LIVE: Ferri për rusët mund të fillojë, Kremlini ‘shpërthen’ me kritika pas vendimit të fundit të SHBA-së – ja plani i Putinit!

Evropë

LIVE: Ferri për rusët mund të fillojë, Kremlini ‘shpërthen’ me kritika pas vendimit të fundit të SHBA-së – ja plani i Putinit!

Nga: Bota sot Më: 22 prill 2024 Në ora: 06:36 Përditësuar në ora: 19:38 më 22.04.2024
Foto ilustrim

Rusët bombardojnë Kharkivin, shembet kulla e televizionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

Ky është momenti kur kulla gjigante e televizionit ukrainas shembet dhe një re e madhe tymi ngritet në qiell, pas bombardimeve ruse mbi qytetin e dytë më të madh të Ukrainës.

Pamjet e publikuara në rrjetet sociale shfaqin kullën duke u shembur, dhe tymin që ngritet në qiell pasi goditet nga raketat ruse.

Sipas tij, ky sulm bëri që të ketë ndërprerje të sinjalit dhe telekomunikacionit në mbarë qytetin. Në anën tjetër punonjësit e televizionit ishin strehuar më herët në bunkerë.

Kjo bëri që të mos ketë pasoja në staf, pasi sirenat që paralajmërojnë sulmet e mundshme ajrore ishin aktivizuar më herët.

Pritet nënshkrimi i Biden dhe ferri për rusët mund të fillojë: Ja armët e fuqishme që po pajiset Kievi nga paketa e miratuar në SHBA

Falë gropave të shumta dhe shpesh të mbushura me magazina në të gjithë Evropën, sapo Joe Biden vendos nënshkrimin e tij në ligjin që miraton një paketë të re ndihme për Kievin, dërgesat e para të armëve dhe municioneve mund të lëvizin menjëherë drejt kufirit ukrainas.

Prioriteti do të jetë sigurisht predha për obus 155 mm dhe municione të tjera artilerie dhe mbrojtje kundërajrore. Një numër bazash dhe magazinash në Gjermani, Poloni dhe vende të tjera aleate në të njëjtën kohë ndihmojnë Ukrainën të mirëmbajë sistemet e armëve dhe të trajnojë ushtarët për t'i operuar ato.

Gjermania, për shembull, krijoi një qendër mirëmbajtjeje për tanket Leopard 2 në Poloni, jo shumë larg kufirit ukrainas. Një sistem i tillë mundëson një kthim shumë më të shpejtë të armëve të riparuara për të luftuar.

Nëse paketa prej 61 miliardë dollarësh ndahet në pjesë, 23.2 miliardë dollarë do të shkojnë për rimbushjen e rezervave të armëve të Amerikës. Me fjalë të tjera, bëhet fjalë në fakt për blerjen e armëve dhe municioneve për të zëvendësuar fondet që më parë ishin transferuar në Ukrainë, gjë që nuk do të thotë domosdoshmërisht se këto kapacitete të reja nuk do të dërgohen në Kiev në të ardhmen e parashikueshme.

Për mirëmbajtjen dhe zgjerimin e operacioneve ushtarake amerikane në rajon - që përfshin trajnimin e ushtarëve ukrainas - janë ndarë 11.3 miliardë dollarë dhe 13.8 miliardë dollarë janë caktuar për blerjen e sistemeve të reja moderne të armëve. Pentagoni duhet të nënshkruajë kontrata me kompanitë amerikane të mbrojtjes për të furnizuar Kievin me armë dhe pajisje të reja.


Municionet për obuset 155 mm mund të nisen për në Ukrainë brenda pak orësh

Pak më shumë se 13.4 miliardë dollarë mund të përdoren për të zëvendësuar dhe riparuar armët e transferuara më parë në Ukrainë dhe për të financuar trajnimin e ukrainasve. Jashtë paketës prej 61 miliardë dollarësh, programi i financimit të huaj ushtarak parashikon 1.6 miliardë dollarë grante për blerjen e armëve nga prodhuesit, dhe Pentagoni gjithashtu do të autorizohet të dërgojë armë dhe municione ekzistuese nga stoku i tij deri në një vlerë prej 7.8 miliardë dollarësh.

Një dispozitë e veçantë e projekt-ligjit parashikon që administrata e Joe Biden duhet të transferojë raketat me rreze të gjatë veprimi ATACMS në Ukrainë "sa më shpejt të jetë e mundur". Megjithatë, presidenti amerikan mund ta shtyjë atë vendim nëse do të “dëmtojë interesat e sigurisë kombëtare të SHBA-së”, sepse fakti që këto raketa kanë një rreze veprimi prej 300 kilometrash ka qenë mollë sherri deri më tani, kështu që amerikanët duan garanci nga Ukrainasit se nuk do të synojnë Rusinë.

Sipas raporteve të pakonfirmuara, pozicioni amerikan ndaj ATACMS tani është mjaft i zbutur duke pasur parasysh se Ukraina është në një pozitë shumë të vështirë dhe ka nevojë për të gjithë ndihmën e mundshme.

Paketa përfshin gjithashtu ndihmë për ekonominë e Ukrainës. Propozimi parashikon dhënien e një kredie prej 7.85 miliardë dollarë deri më 30 shtator 2025, por ndalon Ukrainën të shpenzojë paratë për të paguar pensionet. Pas nëntorit 2024, presidenti amerikan do të jetë në gjendje të shlyejë 50 për qind të këtij borxhi, dhe nga 1 janari 2026, të gjithë borxhin nëse Kongresi e mbështet atë.

Sa i përket Izraelit, nga 26 miliardë dollarë, katër miliardë do të shkojnë për rimbushjen e stokut të raketave mbrojtëse të Iron Dome të Izraelit. Nga afërsisht tetë miliardë dollarë për Indo-Paqësorin, Tajvani duhet të marrë 3.3 miliardë dollarë për ndërtimin e nëndetëseve dhe infrastrukturës së nëndetëseve, dhe 1.9 miliardë dollarë për mbushjen e depove amerikane nga të cilat armë të ndryshme tashmë janë transferuar në Tajvan dhe aleatë të tjerë në rajon.

Paralajmëron Orban: Perëndimi është një hap larg dërgimit të trupave në Ukrainë

“Jemi një hap larg dërgimit të trupave nga Perëndimi në Ukrainë”.

Ky është paralajmërimi i kryeministrit hungarez Vikton Orban në një postim në llogarinë e tij në Facebook.

“Është një vorbull lufte që mund ta tërheqë Europën në humnerë. Brukseli luan me zjarrin. Në Europë atmosfera është ajo e luftës dhe politika dominohet nga logjika e luftës. I shoh të gjithë duke u përgatitur për luftë”, tha ai.

Megjithatë, Orban specifikon se vendi i tij duhet të qëndrojë jashtë.

Ne hungarezët e dimë se çfarë është lufta. Na mjaftoi. Jam i bindur se duhet të qëndrojmë larg kësaj lufte. Kjo nuk është lufta jonë. Ne nuk duam luftë dhe nuk duam që Hungaria të bëhet sërish lodra e fuqive të mëdha. Pra, ne duhet të avokojmë për paqen në shtëpi, në Bruksel, në Uashington, në OKB dhe në NATO”, përfundoi ai.

Në fillim të kësaj jave, gjatë një fjalimi në një ngjarje në Budapest, Orban akuzoi liderët europianë për përdorimin e “logjikës së luftës” mes pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Ai ka bërë një sërë deklaratash të diskutueshme për Ukrainën, duke e quajtur atë një “protektorat” të Perëndimit. Orban përsëriti gjithashtu propozimin e tij se Ukraina duhet të jetë një “zonë neutrale” midis Rusisë dhe vendeve të NATO-s.

Lavrov shpalos planin e Putinit: Rusia do të pushtojë Kharkiv

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka paralajmëruar se Rusia synon të pushtojë qytetin e Kharkivit në verilindje të Ukrainës, duke e bërë atë zyrtarin e parë të lartë të Kremlinit që e shpalos një plan të tillë.

Gjatë një interviste me propagandistë shtetëror rus, Lavrov tha se qyteti i dytë më i madh ukrainas “ka një rol të rëndësishëm” dhe është në planet e presidentit rus, Vladimir Putin, për të krijuar një “zonë sanitare”.

Këtë e ka bërë të qartë edhe Moska e cila beson se mënyra e vetme për të mbrojtur territorin rus është përmes krijimit të një zone “tampon”.

“Në sfondin e sulmeve me dronë dhe granatimeve të territorit tonë, objekteve publike, ndërtesave të banimit, duhet të merren masa për t’i siguruar këto territore”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Paralajmëron Kievi: Situata në front do të përkeqësohet në fillim të verës

Situata në frontin ukrainas do të përkeqësohet nga mesi i majit deri në fillim të qershorit, e cila do të jetë një “periudhë e vështirë”, paralajmëron kreu i shërbimeve të inteligjencës ushtarake ukrainase, Kirill Budanov, ndërsa rritet frika për një sulm të ri rus.

“Le të mos hyjmë në shumë detaje, por do të ketë një periudhë të vështirë, nga mesi i majit deri në fillim të qershorit,” tha ai kur u pyet për situatën në front.

Ushtria ruse “po kryen një operacion gjithëpërfshirës”, tha ai. “Besojmë se në të ardhmen e afërt na pret një situatë mjaft e vështirë. Por duhet të kuptojmë se nuk do të jetë shkatërruese”, shtoi Kirilo Budanov.

Ushtria ukrainase tashmë po kalon një periudhë të vështirë, pasi po përballet me mungesë të personelit dhe municioneve për shkak të vonesave në dërgimin e ndihmës ushtarake perëndimore, kryesisht nga Shtetet e Bashkuara.

Gjithashtu po përballet me forcat ushtarake ruse, më të shumta dhe më të pajisura, të cilat ushtrojnë presion të vazhdueshëm në sektorin lindor të frontit dhe knë marrë në kontroll fshatra në rajonin e Donbasit.

Tani, Kievi është i shqetësuar për mundësinë e një sulmi edhe më të ashpër gjatë verës.

Polonia e gatshme, nëse NATO vendos t’i pozicionojë armët bërthamore “përballë Rusisë”

Polonia është e gatshme të presë armë bërthamore nëse NATO vendos t’i pozicionojë ato përballë Rusisë e cila vazhdimisht përforcon armatimet e saj në Bjellorusi dhe Kaliningrad, ka njoftuar presidenti polak, Andrzej Duda.

Polonia si një nga anëtaret e NATO-s dhe mbështetëset e Ukrainës, ndan një kufi si me enklavën e Kaliningradit të Rusisë, ashtu edhe me aleatin e Moskës, Bjellorusinë.

Kaliningradi u shkëput nga Moska kur Lituania u pavarësua gjatë shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, shkruan the Guardian.

“Nëse aleatët tanë vendosin të pozicionojnë armë bërthamore në territorin tonë për të përforcuar krahun lindor të NATO-s, ne jemi gati ta bëjmë këtë”, tha Duda.

Ndryshe, rreth vendosjes së armëve bërthamore Duda është deklaruar pas një vizite në New York ku zhvilloi takime në OKB dhe diskutoi me ish-presidentin amerikan, Donald Trump, për luftën në Ukrainë.

Gjithashtu, ai vizitoi edhe Uashingtonin ku u takua me presidentin aktual Joe Biden.

“Diskutimet rreth një bashkëpunimi midis Polonisë dhe SHBA-së për vendosjen e armëve bërthamore kanë vazhduar për një kohë të gjatë”, tha Duda.

“Unë kam folur për këtë disa herë. Më duhet ta pranoj që kur u pyeta, u shpreha i gatshëm për t’i pritur ato”, shtoi presidenti polak.

Bëhet e ditur se presidenti rus, Vladimir Putin, që nga qershori i vitit 2023 ka dërguar armë taktike bërthamore në Bjellorusi e cila kufizohet me Ukrainën dhe Poloninë.

Miratimi i paketës së ndihmës nga SHBA/ Zelensky: Ukraina nuk do të jetë Afganistani i dytë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se paketa thelbësore e ndihmës së SHBA-së për Ukrainën dërgon “një sinjal të fuqishëm” se vendi i tij “nuk do të jetë Afganistani i dytë”.

Pas muajsh bllokimi, demokratët dhe republikanët u bashkuan në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së për të miratuar paketën prej 60.8 miliardë dollarëve për të ndihmuar Ukrainën të shmang pushtimin rus.

“Kjo ndihmë do të forcojë Ukrainën dhe do t’i dërgojë Kremlinit një sinjal se vendi ynë nuk do të jetë Afganistani i dytë”, tha Zelensky.

“SHBA-ja do të qëndrojë me Ukrainën, do të mbrojë ukrainasit dhe demokracinë”, shtoi presidenti ukrainas.

Lavrov: Mbështetja perëndimore për Kievin rrit mundësinë e një luftë bërthamore

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha sot se mbështetja e SHBA-së, Britanisë dhe Francës për Ukrainën po rrit mundësinë e një konfrontimi të drejtpërdrejtë midis fuqive më të mëdha bërthamore në botë.

Lavrov vlerësoi se SHBA-ja dhe NATO-ja janë të fiksuar me idenë e arritjes së një “disfate strategjike” në Rusi dhe shtoi se ekziston rreziku që ky konfrontim të çojë në një nivel të shtuar të rrezikut bërthamor.

“Perëndimi po shkon në mënyrë të rrezikshme në prag të një konflikti të drejtpërdrejtë ushtarak midis fuqive bërthamore, që do të ketë pasoja shkatërruese”, theksoi ministri rus.

“Shqetësues i veçantë është fakti se vendet perëndimore janë ndër financuesit kryesorë të regjimit kriminal në Kiev, nxitësit kryesorë të hapave të ndryshëm provokues.

Ne shohim rreziqe strategjike në këtë, duke çuar në një rritje të nivelit të rrezikut bërthamor ”, shtoi Lavrov.

Tre vendet perëndimore që kanë armë bërthamore janë SHBA, Britania dhe Franca.

Fondi prej 61 mld USD/ Kievi mirëpret ndihmën e miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve

Ukraina dhe aleatët e saj evropianë kanë mirëpritur vendimin e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara që miratoi paketën e ndihmës ushtarake për Kievin në vlerë prej 61 miliardë dollarësh, e cila tani duhet të miratohet nga Senati para se presidenti amerikan, Joe Biden, ta nënshkruajë që të hyjë në fuqi. Furnizimet për Ukrainën do të përfshijnë municione dhe mbrojtje ajrore dhe janë pjesë e një pakete në vlerë prej 95 miliardë dollarësh që përfshin ndihmën për Izraelin dhe aleatët e tjerë të SHBA-së, sikurse Tajvani, i cili përballet me kërcënime potenciale nga Kina. Votimi i 20 prillit u arrit me mbështetjen e demokratëve dhe republikanëve të moderuar. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se vendimi i SHBA-së “do të shpëtojë mijëra e mijëra jetë”. “Ne shpresojmë që projektligji do të mbështetet në Senat dhe do t’i dërgohet presidentit Biden.

Faleminderit Amerikë. Demokracia dhe liria gjithmonë do të ketë rëndësi botërore dhe kurrë nuk do të dështojë për aq kohë sa Amerika ndihmon në mbrojtjen e tyre”, shkroi Zelensky në rrjetet sociale. Kremlini u përgjigj duke thënë se lëvizja e SHBA-së do të kushtojë me më shumë jetë të ukrainasve “për shkak të regjimit të Kievit”. Ai sugjeroi se mbështetja amerikane ka për synim të “pasurojë” SHBA-në dhe të “rrënojë edhe më tej” Ukrainën, shtet që veçse ishte duke luftuar me separatistët e mbështetur nga Rusia që nga viti 2014, para se Rusia të niste pushtimin e plotë të shtetit fqinj në shkurt të vitit 2022.

Projektligji – gjashtë muaj pasi u prezantua – kaloi me 311 vota për dhe 112 kundër, me 101 republikanë që votuan për dhe 112 kundër. Kritikët thanë se vonesat në miratimin e kësaj ndihme, lejuan Rusinë që të marrë momentumin në luftime. Senati pritet të miratojë pakon e ndihmës më 23 prill, para se të nënshkruhet nga Bideni, në mënyrë që Pentagoni të nisë dërgesat e ndihmës me shpejtësi.

Biden tha se paketa do të “dërgojë ndihmë thelbësore për Izraelin dhe Ukrainën, do të ofrojë ndihmën e nevojshme humanitare për Gazën, Sudanin, Haitin dhe lokacione të tjera dhe do të rrisë sigurinë dhe qëndrueshmërinë në Indo-Paqësor”. Kryeministri polak, Donald Tusk, duke komentuar vendimin e Dhomës së Përfaqësuesve tha se “më mirë vonë se kurrë”, duke shtuar se “shpresoj që nuk është shumë vonë për Ukrainën”. Shefi i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha se vota amerikane “i dërgon mesazh të qartë Kremlinit: Ata që besojnë në liri dhe në Kartën e Kombeve të Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën dhe popullin e saj”. Muajve të fundit, Kievi është përballur me presion të madh rus në fushëbetejë, pasi forcat ukrainase po përballen me mungesë të furnizimeve të artilerisë dhe mbrojtjes ajrore.

Zakharova për ndihmën e re për Ukrainën: Amerika do të përjetojë një Vietnam të ri

Vendimi i kongresmenëve amerikanë për të miratuar ndihmën e re për Ukrainën në vlerë prej 60 miliardë dollarësh, tregoi se Uashingtoni po hyn shumë më thellë në një luftë hibride kundër Moskës, e cila do të përfundojë në poshtërimin e tyre, siç ishte në Vietnam dhe Afganistan, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Marija Zakharova.

Ajo vuri në dukje se tani është e qartë se Shtetet e Bashkuara duan që Ukraina të “luftojë deri në Ukrainën e fundit” dhe të vazhdojë sulmet ndaj territorit sovran rus dhe civilëve, raporton Reuters.

Rusia, shtoi ajo, do t’i përgjigjet “pa kushte dhe vendosmërisht” vendimit të Shteteve të Bashkuara për t’u përfshirë edhe më shumë në luftën në Ukrainë.

Zëvendës Përfaqësuesi i Parë i Përhershëm i Rusisë në Kombet e Bashkuara Dmitry Polyansky tha se paketa e ndihmës së SHBA do të nënkuptojë se Kievi “do të funksionojë pak më gjatë, më shumë para do të futen në xhepat e dikujt, do të vidhen më shumë armë dhe dhjetëra mijëra ukrainas. do të shkojë në mulli për mish”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat