Aleatëve u është dhënë një listë specifike e armëve që i duhen Ukrainës për të fituar luftën – thotë Zelensky

Evropë

Aleatëve u është dhënë një listë specifike e armëve që i duhen Ukrainës për të fituar luftën – thotë Zelensky

Më: 16 prill 2024 Në ora: 14:55
Volodymyr Zelensky

Të gjithë aleatëve të Ukrainës iu është dhënë një listë specifike e armëve që këtij vendi i duhet për të ndryshuar rrjedhën e luftës kundër Rusisë.

Këtë e tha presidenti Volodymyr Zelensky në një intervistë për kanalin televiziv amerikan PBS, transmeton Ukrinform.

“Ka armë specifike për të ecur përpara, ka armë specifike për të mbrojtur qiellin tonë, ka mjete për të zhbllokuar qiellin që njerëzit të ecin përpara. Të gjithë partnerët e kanë këtë plan. Ata kanë në dispozicionin e tyre (një listë) që na nevojitet vërtet teknikisht”, ka thënë presidenti.

Në intervistë, ai kujtoi se “ne po luftojmë kundër një ushtrie të madhe”.

“Po, ata nuk kursejnë askënd, nuk i stërvitin, nuk janë aq të stërvitur sa djemtë tanë, por ka shumë. Ata kanë një numër të pakufizuar njerëzish dhe një sasi të madhe predhash. Këto nuk janë prodhuar në Rusi. Ato janë bërë në Iran”.

“Ata u japin 300 deri në 350 Shahedë në muaj. Dhe çdo muaj ata e lëshuan këtë sasi tek ne”, tha Zelensky.

Siç është raportuar, më 15 prill, presidenti Volodymyr Zelensky kryesoi një takim të Shtabit të Komandantit Suprem të Përgjithshëm, ku pjesëmarrësit diskutuan nevojat e mbrojtjes së Ukrainës, si dhe mbrojtjen e infrastrukturës kritike. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat