Ish-kryeministri i Lituanisë gjendet i vdekur në shtëpinë e tij

Evropë

Ish-kryeministri i Lituanisë gjendet i vdekur në shtëpinë e tij

Më: 21 prill 2024 Në ora: 07:37
Gendiminas Kirkilas

Ka ndërruar jetë në moshën 72-vjeçare ish- kryeministri i Lituanisë Gendiminas Kirkilas.

Ai u gjet i vdekur në shtëpinë e tij, pa shenja dhune, sipas raporteve të mediave lituaneze duke cituar informacione nga policia.

Kryeministrja e Lituanisë Ingrida Simonite i bëri homazhe Kirkilas, duke nënvizuar se ai ishte një “figurë e fuqishme” që ishte përfshirë në mënyrë aktive në jetën politike të vendit”.

I lindur në Vilnius në vitin 1951, Gediminas Kirkilas shërbeu si Ministër i Mbrojtjes i Lituanisë nga viti 2004 deri në vitin 2006 dhe për dy vitet e ardhshme (2006-2008) ai ishte kreu i qeverisë socialdemokrate.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat