LIVE: “Formula e Zelensky-t” kundërshtohet nga Rusia, ky shtet në rrezik nga Putini – vjen paralajmërimi nga Von der Leyen

Evropë

LIVE: “Formula e Zelensky-t” kundërshtohet nga Rusia, ky shtet në rrezik nga Putini – vjen paralajmërimi nga Von der Leyen

Nga: Bota sot Më: 19 prill 2024 Në ora: 06:44 Përditësuar në ora: 19:47 më 19.04.2024
Pamje nga sulmi

Blinken: Kina është furnizuesi kryesor i operacionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken kritikoi të premten mbështetjen kineze për industrinë ruse të mbrojtjes.

Ai tha se Pekini ishte aktualisht kontribuesi kryesor në luftën e Moskës në Ukrainë, ndonëse siguron komponentë kritikë për armatimin.

Ai tha se kjo përpjekje po nxiste “kërcënimin më të madh për sigurinë evropiane që nga fundi i Luftës së Ftohtë”.

Duke folur në një konferencë shtypi që mbylli fundin e një mbledhjeje të ministrave të jashtëm të G7 në ishullin italian të Capri, Blinken tha se Uashingtoni ia kishte bërë shumë të qartë Pekinit dhe të tjerëve se ata nuk duhet të ndihmojnë përpjekjet luftarake të Rusisë në Ukrainë.

Lavrov: Rusia nuk do të shkojë për zgjidhje për Ukrainën bazuar në ‘formulën Zelensky’

“Rusia nuk sheh nevojën për të zgjidhur krizën e Ukrainës në bazë të të ashtuquajturës ‘formula Zelensky’ e modifikuar pak, e cila po promovohet nga Perëndimi, pasi kjo është një mashtrues dhe një mashtrim”.

Kështu u shpreh ministri i Jashtëm, rus Sergej Lavrov, shkruan Tass.

“Ne morëm pjesë në një takim të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Palestinën në Nju Jork në janar.

Unë e njoh atë ministrin e Jashtëm zviceran Ignazio Cassis për një kohë shumë të gjatë, ai ka qenë president,” tha Lavrov.

Trump: Mbijetesa e Ukrainës është në interes të SHBA-së

Donald Trump tha të enjten se mbijetesa e Ukrainës është e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara, një ndryshim përpara se Dhoma e Përfaqësuesve e udhëhequr nga Republikanët të votojë për një paketë ndihme prej 61 miliardë dollarësh.

Ish-presidenti nuk e miratoi paketën, duke thënë se aleatët europianë të Amerikës nuk po shpenzojnë mjaftueshëm për të mbështetur Ukrainën.

Disa republikanë të djathtë e interpretuan postimin si një sinjal se ai kundërshton paketën aktuale të ndihmës, megjithëse Trump nuk e tha këtë në mënyrë eksplicite.

“Pse Europa nuk po jep më shumë para për të ndihmuar Ukrainën? Pse Shtetet e Bashkuara kanë dhënë mbi 100 miliardë dollarë në Luftën e Ukrainës më shumë se Europa, dhe ne kemi një oqean mes nesh si ndarje!

Pse Europa nuk mund të barazojë paratë që kanë miratuar  Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të ndihmuar një vend në nevojë të dëshpëruar?

Siç të gjithë janë dakord, mbijetesa dhe forca e Ukrainës duhet të jenë shumë më të rëndësishme për Europën sesa për ne, por është gjithashtu e rëndësishme për ne!

Lëviz Europë!, tha Trump në rrjetin social Truth.

Zelensky viziton trupat në rajonin e Donetsk

Presidenti Volodymyr Zelensky vizitoi sot rajonin e vijës së parë të Donetskut në pjesën lindore të Ukrainës.

“Sot në rajonin Donetsk. Unë fola me ushtarët dhe u dhashë medalje. Vendi ynë është krenar që ka ushtarë të tillë”, tha Zelensky në platformën X.

Njëzet e pesë muaj pasi Moska pushtoi, Ukraina është në mbrojtje dhe trupat ruse po përparojnë ngadalë.

Kievi ka rritur përpjekjet për të ndërtuar linja efektive të mbrojtjes pasi zyrtarët e tij kanë paralajmëruar se trupat ruse po përgatisin një ofensivë të mundshme më vonë këtë pranverë ose verë.

Von der Leyen: Putin synon destabilizimin e Finlandës, po përdor emigrantët

Shefja e BE-së, Ursula von der Leyen tha të premten se Rusia tani po i përqendronte sulmet e saj hibride në Finlandën fqinje, duke përdorur emigrantët në përpjekje për të destabilizuar vendin.

Vendi nordik mbylli kufirin e tij lindor në mes të dhjetorit pasi afro 1000 emigrantë kishin mbërritur pa viza përmes pikave kufitare me Rusinë që nga gushti.

Të dy fqinjët ndajnë një kufi prej 1,340 kilometrash dhe Helsinki ka thënë se rritja e azilkërkuesve është orkestruar nga Rusia, një akuzë që Moska e ka mohuar.

“Që nga sulmi hibrid i nisur nga Bjellorusia në nëntor 2021 kundër Letonisë, Polonisë dhe Lituanisë, ne të gjithë e dimë se si Putini dhe aleatët e tij instrumentalizuan emigrantët për të testuar mbrojtjen tonë dhe për të provuar të na destabilizojnë. Tani, Putini po fokusohet në Finlandë.”, tha von der Leyen.

Në vitin 2021 Bjellorusia orkestroi një fluks emigrantësh në Poloninë fqinje, Lituani dhe Letoni, duke çuar në një përkeqësim serioz të marrëdhënieve midis Bashkimit Evropian dhe Minskut. Marrëdhëniet e Finlandës me Rusinë u përkeqësuan pas pushtimit të Ukrainës në vitin 2022.

Moska paralajmëroi për “kundërmasa” pasi Finlanda u bashkua me NATO-n në prill 2023, duke përmbysur politikën e saj prej dekadash të mos-angazhimit ushtarak.

Përveç mbylljes totale të kufijve, Finlanda po përgatit aktualisht legjislacionin që synon kufizimin e migracionit për të trajtuar fenomenin.

Fati i Ukrainës varet “në fije të perit”, SHBA “hap thesin”, 60 miliardë dollarë do t’i jepen Kievit

Ukraina, mbase që prej fillimit të luftës, duket se ka qenë e varur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, qoftë për para, armër apo edhe vendime të rëndësishme që i është dashur të marrë. Kohët e fundit ajo nuk e ka shprehur zhgënjimin nga aleati amerikan, madje duke u ndjerë e braktisur. Megjithatë, lajme të mira ka në horizont. Paketa amerikane e ndihmës ushtarake për Ukrainën, e cila ka thyer shtiza dhe ka mprehur thikat politike në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit për muaj të tërë, nuk ka qenë kurrë më afër hyrjes në fuqi më në fund dhe mund të shërbejë si litar shpëtimi për Kievin në një moment vendimtar rezistence. ndaj agresorit rus. Lajmi i keq? Për shkak të kësaj, karrigia e kryetarit të ri të Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, mund të lëkundet, në mënyrë që Kongresi amerikan, pas vetëm gjashtë muajsh, të gjendet sërish në një ngërç.

“Drita jeshile” në Kongres

Nuk ka thuajse asnjë rrethanë në të cilën një skenar i tillë do të ishte i dëshirueshëm, e lëre më në këtë vit zgjedhjesh, në të cilin armët bërthamore po bëhen gati nga të gjitha anët e globit. Paketa e ligjeve mund të jetë në rendin e ditës të Kongresit që në mbrëmjen e nesërme, kur përfaqësuesit do të vendosin për tre segmente të veçanta të paketës ligjore; ndihma për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin, me lëshime të shumta ndaj Partisë Republikane të këmbëngulura nga Johnson në një përpjekje për t'u "shitur" propozimin kolegëve të tij radikalë të së djathtës. Ndryshimi më i madh lidhet me ndihmën ekonomike për Ukrainën, së cilës Dhoma e Përfaqësuesve i ofron rreth 60 miliardë dollarë në formën e një kredie, jo një dhurimi. Mëkati më i madh i Johnson, në sytë e kolegëve të tij radikalë nga Partia Republikane, është fakti se pasi erdhi në krye të legjislaturës amerikane, ai u detyrua të adoptonte një ton më pajtues se ai që përdori si përfaqësues i dorës së dytë nga Luiziana kur ai vetë kundërshtoi këstin e ri të ndihmës për Kievin në shumë raste.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, është sipas kushtetutës personi i tretë më i fuqishëm në vend dhe i dyti në radhë për të zëvendësuar presidentin në Shtëpinë e Bardhë në rast emergjence. Kjo është pikërisht arsyeja pse ky funksion shpesh i detyron mbajtësit e tij të udhëhiqen nga parime afatgjata sesa nga interesat e tyre afatshkurtra dhe të veçanta politike. “Do të jetë ashtu siç do të jetë. Nëse do të merrja vendime në këtë pozicion vetëm nga frika se do të më lëkundej karrigia, nuk do të mund ta bëja fare këtë punë”, tha Johnson. Pas kësaj, ai deklaroi se "çështja e dërgimit të ndihmës në Ukrainë nuk duhet të bëhet peng në mosmarrëveshjet e brendshme të politikës amerikane, sepse historia nuk do ta harrojë kurrë një lëshim të tillë". Vlen të theksohet se sipas sondazheve aktuale, shumica e votuesve republikanë besojnë vërtet se SHBA "po bën shumë për Ukrainën", pasi vendi ka prioritete të tjera.

Thirrjet e BE

Në të njëjtën linjë me SHBA-në, duket edhe Bashkimi Europian. “Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian duhet të dërgojnë sistemet e tyre antiraketë për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës ndërsa Rusia sulmon qytetet e saj, tha dje shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, duke paralajmëruar se Evropa nuk mund të mbështetet vetëm tek Uashingtoni për ndihmën ndaj Kievit. “Kemi Patriotët, kemi sisteme antiraketë. Ne duhet t'i nxjerrim nga kazermat tona, ku janë për çdo rast, dhe t'i dërgojmë në Ukrainë, ku lufta është ndezur”, u tha Borrell gazetarëve në një takim të ministrave të jashtëm nga vendet anëtare të G7 në ishullin Capri. 

“Përndryshe, sistemi energjetik i Ukrainës do të shkatërrohet. Dhe asnjë vend nuk mund të luftojë pa energji elektrike në shtëpi, në fabrika, për internet, për gjithçka”, shtoi ai.  "Jam i sigurt se do ta bëjmë, por duhet ta bëjmë shpejt", tha Borrell, duke shtuar se i vjen keq që "politika e brendshme" në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po vonon paketën e nevojshme të ndihmës për Ukrainën me vlerë 60.84 miliardë dollarë. “Nuk mund të varemi vetëm nga SHBA. Ne duhet të marrim përgjegjësinë tonë dhe të mos themi: Mjafton SHBA”, tha ai.

‘Për herë të parë’, Ukraina rrëzon një aeroplan bombardues strategjik rus

Ukraina ka shënuar sukses në luftën e vazhdueshme me Rusinë duke rrëzuar së fundmi edhe një aeroplan bombardues strategjik ‘për herë të parë’.

Siç raportohet, bombarduesi Tu-22M3 është rrëzuar në rajonin jugor të Stavropolit të Rusisë, qindra kilometra larg nga territori i kontrolluar nga Ukraina.

Komandanti i Forcave Ajrore të Ukrainës, Mykola Oleshchuk, ka njoftuar se Kievi ka shkatërruar bombarduesin i cili është në gjendje të mbajë raketa me rreze të gjata.

Kjo u mohua nga rusët të cilët thanë se bombarduesi u shkatërrua nga një defekt teknik, shkruan skynews.

“Për herë të parë, njësitë raketore kundërajrore të Forcave Ajrore, në bashkëpunim me Inteligjencën e Mbrojtjes së Ukrainës, shkatërruan një bombardues strategjik me rreze të gjatë Tu-22M3 të përdorur nga terroristët rusë për të sulmuar qytetet e Ukrainës”, tha komandanti Oleshchuk.

Siç raportohet, i vdekur nga sulmi ndaj bombarduesit ka mbetur një nga pilotët e tij, ndërsa tre të tjerë kanë shpëtuar.

Ndryshe, ky lajm vjen pasi sulmit rus në rajonin e Dnipropetrovskit i cili vrau të paktën tetë persona dhe plagosi 25 të tjerë. 

Këshilli NATO-Ukrainë takohet lidhur me sistemet ajrore për Kievin

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, pritet të kërkojë për mbështetje shtesë ushtarake për fushatën mbrojtëse të shtetit të tij kundër Rusisë.

Këtë kërkesë ai është planifikuar që ta bëjë gjatë një takimi urgjent me ministrat e Mbrojtjes të shteteve të NATO-s me të cilët do të takohet më 19 prill.

Takimi i Këshillit NATO-Ukrainë, që do të organizohet përmes video-lidhjes, pritet të fokusohet veçanërisht në pyetjen nëse aleatët mund të furnizojnë Ukrainën me sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore në një periudhë afatshkurtër.

Sipas Zelenskyt, Forcat e Armatosura të Ukrainës po ashtu kanë nevojë për armë shtesë, predha të artilerisë, makina ushtarake dhe dronë.

Ukraina aktualisht po shqetësohet nëse mund të mbajë vijën e frontit dhe të mbrojë infrastrukturën ekzistuese të energjisë, tha Zelensky.

Rusia, që nisi pushtimin e paprovokuar të Ukrainës shkurtin e vitit 2022, javët e fundit ka rritur presionin ushtarak ndaj shtetit fqinj dhe përmes sulmeve ajrore ia ka shkatërruar pothuajse të gjitha termocentralet.

Sipas informacioneve që Zelensky prezantoi në fillim të prillit, shtetit të tij do t’i duhen 25 sisteme të mbrojtjes ajrore Patriot – të prodhimit amerikan - secili me nga gjashtë deri në tetë raketahedhës apo pajisje të ngjashme, në mënyrë që të mbrohet plotësisht hapësira ajrore ukrainase. Alternativë për këtë lloj sistemi ajror janë sistemet e tjera sikurse Iris-T, SAMP/T dhe NASAMS.

Qeveria gjermane veçse ka njoftuar gjatë fundjavës së shkuar se do t’i japë Ukrainës edhe një sistem Patriot. Por, edhe nga shtete të tjera pritet të bëhen zotime të tilla, përfshirë edhe Spanjën.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, së fundi tha se në situatën aktuale, ai beson se është më e rëndësishme që të ndihmohet Ukraina sesa të përmbushen synimet e aleancës sa i përket sigurimit të armëve dhe municioneve.

Sulme të rënda me raketa në qytetet ukrainase

Rusia po vazhdon luftën e saj të agresionit ndaj Ukrainës. Ne ju mbajmë të informuar me zhvillimet më të fundit përmes një liveticker-i të vazhdueshëm.

Shpërthim në Qiell: Një bombardues strategjik rus i tipit TU-22M3 është rrëzuar të premten në mëngjes në rajonin jugor të Stavropolit në Rusi, sipas raportimeve të agjencive të lajmeve Interfax dhe TASS, që marrin burimet nga Ministria e Mbrojtjes së Rusisë.

Ministria bëri të ditur se katër pilotët janë nxjerrë nga avioni përmes karrigeve të hedhura; tre prej tyre janë shpëtuar, ndërsa kërkimet për pilotin e katërt vazhdojnë. Mediat raportojnë se bombarduesi TU-22 është qëlluar poshtë, dhe kjo është konfirmuar pak më vonë nga ushtria ukrainase.

Gjatë natës së të premtes, disa qytete në jug dhe lindje të Ukrainës u goditën nga sulme me raketa dhe dronë kundër infrastrukturave të rëndësishme. Guvernatori i Dnipropetrovskut njoftoi se në një sulm në qytetin e Dnipro, të paktën tetë persona humbën jetën—duke përfshirë dy fëmijë—dhe 25 të tjerë u plagosën. Disa ndërtesa rezidenciale dhe industriale u shkatërruan gjatë sulmit me raketa në qendër të qytetit.

Drejtori i CIA-s: Ukraina mund të humbasë deri në fund të vitit 2024 pa ndihmë

Nga: Bota sot

Drejtori i CIA-s, William Burns, u dha një mesazh paralajmërues ligjvënësve në DC, duke theksuar urgjencën e miratimit të ndihmës për Ukrainën për të parandaluar humbjet e mundshme në luftën kundër Rusisë.

"Kjo është me të vërtetë një çështje nëse kundërshtarët tanë e kuptojnë apo jo besueshmërinë dhe vendosmërinë tonë, dhe nëse aleatët dhe partnerët tanë e kuptojnë këtë gjithashtu," tha ai.

Burns theksoi se me ndihmën ushtarake, Ukraina mund të mbajë terrenin e saj deri në vitin 2024, duke sfiduar përparimet e fundit të Rusisë dhe ofensivën e mundshme të ardhshme të verës. Megjithatë, pa këtë ndihmë, ai tha se ekziston një rrezik i konsiderueshëm i humbjes së Ukrainës dhe "pamja është shumë më e tmerrshme".

Komandanti i Përgjithshëm Oleksandr Syrskyi tha më 13 prill se situata e vijës së parë ishte "përkeqësuar ndjeshëm ditët e fundit", pasi trupat ruse përparojnë gradualisht drejt Chasiv Yar. Sipas Burns, nëse Kongresi nuk miraton fondet, ai mund ta "vendos Putinin në një pozicion ku ai në thelb mund të diktojë kushtet e një zgjidhjeje politike".

Komentet e Burns vijnë pasi Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së është vendosur të votojë një seri projekt-ligjesh për ndihmën e huaj më 20 prill. Legjislacioni, nëse miratohet, do të ndajë 61 miliardë dollarë për Ukrainën - kryesisht në formën e mbështetjes së mbrojtjes.

Gjithashtu, projektligji përfshin një dispozitë për transferimin e raketave me rreze të gjatë ATACMS në Ukrainë nga administrata Biden "sa më shpejt të jetë e mundur".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat