruse e mbështet aksionin ushtarak në Ukrainë.

Duke përmendur anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO në kuadër të luftës në Ukrainë Putini dhe tha se Distrikti Ushtarak Perëndimor i Rusisë duhet të forcohet. Finlanda ka një kufi të gjatë tokësor me Rusinë. Presidenti rus tha më tej në fjalën e tij se shtetet e NATO-s rrezikojnë një luftë bërthamore, nëse dërgojnë trupa në Ukrainë. Këtë deklaratë ai e bëri disa ditë pasi Presidenti francez Emmanuel Macron e la të kuptohet këtë mundësi, duke nxitur disa liderë të tjerë perëndimorë të flasin kundër kësaj ideje.

HIMARS “mbjell vdekjen” mes trupave ruse, Moska pëson humbje të rënda, ja çfarë po ndodh në vij֝ën e frontit

Të martën, forcat ruse nga Brigada e 155-të e Këmbësorisë Detare u mblodhën për një inspektim, në mes të ditës, brenda rrezes së sistemeve raketore artilerie shumë të lëvizshme të prodhuara nga SHBA. Rezultatet për Brigadën 155, një njësi që disa herë kishte qenë objektiv i goditjeve shkatërruese, duke i detyruar rusët të plotësonin radhët e brigadës, ishin lehtësisht të parashikueshme.Një dron ukrainas zbuloi marinsat rusë në formacionin e tyre në Olenivka, rreth 12 kilometra në lindje të vijës së betejës në Ukrainën lindore.

Dy raketa ukrainase të drejtuara nga GPS M30/31 ranë nga ajri, secila duke gjuajtur 182,000 fishekë vdekjeprurës tungsteni në drejtim të ushtarëve rusë. Sulmi thuhet se vrau 19 rusë, duke përfshirë një kolonel si dhe dy oficerë të tjerë. U plagos komandanti i brigadës, kolonel Mihail Gudkov.

Ishte hera e tretë brenda një jave. "Këto nuk janë më gabime të izoluara," shkroi blogeri ushtarak rus pro luftës, Military Informant. "Kjo është një pamje klinike," komentoi ai.

Më 20 dhe 21 shkurt, forcat ukrainase gjetën grumbullime të veçanta më të mëdha të forcave ruse brenda rrezes së HIMARS në vijën e frontit dhe i bombarduan menjëherë. Në dy vitet që kur Rusia nisi pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës, rreth 300,000 rusë - ose edhe më shumë se 400,000, nëse besohen pretendimet e qeverisë ukrainase - janë vrarë ose dëbuar, duke përfshirë ndoshta deri në 30,000. Humbjet e Ukrainës, nga ana tjetër, janë shumë më të vogla. Shtetet e Bashkuara ishin furnizuesi kryesor i raketave për sistemet HIMARS të Ukrainës, dhe republikanët "pro-Trump" pro-Kremlinit në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA bllokuan ndihmën e mëtejshme për Kievin në tetor.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat