LIVE: Në prag të vizitës në Kinë, ‘zbutet’ Putini, shprehet se është i hapur për...

Evropë

LIVE: Në prag të vizitës në Kinë, ‘zbutet’ Putini, shprehet se është i hapur për...

Nga: Bota sot Më: 15 maj 2024 Në ora: 06:30 Përditësuar në ora: 21:08 më 15.05.2024
Vladimir Putin

Në prag të vizitës në Kinë, Putini shprehet se është i hapur për dialog mbi Ukrainën

Presidenti Vladimir Putin tha se Kremlini është i gashmëm për të negociuar mbi konfliktin në Ukrainë, në prag të vizitës në Pekin, aleatit që ka mbështetur sulmin në shkallë të gjerë të Rusisë ndaj fqinjit të saj.

“Jemi të hapur për dialog mbi Ukrainën, por këto bisedime duhet të marrin parasysh interesat e të gjitha vendeve të përfshira në konflikt, përfshirë interesat tona”, citohet të jetë shprehur zoti Putin gjatë një intervistë për agjencinë kineze të lajmeve Xinhua të mërkurën.

Udhëtimi dyditor i zotit Putin, i cili fillon të enjten, ndodh në një kohë që trupat ruse po ndërmarrin një ofensivë në verilindje të Ukrainës.

Ofensiva që filloi javën e kaluar në rajonin e Kharkivit ështe sulmi i shpejtë dhe i papritur më i rëndësishëm që kur Moska nisi agresionin në 2022 dhe ka detyruar 8000 vetë që të largohen nga shtëpitë e tyre.

Bashkë me përpjekjet e Moskës për të fituar terren në rajonin e afërt te Doneskut, lufta dy vjeçare ka hyrë në një fazë kritike për Ukrainën që përballet me mungesa të mëdha, ndërsa pret furnizime të reja me armatime nga Shtetet e Bashkuara.

“Nuk i kemi refuzuar kurrë bisedimet”, u citua të jetë shprehur zoti Putin për agjencinë Xinhua.

“Ne po kërkojmë një një zgjidhje gjithëpërfshirëse, të qëndrueshme dhe të drejtë për konfliktin, përmes mjeteve paqësore. Ne jemi të hapur për një dialog mbi Ukrainën, por negociata të tilla duhet të marrin parasysh interesat e të gjitha vendeve të përfshira në konflikt, përfshirë edhe tonat”.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy është shprehur se bisedimet duhet të përfshijnë rikthimin e integriteti territorial të Ukrainës, tërheqjen e trupave ruse, lirimin e të gjithë të burgosurve, ngritjen e një gjykate për të shqyrtuar ata që janë përgjegjës për agresionin si edhe garanci për sigurinë e Ukrainës.

Kina pretendon se mban qendrim neutral mbi konfliktin, por ka mbështetur qendrimin e Moskës se Rusia u provokua nga Perëndimi për të sulmuar Ukrainën, pavarësisht pohimeve publike të zotit Putin mbi dëshirën e tij për të rikthyer kufijte e vjetër të Rusisë, si arsye për agresionin.

Presidenti Putin ka fajësuar Perëndimin për dështimin e negociatave në javët e para të luftës dhe ka lavdëruar planin e paqes së Kinës mbi Ukrainën, i cili do t’i lejonte Moskës që çimentonte kontrollin në territoret që ka arritur të marrë nën kontroll gjatë luftës.

“Pekini propozon hapa praktikë dhe konstruktivë për të arritur paqe duke treguar përmbajtje nga përmbushja e interesave vetjake dhe nga përshkallzimi i vazhdueshëm i tensioneve, duke minimizuar ndikimin negativ të konflikit në ekonominë botërore”, tha ai.

Presidenti Putin tha se propozimi kinez në vitin 2023, të cilin Ukraina dhe Perëndimi e refuzuan “mund t’i kishte hapur udhë një procesi politik dhe diplomatik që do të kishtë marrë parasysh shqetësimet e Rusisë për sigurinë dhe do të kishte ndihmuar drejt arritjes së një paqeje afatgjatë dhe të qëndrushme”.

Kremlini tha në një deklaratë se gjatë bisedimeve të kësaj jave, zoti Putin dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping do të “diskutojnë në mënyrë të detajuar mbi një sërë çështjesh që lidhen me partneritetin gjithëpërshirës dhe bashkëpunimin strategjik, do të përcaktojnë drejtimet kryesore për zhvillimin e mëtejshëm të bashkëpunimit mes Rusisë dhe Kinës dhe se do të shkëmbejnë mendimet mbi çështje kyçe ndërkombëtare dhe ato rajonale”.

Vizita shihet si një demonstrim i unitetit mes dy vendeve autoritare aleate, përballë Perëndimit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara./VOA

Rusia thotë se ka zmbrapsur një “sulm masiv” të Ukrainës mbi Krime

Guvernatori i instaluar nga Moska në rajonin e pushtuar ukrainas të Krimesë, Mikhail Razvozhayev, tha se është zmbrapsur “një sulm masiv” ukrainas me raketa mbi qytetin e Sevastopolit.

Razvozhayev tha se disa raketa u rrëzuan mbi det dhe në zonën afër bazës ajrore të Belbekut. Edhe më herët, kjo bazë ajrore kishte qenë cak i sulmeve.

Autoritetet e instaluara nga Rusia në Gadishullin ukrainas të Krimesë nuk kanë raportuar për viktima nga sulmet e fundit.

Ndërkaq, banorët lokalë thanë për kanalin ASTRA në Telegram se rreth “20 raketa” u përdorën gjatë sulmeve të Ukrainës.

Ndaras, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se mbrojtja ajrore ka rrëzuar dhjetë raketa me rreze të gjatë veprimi mbi Krime.

Pretendimet e Rusisë nuk kanë mundur të konfirmohen në mënyrë të pavarur.

Në javët e fundit, Moska, pa ofruar dëshmi, ka akuzuar Ukrainën se ka nisur të përdorë sistemin raketor ATACMS, të prodhimit amerikan, teksa pushtimi rus i Ukrainës ka hyrë në vitin e tretë.

Merr fund misteri në Kremlin, Putin cakton fatin e “numrit 2” të Rusisë, detajet nga posti i ri që do të mbajë dhe skema që po përdor ish-presidenti për ta nxjerrë përfundimisht “jashtë loje”

Mandati i pestë i Vladimir Putin fillon me një riorganizim me shumë pyetje. E para, dhe kryesore, ka të bëjë me fatin e Nikolai Patrushev, i cili deri të dielën në mbrëmje konsiderohej “hija” dhe krahu i djathtë i carit. I privuar nga posti i sekretarit të Këshillit të Sigurimit, i cili iu transferua, në një kthesë të papritur, te ish-ministri i Mbrojtjes i diskutueshëm dhe i kritikuar Sergei Shoigu, i ndjeri Patrushev mishëroi në këto orë të panjohurën kryesore të mandatit të pestë të Putinit. Largimi i tij i dukshëm, por i papritur, hapi shumë pikëpyetje në lidhje me arsyet që mund të dëmtojnë një marrëdhënie që filloi në fund të viteve 1980 brenda radhëve të KGB-së sovjetike dhe që gjatë dekadave është bërë shtylla kurrizore e sistemit të pushtetit të Putinit. Por lideri i “silovikëve”, klasës së pushtetit që u rrit në ndërtesat e inteligjencës së Petersburgut pas rënies së Murit, mund të priste një destinacion më të rëndësishëm. Ose më mirë, një pozicion i krijuar për ta lejuar atë të ndajë me autoritet më të madh fatet e vendit.

Posti i ri i Patrushev

Dhe kështu ka ndodhur. Shefi i sigurimit i rrëzuar i Vladimir Putinit, Nikolai Patrushev, në vend të kësaj do të shërbejë si ndihmës i presidentit rus, sipas një dekreti të publikuar nga Kremlini. Njoftimi erdhi mes riorganizimit të ministrisë ruse të mbrojtjes pas inaugurimit nga Putin dhe ndërsa forcat e tij intensifikojnë breshërinë e tyre në Ukrainë. Putin më parë zëvendësoi ministrin e tij të mbrojtjes Sergei Shoigu, i cili kishte mbajtur këtë post për 12 vjet, me Andrei Belousov, një ekonomist  që nuk ka shërbyer kurrë në ushtrinë ruse. Shoigu, nga ana tjetër, u emërua sekretar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, duke zëvendësuar Patrushevin, i cili konsiderohet si një nga të besuarit më të ngushtë të Putinit dhe është një lojtar kyç në aparatin e tij të sigurisë. Pas 16 vitesh në krye të hierarkisë ruse të sigurisë, roli i ri i Patrushev si ndihmës i caktuar për çështjet e ndërtimit të anijeve duket si një ulje në detyrë. "Natyrisht që është disi e një natyre të ndryshme,"  u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov kur komentoi këto emërime.

Pakënaqësia e Putinit

Analisti dhe ish-shkruesi i fjalimeve të Kremlinit, Abbas Gallyamov, tha për POLITICO se është e mundur që si ndihmës, Patrushev do të vazhdojë të ushtrojë njëfarë ndikimi. Por ai shtoi se e konsideronte këtë të pamundur, veçanërisht në dritën e promovimit të fundit të djalit të Nikolai Patrushev, Dmitry Patrushev, nga ministër i bujqësisë në zëvendëskryeministër. “Duket sikur Putini ka vendosur që duke emëruar Patrushevin e ri si zëvendëskryeministër, ai ka përmbushur detyrimin e tij dhe tani me një mendje paqësore mund ta dërgojë babanë e tij në pension të nderuar,” tha Gallyamov. Nëse kjo përbën një ulje, kjo do të nënkuptonte pakënaqësinë e Kremlinit me Patrushevin për pushtimin e ngadaltë të Ukrainës së bashku me gabimet e sigurisë së brendshme, të tilla si rebelimi i komandantit të luftës Yevgeny Prigozhin, dhe, së fundmi, sulmi terrorist Crocus. Në atë rast, "Patrushev ka kohë që nuk është më i dobishëm", tha Gallyamov.

Zhdukja e “pasardhësve”

Megjithëse Putini, me shëndet të mirë, po fillon një mandat të ri gjashtëvjeçar dhe pritet të sundojë për vitet në vijim, riorganizimet e tij shqyrtohen nga afër nga vëzhguesit e Kremlinit në përpjekje për të dalluar nëse ai po rreshton kandidatët e mundshëm për ta pasuar atë. Nuk ka asnjë informacion të besueshëm se kë mund të favorizojë Putini dhe të identifikohesh publikisht si një pasardhës i mundshëm nuk është diçka që dikush dëshiron duke pasur parasysh rreziqet që lidhen me të qenit një sfidues. Por emrat e Dyumin, Oreshkin dhe Patrushev junior, të gjithë të promovuar në ndryshimin e fundit, kanë qenë prej kohësh objekt spekulimesh midis elitës politike të Moskës. Kremlini tha se Patrushev Senior, 72 vjeç, do të sillte përvojën e tij të madhe në një rol të një karakteri paksa të ndryshëm, por se ndërtimi i anijeve ishte "një sektor absolutisht strategjik" dhe nuk përjashtoi që atij t'i jepeshin përgjegjësi të mëtejshme.

Rusia “tregon muskujt”, prezanton raketën e re balistike, Putin nuk do të mjaftohet me Kharkivin

Qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, Kharkiv dhe zona përreth tij po përballen me një valë intensive sulmesh nga trupat pushtuese të Vladimir Putinit. Shenjat janë se kjo rritje shënon fillimin e një beteje vendimtare që do të jetë kritike për rezultatin e luftës. Në rrezik nuk është vetëm kontrolli i një prej qendrave kryesore të popullsisë së Ukrainës, por potencialisht kapaciteti i vendit për të vazhduar luftën: nëse Kharkiv bie, edhe Perëndimi mund të lëkundet së shpejti. Prej kohësh pritet që forcat ruse të bëjnë një përpjekje të madhe për të thyer linjat e Ukrainës në maj ose qershor. Tani duket e qartë se kjo shtytje është duke u zhvilluar, me Vladimir Putinin me sa duket i prirur të përfitojë nga një mundësi e tillë, përpara se më shumë municione dhe armë perëndimore të mbërrijnë për të ndihmuar ushtrinë e Ukrainës. Megjithatë, gjërat janë të komplikuara edhe përtej Kharkivit, dhe askush në Perëndim nuk është imun nga agresioni rus.

Objektivi pas Kharkivit

"A rrezikon bota të ndryshojë me një përparim të mundshëm rus në Kharkiv? Bota tashmë po ndryshon në këto orë dhe ditë, thjesht shikoni se çfarë po ndodh në kufijtë e Polonisë dhe vendeve baltike për të parë se si po e përjetojnë këtë, le të mos quaj atë një përparim, por rikuperimin e tokës nga Rusia", thotë Guido Crosetto, Ministri italian i Mbrojtjes, duke përshkruar skenarin që na pret. “Është një demonstrim se Putini nuk është aspak i interesuar të konsolidojë pozitat e fituara deri më tani, por vetëm dëshiron të arrijë objektivin e tij që në fillim, pra tentativën për pushtimin e një shteti sovran”, thekson Crosetto. "Nëse vendet perëndimore duan të zgjidhin krizën ukrainase në fushën e betejës, Moska është gati", tha Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov së fundmi, duke sfiduar haptazi Perëndimin.

Baltiku në rrezik

Dhe Estonia e vogël ka filluar të përballojë sfidën . Këshilltari presidencial i Sigurisë Kombëtare Madis Roll thotë se qeveria po diskuton "seriozisht" mundësinë e dërgimit të trupave në Ukrainën perëndimore. Vendi do të forcojë ndjeshëm kufirin lindor të NATO-s me Rusinë. Qindra bunkerë të përforcuar do të ndërtohen si pjesë e një linje të re mbrojtëse për të mbrojtur shtetet baltike, dhe në vazhdimësi të gjithë aleancën e mbrojtjes perëndimore, nga sulmi rus. Në jug, Lituania po hap më shumë se një duzinë parqe të ashtuquajtura anti-lëvizshmëri, të tilla si barriera kundër tankeve, tela me gjemba dhe blloqe betoni, të cilat janë krijuar për të ngadalësuar pushtuesit e mundshëm. Letonia, si dy shtetet e tjera baltike, dhe Finlanda kanë vendosur gjithashtu gardhe në kufijtë e tyre me Rusinë dhe Bjellorusinë. Sipas agjencisë, këto punime janë një shenjë e qartë se siguria në shtetet e vijës së parë të NATO-s përcaktohet tani nga lufta e Rusisë në Ukrainë.

Raketa e re ruse

Sakaq, Rusia nuk humb asnjë shans për të treguar muskujt kundër NATO-s.  Moska ka vënë në veprim raketën balistike ndërkontinentale të lëshuar nga nëndetësja Bulava, raportoi media shtetërore dje, një element i ri në modernizimin e arsenalit të saj bërthamor. Agjencia e lajmeve TASS citoi shefin e projektuesit të Bulava, Yuri Solomonov, të thoshte se vendimi u shpall me një dekret të datës 7 maj, në të njëjtën ditë kur Presidenti Vladimir Putin filloi një mandat të ri gjashtëvjeçar në Kremlin. Putini ka paralajmëruar Perëndimin që nga fillimi i luftës në Ukrainë se ndërhyrja e drejtpërdrejtë e forcave të NATO-s mund të shkaktojë një konflikt bërthamor. Në mars, ai tha se nuk besonte se Uashingtoni po "ngutet" drejt kësaj, por gjithashtu theksoi se forcat bërthamore ruse janë teknikisht gati. Në nëntor, ministria e mbrojtjes tha se një nga nëndetëset kishte testuar me sukses Bulava, duke e gjuajtur atë nga një pozicion nënujor në Detin e Bardhë dhe duke goditur një objektiv mijëra kilometra larg. TASS tha se flotat e Rusisë Veriore dhe Paqësorit tani përfshijnë shtatë nëndetëse Borei, secila me 16 Bulava. Sipas Qendrës së Uashingtonit për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, Bulava ka një shtrirje prej 8,300 kilometrash.

Blinken: Rusia duhet të paguajë për atë që shkatërroi në Ukrainë

Rusia duhet të paguajë për rindërtimin e asaj që Putini shkatërroi në Ukrainë, tha të martën Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken në një fjalim para studentëve në Kiev.

“Kjo është ajo që kërkon ligji ndërkombëtar dhe kjo është ajo që populli ukrainas meriton,” tha ai, duke deklaruar se Uashingtoni do të përdorë për këtë qëllim asetet ruse të sekuestruara në SHBA.

“Ne po punojmë së bashku me partnerët tanë të G7 për të përdorur asetet e ngrira ruse për të riparuar dëmin që Putini vazhdon të bëjë.”

Vakti në piceri

Udhëheqësi amerikan dhe Dmytro Kuleba konsumuan drekë më herët në Kiev, në një piceri të hapur nga një veteran i luftës me Rusinë. Vizita e papritur e sekretarit amerikan të shtetit synon të qetësojë vendin për ndihmën ushtarake të Uashingtonit.

Dmytro Kuleba e përshëndeti Blinken në hyrje të dyqanit dhe pas një përshëndetjeje të ngrohtë, të dy burrat kaluan rreth 40 minuta brenda duke shijuar një picë, zbuluan gazetarët e AFP në vendngjarje.

OKB-ja e shqetësuar për sulmet në infrastrukturën hekurudhore në Ukrainë

OKB-ja shprehu shqetësime për sulmet e Rusisë në infrastrukturën hekurudhore në Ukrainën lindore dhe jugore.

“Ne jemi jashtëzakonisht të shqetësuar për sulmet në infrastrukturën hekurudhore në lindje dhe jug të Ukrainës,” tha Lisa Doughten, kreu i Zyrës së OKB-së për Koordinimin për Çështjet Humanitare, Financimi Humanitar dhe Divizioni i Mobilizimit të Burimeve.

Doughten tha se “sulmet ndaj Ukrainës vetëm janë përshkallëzuar më tej”.

Duke thënë se sulmet e fundit në rajonin e Kharkiv nuk kanë shkaktuar vetëm vdekje dhe lëndime të civilëve, ajo vuri në dukje se më shumë se 7,000 civilë ishin evakuuar nga zonat kufitare në rajonin e Kharkiv, me shumë të tjerë të shkëputur nga shërbimet jetike si ushqimi, kujdesi mjekësor, energji elektrike dhe gaz.

Duke vënë në dukje “modelin e intensifikuar të sulmeve ndaj infrastrukturës civile”, ajo shprehu alarmin për shënjestrimin e infrastrukturës energjetike të Ukrainës, duke përmendur pesë valë sulmesh që nga 22 marsi.

“Përveç kësaj, sulmet e vazhdueshme ndaj infrastrukturës portuale të Ukrainës kërcënojnë aftësinë e tyre për të eksportuar grurë dhe mallra të tjera bujqësore në një kohë kur numri i njerëzve që përballen me pasiguri akute ushqimore në mbarë botën vazhdon të rritet vit pas viti,” tha ajo.

“Sulme të tilla rrezikojnë të ndezin më tej luftën dhe të përkeqësojnë ndikimet e saj humanitare,” shtoi ajo.

Duke paraqitur një pamje të zymtë të numrit të shkaktuar nga konflikti në Ukrainë, Doughten tha: ” Konflikti ka shkaktuar vuajtje të jashtëzakonshme dhe ka lënë më shumë se 14 milionë njerëz, ose 40% të popullsisë, në nevojë për ndihmë humanitare.”

Ajo i kërkoi Këshillit të “kërkojë një fund të tij”.

BE më në fund miraton planin e reformës së Ukrainës për të marrë 50 miliardë euro ndihmë

Këshilli i Bashkimit Evropian më në fund ka miratuar planin gjithëpërfshirës të reformës së Ukrainës për katër vitet e ardhshme, thuhet në një deklaratë në faqen e internetit të BE-së.

Sipas deklaratës, zbatimi i këtij plani do t’i lejojë Ukrainës të marrë ndihmë në vlerë prej 50 miliardë euro deri në vitin 2027 dhe do ta afrojë vendin drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Për më tepër, programi i mbështetjes, i cili hyri në fuqi më 1 mars 2024, siguron financim të qëndrueshëm deri në 50 miliardë euro në formën e granteve dhe kredive për rimëkëmbjen, rindërtimin dhe modernizimin e Ukrainës nga 2024 deri në 2027.

BE ka dërguar tashmë 6 miliardë euro në formën e financimit pasi Kievi të përmbushë kushtet politike të dakorduara.

Putin miraton kabinetin e ri të ministrave të Rusisë

Presidenti rus Vladimir Putin miratoi kabinetin e ri të ministrave dhe drejtorëve të shërbimeve të vendit të tij.

Kremlini tha në një deklaratë se Putini nënshkroi dekretet përkatëse, duke formuar zyrtarisht qeverinë e re.

Qeveria përbëhet nga 10 zëvendëskryeministra dhe 21 ministra federalë. Gjashtëmbëdhjetë prej ministrave u emëruan nga kryeministri Mikhail Mishustin, ndërsa ministrat e mbrojtjes, punëve të jashtme, të brendshme, drejtësisë dhe situatave emergjente u emëruan nga vetë Putin.

Deklarata e Kremlinit konfirmoi veçanërisht Andrey Belousov si ministrin e ri të mbrojtjes të vendit, duke zëvendësuar Sergey Shoygu i cili mori postin në vitin 2012 dhe tani është emëruar sekretar i Këshillit të Sigurimit Rus.

Denis Manturov është emëruar zëvendëskryeministër i parë, duke zëvendësuar Belousov, i cili kishte marrë postin në vitin 2020.

Përveç Ministrisë së Mbrojtjes, ministritë e transportit, tregtisë dhe industrisë, energjetikës, sportit dhe bujqësisë patën ministra të rinj.

Ndërkohë, u riemëruan edhe krerët e Gardës Kombëtare të Rusisë, Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme, Shërbimit Federal të Sigurisë dhe Shërbimit Federal të Mbrojtjes.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat