LIVE: Rusia mund të tërhiqet nga Ukraina, Xi Jinping “zë ngushtë” Putinin - dalin shifrat e ushtarëve të vrarë rusë

Evropë

LIVE: Rusia mund të tërhiqet nga Ukraina, Xi Jinping “zë ngushtë” Putinin - dalin shifrat e ushtarëve të vrarë rusë

Nga: Bota sot Më: 17 prill 2024 Në ora: 06:30 Përditësuar në ora: 12:35 më 17.04.2024
Pamje nga lufta në Ukrainë

Rusia mund të tërhiqet nga Ukraina, Xi Jinping “zë ngushtë” Vladimir Putinin

Ndërsa pushtimi i Ukrainës ka hyrë në vitin e tij të tretë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka punuar pa pushim për të siguruar mbështetje diplomatike dhe ushtarake mes lodhjes në rritje të luftës. Ndikimi i Rusisë në Evropë është ende i dukshëm, duke përfituar nga pasiguria e elitave evropiane. Kina po shikon dhe po mëson nga këto procese; ndërtimin e imazhit të saj paqebërës; dhe duke përfituar nga kaosi në tregjet ndërkombëtare, duke blerë gaz dhe naftë të lirë dhe duke ndihmuar ekonominë e Rusisë me atë që humbi për shkak të sanksioneve perëndimore. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian i kanë bërë presion Kinës që të luajë një rol më pozitiv. Por sa rëndësi ka qëndrimi i Kinës dhe a është lajm i keq për Ukrainën?

Roli kyç i Kinës

Republika Popullore e Kinës është i vetmi aktor global që ka ndikim në Kremlin. Pasi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov vizitoi Pekinin në fillim të muajit tha se plani i paqes i Kinës ishte më i arsyeshmi i paqes deri më tani. Pika që Xi Jinping e konsideron kritike është "ndikimi negativ në ekonominë botërore", sepse PRC-ja ka nevojë për tregje për të shitur mallra. Dobësitë ekonomike mund të sfidojnë sundimin e Partisë, siç bëri në vitin 1989 kur studentët u revoltuan në sheshin Tiananmen. Partia ka nevojë edhe për tregun rus, dhe për shkak të sanksioneve dytësore amerikane, për të cilat ministrja amerikane e financave Janet Yellen tërhoqi vëmendjen e tyre gjatë një vizite të fundit, shitjet në Rusi janë në rënie. Ky proces shqetëson edhe Moskën, sepse është mbyllur qarkullimi i mallrave të sanksionuara nëpërmjet Turqisë, Emirateve të Bashkuara Arabe, Armenisë dhe tani edhe Kinës.

Frika e Rusisë

Nuk ka dobi paratë që fitojnë nga shitja e produkteve energjetike nëse nuk mund t'i përdorin për të blerë atë që u nevojitet dëshpërimisht për makinën ushtarake, por edhe për mirëmbajtjen e ekonomisë. Parimet e Xi janë në përputhje me krijimin e një mase kritike në nivel global për të ndalur agresionin rus kundër Ukrainës, si dhe agresionin izraelit kundër Rripit të Gazës, sepse të dyja kanë ndikuar së tepërmi në situatën ekonomike. Ka një nervozizëm të madh në tregun e naftës dhe gazit, transportuesit detarë po qarkullojnë rreth Detit të Kuq, pasi kërcënojnë të lidhin dy luftërat përmes aktorëve të përfshirë në të dyja, Shtetet e Bashkuara, Iran, Rusi, Turqi. Moska është e shqetësuar sepse përfshirja e Teheranit në konfliktin më të gjerë rajonal në Lindjen e Mesme do të reduktonte furnizimin me armë shumë të nevojshme, mbi të gjitha dronët.

Konferenca e paqes

Sakaq, Kina nuk është i vetmi “pëllumb paqeje”. Një konferencë e madhe paqeje po përgatitet në Zvicër, "Aktualisht ka mbështetje të mjaftueshme ndërkombëtare për një konferencë të nivelit të lartë për të nisur procesin e paqes", sipas një deklarate nga Këshilli Federal, qeveria zvicerane.

Ndërkohë, Turqia paraqiti një propozim paqeje që propozonte që: SHBA dhe Rusia të premtojnë të mos përdorin armë bërthamore në asnjë kusht dhe të kthehen në traktatin e ri START për kontrollin e armëve bërthamore strategjike; konflikti në Ukrainë është ngrirë sipas vijës aktuale të frontit; Në vitin 2040, Ukraina do të vendosë për drejtimin e saj të politikës së jashtme në një referendum dhe nuk do të anëtarësohet në NATO deri atëherë; si dhe referendumet do të zhvillohen nën mbikëqyrjen ndërkombëtare në territoret e pushtuara nga Rusia dhe vendi nuk e kundërshton hyrjen e Ukrainës në BE.

Marrëveshja e Stambollit 2.0

Deri diku i ngjan marrëveshjes së arritur në Stamboll në fillim të vitit 2022 dhe Kremlini ka njoftuar se është i prirur të bisedojë në bazë të asaj marrëveshjeje. Ignazio Cassis, Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës, pas takimit me kroatin Gordan Grli? Radman në Dubrovnik më 12 prill, theksoi se "ata po planifikojnë një konferencë ndërkombëtare të krerëve të qeverive jo vetëm të vendeve perëndimore, por edhe më gjerë, me qëllim për të nisur procesin e paqes. Nuk ka shkop magjik dhe nuk pres një marrëveshje të nënshkruar, por do të jetë një fillim”, tha ai, duke shtuar se “në një moment Rusia do të duhet të përfshihet, sepse paqja nuk është e mundur pa Rusinë”.

Ushtarët rusë të makinës së mishit - 50,000 të vdekur janë konfirmuar

Numri i të vdekurve ushtarakë të Rusisë në Ukrainë tani ka kaluar shifrën 50,000 – mund të konfirmojë BBC.

Në 12 muajt e dytë në vijën e parë - ndërsa Moska e shtyu të ashtuquajturën strategjinë e saj të makinës së mishit - zbuluam se numri i trupave ishte gati 25% më i lartë se në vitin e parë.

BBC Russian, grupi i pavarur mediatik Mediazona dhe vullnetarët kanë numëruar vdekjet që nga shkurti i vitit 2022.

Varret e reja në varreza ndihmuan në sigurimin e emrave të shumë ushtarëve.

Lajmin e plote lexojeni KETU

Komiteti i Inteligjencës i SHBA-së bën thirrje për miratim të menjëhershëm të pakos së ndihmës për Ukrainën

Komiteti i Inteligjencës i Dhomës së Përfaqësuesve, pasi mori një informim të klasifikuar nga Komuniteti i Inteligjencës dhe zyrtarë të lartë nga Departamenti i Shtetit dhe Departamenti i Mbrojtjes në lidhje me situatën aktuale në Ukrainë, i bëri thirrje Kongresit që të miratojë urgjentisht një paketë ndihme për Kievin.

Kështu thuhet në një deklaratë nga Kryetari i Komitetit të Përhershëm të Përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve për Inteligjencën, Kongresmeni republikan Mike Turner dhe anëtari i ranguar Jim Himes, kongresmeni demokrat Jim Himes, sipas Ukrinform.

“Ne duhet të kalojmë ndihmën për Ukrainën tani. Sot, në një konferencë të klasifikuar, Komiteti ynë u informua për nevojën kritike për t’i ofruar ndihmë ushtarake Ukrainës këtë javë. Shtetet e Bashkuara duhet të qëndrojnë kundër luftës së agresionit të Putinit tani pasi situata e Ukrainës në terren është kritike”, thanë Turner dhe Himes.

Siç raportoi Ukrinform, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson tha të hënën se Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA do të shqyrtojë një paketë ndihme të huaj këtë javë, duke e ndarë atë në katër projektligje të veçanta që mbështesin Ukrainën, Izraelin, Tajvanin dhe për nevojat e tjera të sigurisë kombëtare të SHBA.

10 të vdekur nga një sulm me raketë ruse në Chernihiv të Ukrainës

10 persona kanë mbetur të vdekur nga një sulm me raketë ruse në veri të Chenihiv të Ukrainës.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke treguar për sulmin, ka thënë se 20 të tjerë kanë mbetur të lënduar në ndërtesën tetëkatëshe në një zonë të banuar dendur, raporton BBC.

Tri raketa kanë goditur afër qendrës së qytetit, kanë treguar zyrtarët. Ky sulm vjen pak orë pas raportimeve për një sulm ukrainas në zonën ushtarake ajrore të okupuar të Krimesë.

Kryetari i Chernihiv, Oleksandr Lomako, ka thënë se ndërtesa është goditur direkt nga njëra prej raketave, e cila kë dëmtuar disa kate.

Scholz, Xi Jinping flasin për luftën në Ukrainë dhe proteksionizmin ekonomik

Duke përfunduar një udhëtim tre-ditor në Kinë, kancelari gjerman Olaf Scholz zhvilloi bisedime me Presidentin Xi Jinping në Pekin për bashkëpunimin ekonomik dhe pikat e ndezjes gjeopolitike, me fokus luftën në Ukrainë.

Pas më shumë se tre orë bisedimesh, Xi u bëri thirrje të gjitha palëve në luftë që të kontribuojnë në zbutjen e tensioneve “në vend që të derdhin vaj në zjarr”.

Kina nuk është as palë dhe as pjesëmarrëse në krizën e Ukrainës, tha Xi, i cili ka marrëdhënie miqësore me presidentin rus Vladimir Putin.

Në një deklaratë fillestare, Kina tregoi se do të mbështeste një konferencë ndërkombëtare të paqes vetëm nëse ajo do të pranohej nga Rusia dhe Ukraina. Por Putin tashmë e ka refuzuar nismën zvicerane dhe gjithashtu nuk është ftuar.

Pala kineze më vonë sqaroi se kjo dhe konferenca të tjera ishin ende në diskutim. Nëse Kina do të marrë pjesë në konferencë, në të cilën janë ftuar rreth 100 vende në qershor, mbetet e hapur.

Zviceranët synojnë që të marrin pjesë vendet pro-ruse, veçanërisht Kina, duke pasur parasysh statusin e saj të energjisë bërthamore dhe peshën ekonomike. Prandaj, suksesi i konferencës varet për zviceranët nga pjesëmarrja kineze.

Në fillim të bisedimeve, Scholz tërhoqi vëmendjen e Xi-t për efektet shkatërruese të luftës.

“Në mënyrë indirekte, ata po dëmtojnë të gjithë rendin ndërkombëtar, sepse kanë shkelur një parim të Kartës së OKB-së: parimin e paprekshmërisë së kufijve shtetërorë”, tha kreu gjerman.

“Lufta ruse e agresionit kundër Ukrainës dhe armatimi i Rusisë kanë një ndikim shumë të rëndësishëm negativ në sigurinë në Evropë”, shtoi ai.

Perëndimi akuzon Kinën për furnizimin e Rusisë me mallra që mund të përdoren si për qëllime civile ashtu edhe ushtarake, duke mbështetur kështu ekonominë ruse të luftës.

Scholz dhe Xi ranë dakord edhe një herë se nuk duhet të përdoren armë bërthamore.

Sipas një përkthimi zyrtar, Xi foli për një “epokë të re turbulencash dhe trazirash”, në të cilën rreziqet për të gjithë njerëzimin do të rriteshin.

“Për të zgjidhur këto çështje, është thelbësore që bashkëpunimi midis fuqive,” tha Xi.

Scholz dhe Xi theksuan se, pavarësisht dallimeve, ata donin të zgjeronin bashkëpunimin ekonomik. “Ne nuk duam të shkëputemi nga Kina,“, theksoi Scholz disa herë.

Udhëheqësi kinez paralajmëroi urgjentisht kundër masave të mbrojtjes ekonomike. Gjermania dhe Kina të dyja vareshin nga industria dhe mbështetën tregtinë e lirë, tha Xi, sipas deklaratës zyrtare.

“Me këtë në mendje, të dyja palët duhet të jenë të kujdesshme ndaj rritjes së proteksionizmit.” Komisioni Evropian aktualisht po heton nëse shitja e makinave elektrike kineze në Evropë po subvencionohet në mënyrë të pahijshme. Deklaratat e Xi u interpretuan si të synuara për këtë.

Scholz gjithashtu foli më vonë gjatë me kryeministrin kinez Li Qiang.

Të dy folën për “kushtet e drejta konkurruese”, aksesin e barabartë në treg, mbrojtjen e pronësisë intelektuale dhe nevojën për një kuadër ligjor të besueshëm.

Li mbrojti subvencionet e energjisë së gjelbër të Kinës kundër akuzave për konkurrencë të pandershme. “Për sa i përket njerëzve që thonë se dominimi i industrisë së energjisë së rinovueshme të Kinës dhe kështu me radhë ka ardhur përmes subvencioneve, mendoj se kjo pikëpamje nuk korrespondon me realitetin”, tha Li pas takimit të tij me Scholz.

Subvencionet industriale janë praktikë e zakonshme në mbarë botën, duke përfshirë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara, shtoi Li.

Tensionet mbi mallrat e eksportit kinez të subvencionuar në tregjet e huaja dhe mbikapaciteti industrial kanë qenë një shqetësim i madh në BE dhe SHBA.

Investimi shtetëror i Pekinit i mban çmimet artificialisht të ulëta, duke i vendosur firmat e BE-së dhe SHBA-së në disavantazh.

Berlini dhe Pekini arritën gjithashtu një marrëveshje për të bashkëpunuar në drejtimin autonom. Sekretarja e Shtetit gjerman për Çështjet Ekonomike, Franziska Brantner dhe ministri i Transportit Volker Wissing nënshkruan një deklaratë synimi me palën kineze në Pekin.

Të dy vendet synojnë gjithashtu të intensifikojnë punën e tyre për efikasitetin e burimeve dhe krijimin e një ekonomie rrethore në pesë vitet e ardhshme, sipas një marrëveshjeje të nënshkruar nga Scholz dhe ministrja e mjedisit Steffi Lemke.

Scholz e filloi udhëtimin e tij në Kinë, i dyti i kancelarit që nga marrja e detyrës në vitin 2021, me një vizitë në Chongqing, qyteti më i madh në botë, i ndjekur nga një ndalesë në Shangai ku u takua me përfaqësues nga bizneset gjermane dhe Dhoma Gjermane e Tregtisë Jashtë vendit në Shangai për të diskutuar problemet me të cilat përballen kompanitë në Kinë.

Disa nga rreth 5000 kompanitë gjermane që operojnë në Kinë janë ankuar për përballje me disavantazhe në krahasim me konkurrentët e tyre kinezë, akses më të vështirë në treg dhe pasiguri ligjore.

Kancelari gjerman shoqërohej nga shefat ekzekutivë, mes tyre edhe bosët e prodhuesve të makinave Mercedes-Benz dhe BMW, si dhe kompania kimike BASF. Volkswagen, prodhuesi më i madh i makinave në Evropë, nuk është i përfaqësuar këtë herë.

Ukraina do të marrë 5 milionë euro nga BE për të modernizuar spitalet

Ukraina do të marrë një grant prej 5 milionë eurosh nga Partneriteti i Efiçencës së Energjisë dhe Mjedisit të Evropës Lindore (Fondi E5P) për të mbështetur masat urgjente të lidhura me luftën në spitalet ukrainase.

Kjo është bërë e ditur nga shërbimi për shtyp i Ministrisë së Zhvillimit të Komunitetit, Territoreve dhe Infrastrukturës.

“Banka Evropiane e Investimeve (EIB) dhe Ministria për Komunitetet, Territoret dhe Zhvillimin e Infrastrukturës së Ukrainës kanë nënshkruar një marrëveshje të re për të lehtësuar më tej zbatimin e efiçencës energjetike shumë të nevojshme dhe përpjekjeve emergjente të lidhura me luftën, veçanërisht në sektorin e kujdesit shëndetësor ”, thuhet në deklaratë.

Marrëveshja parashikon një grant investimi prej 5 milionë eurosh nga Partneriteti i Efiçencës së Energjisë dhe Mjedisit të Evropës Lindore (Fondi E5P).

Vihet re se këto fonde do të rrisin kontributin total të grantit nga E5P në 9 milionë euro, duke plotësuar një hua prej 300 milionë euro nga EIB.

Fondet e grantit synohen të përdoren për riparimin e dëmeve, ndërtimin e strehimoreve për bomba, instalimin e stacioneve të furnizimit me ujë të pijshëm, modernizimin e ndriçimit, linjat e komunikimit dhe sistemet e ventilimit.

Suedia ndau 26.4 milionë euro për Partneritetin e Evropës Lindore për Efiçiencën e Energjisë dhe Mjedisin për të mbështetur projektet e efiçiencës së energjisë në Ukrainë.

Lituania e gatshme të ndajë 400,000 euro për blerjen e detektorëve metalikë për shkollat e Ukrainës

Qeveria lituaneze është gati të japë 400,000 euro për të mbështetur projektin e Shërbimit të Sigurisë Arsimore për pajisjen e shkollave ukrainase me detektorë metalikë.

Kjo çështje u diskutua në një takim midis ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, Ihor Klymenko dhe ministres së Brendshme të Lituanisë, Agne Bilotaitė, raporton shërbimi për shtyp i ministrisë .

“Kreu i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Lituanisë vuri në dukje se vendi i saj është i gatshëm t’i ndajë këto fonde për blerjen e detektorëve metalikë për institucionet arsimore,” thuhet në deklaratë.

Shërbimi i Sigurisë Arsimore tashmë funksionon në 400 shkolla në të gjithë Ukrainën.

Deri në fund të vitit 2024, është planifikuar të zgjerohet projekti në 2000 shkolla.

Siç është raportuar, Ukraina po zbaton projektin “Oficerët e Shërbimit të Sigurisë Arsimore” me iniciativën e udhëheqjes shtetërore dhe me pjesëmarrjen e Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe Policisë Kombëtare. Projekti u krijua për të mbrojtur fëmijët gjatë luftës në shkallë të gjerë dhe për të krijuar një mjedis të plotë sigurie pas përfundimit të luftës.

Holanda do të japë 4.4 miliardë euro ndihmë shtesë për Ukrainën

Qeveria holandeze po planifikon të ndajë pothuajse 4.4 miliardë euro ndihmë shtesë për Ukrainën gjatë dy viteve të ardhshme.

Kështu thuhet në një dokument të titulluar ” Memorandumi i Pranverës 2024 “, i publikuar në faqen e internetit të qeverisë.

Dokumenti, i cili përshkruan planet kryesore të qeverisë për vitin 2024 dhe vitet e mëtejshme, parashikon fonde shtesë në mbështetje të Ukrainës, mbrojtjes së Holandës, akomodimit të refugjatëve në vend, etj.

Qeveria planifikon të sigurojë 4.4 miliardë euro shtesë në mbështetje ushtarake dhe humanitare për Ukrainën për periudhën 2024-2026.

Vendi gjithashtu planifikon të ndajë 500 milionë euro për Ministrinë e Mbrojtjes për të forcuar mbrojtjen ajrore dhe blerjen e municioneve.

Sipas NU.nl , që nga fillimi i pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia dhe duke marrë parasysh këtë dokument, Holanda do t’i japë Ukrainës rreth 10 miliardë euro ndihmë.

Sipas NOS.nl , dokumenti duhet ende të miratohet nga parlamenti, në të cilin disa parti po negociojnë formimin e një koalicioni.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat