LIVE: Deklarata e Zelensky-t dhe lëvizja e mistershme e Putinit, ja çka pritet të ndodhë në “zemër” të Evropës më 15 qershor

Evropë

LIVE: Deklarata e Zelensky-t dhe lëvizja e mistershme e Putinit, ja çka pritet të ndodhë në “zemër” të Evropës më 15 qershor

Nga: Bota sot Më: 25 maj 2024 Në ora: 07:24 Përditësuar në ora: 18:31 më 25.05.2024
Volodymyr Zelensky dhe Vladimir Putin

Putin: Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut

Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut për të garantuar fitoren, tha këtë të shtunë presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur një takim me menaxhmentin e kompanive të industrisë së mbrojtjes.

“Dëshiroj të theksoj se duhet të jemi gjithmonë një hap përpara armikut dhe atëherë fitorja do të jetë e garantuar”, tha ai, duke theksuar se këtë e dinë edhe vetë pjesëmarrësit e takimit.

Presidenti i Rusisë theksoi se ata janë gjithmonë në kontakt me ushtarët rusë që luftojnë në vijën e parë të frontit pa kursyer veten dhe duke mbrojtur interesat e Rusisë.

Sipas Putin, “sapo të jemi të paktën gjysmë hapi përpara, kaq, efikasiteti rritet shumë herë, thjesht shumë herë”.

Lufta në Ukrainë mund të marrë fund së shpejti, Putin propozon armëpushimin, heq dorë nga 3 kushtet më të rëndësishme

Agjencia “Reuters”, duke iu referuar burimeve të saj në Kremlin, solli lajme bombastike nga Moska. Vladimir Putin është gati të "ngrijë" luftën në Ukrainë në "vijën e parë të frontit" aktual, por është gati të vazhdojë luftën nëse " Perëndimi nuk pajtohet me këtë".

Shumë e morën menjëherë si të mirëqenë, si propozimin e Putinit për një armëpushim. Udhëheqësi rus thuhet se iu ankua disa prej bashkëpunëtorëve të tij të ngushtë se ishte "i lodhur nga lufta".

Bashkëbiseduesit e Reuters nga ato samite të Kremlinit thonë se Putin "mund të bëjë luftë për aq kohë sa është e nevojshme", por gjithashtu se ai është "i gatshëm për një armëpushim për të ngrirë luftën", tha një zyrtar i lartë rus i njohur me bisedimet e nivelit të lartë në Kremlin.

Por nëse ky “propozim” shpërthyes është vetëm një “spin” e Kremlinit, do ta dimë në kohën e duhur, por pa dyshim vëmendje duhet t'i kushtohet çdo propozimi.

15 qershori si afat

Bashkëbiseduesit e Reuters janë shumë të qartë, nuk është "propozim" i Putinit për t'i dhënë fund apo për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë, por "vetëm" për ta ngrirë atë.

Kjo nënkupton se lufta nuk do të përfundojë, por vetëm do të vihet në një gjendje "të fjetur" deri në njoftimin e mëtejshëm ose derisa të ndërpritet.

Së fundi, përvoja e shumë konflikteve të ngrira na tregon se ato mund të shkrihen në çdo kohë dhe lufta mund të fillojë përsëri. Ne gjithashtu nuk e dimë nëse Putini e tha këtë apo nëse është një interpretim i fjalëve të tij, në kuptimin që dikush dëgjon atë që kërkohet dhe jo atë që u tha, sepse ne e dimë se Putini është mjaft dinak dhe hipokrit.

Kujtojmë se një ditë para agresionit kundër Ukrainës, ai u betua se nuk do të kishte luftë. Në samitin e paqes zvicerane, nga 15 deri më 16 qershor, nuk do të ketë rusë, por pritet pjesëmarrja e rreth njëqind delegacioneve nga e gjithë bota.

“Lufta e ngrirë”

Nëse Putini është thjesht duke kërkuar një pushim të vogël politik, derisa ai të marrë masat e tij dhe të shohë rezultatin e mbledhjes zvicerane, është një pyetje po aq legjitime, ashtu edhe nëse është vetëm një kontroll i situatës që mund të manipulohet.

Të mos harrojmë se Putini herë pas here thotë se Rusia është "gjithmonë e hapur për negociata", por ato nuk ndodhin kurrë edhe pas gati dy vjet e gjysmë lufte.Putini gjithmonë vazhdon të thotë se është i gatshëm për negociata, por “me kushte ruse”, dhe ato janë të shkruara në të ashtuquajturin “plan”, “operacion special”, çmilitarizimi dhe denazifikimi i Ukrainës, që në përkthim do të thotë, kapitullim dhe krijimi i një qeverie kolaboracioniste pro-ruse.

Dmitry Peskov, një zëdhënës i Kremlinit, i pyetur nga Reuters për të komentuar mbi njoftimet, tha se Putin "e ka bërë të qartë në mënyrë të përsëritur se Rusia është e hapur për dialog për të arritur qëllimet e saj dhe se Putin “N\nuk dëshiron një luftë të përjetshme” .

3 kushtet

Pritet reagimi i Ukrainës dhe situatën e komentoi për median serbe “Danas” ish-ambasadori Bozho Kovaçeviç.

“Nuk është hera e parë që përfaqësuesit rusë ofrojnë negociata dhe përfundimin e luftës në Ukrainë, por këtë herë në këto mesazhe të transmetuara fshehurazi nuk përmenden kushtet që Rusia ka vendosur gjithmonë deri tani. Këto ishin tre kushte: denazifikimi, demilitarizimi dhe statusi neutral i Ukrainës, por kushti që Rusia me shumë gjasa nuk ka ndërmend të heqë dorë mbetet, që është që territoret e aneksuara të Ukrainës të mbeten nën sundimin rus”, shpjegoi ai.

Pyetja kryesore është nëse presidenti Zelenski më në fund mund të pajtohet me këtë për të parandaluar viktima të tjera, shpjegoi Bozho Kovaçeviç.

“Ne e dimë se pas negociatave në Stamboll në vitin 2022, Ukraina propozoi një marrëveshje paqeje me të cilën Rusia ra dakord, por nën presionin e Perëndimit, Ukraina hoqi dorë nga kërkesa e saj dhe më pas Presidenti Zelensky mori një vendim për të ndaluar çdo negociatë me Rusinë”, kujtoi ish-ambasadori

Por tani në Perëndim po mësohen me idenë se lufta në Ukrainë, nëse asnjëra palë nuk lëshon rrugë, do të zgjasë një kohë shumë të gjatë.Megjithatë është e vështirë të thuhet nëse ky është një moment vendimtar.

Zelensky zbulon ‘frikën’ e Putin: Rusia nuk ka fuqi për të kundërshtuar shumicën botërore

Presidenti i Ukrainës tha se homologu i tij rus ishte i frikësuar nga samiti  në qershor, që mund të detyronte Rusinë për paqe. Volodymyr Zelenskyy ka thënë se presidenti rus ka frikë se çfarë mund të arrijë një samit i ardhshëm ndërkombëtar i paqes.

Udhëheqësi i Ukrainës tha se samiti i qershorit “nuk do ta lejonte Putinin të gënjejë më”, duke thënë se askush në botë nuk dëshiron luftë, përveç atij që ai e quajti agresor rus.

“Bota është në gjendje të detyrojë Rusinë në paqe dhe në përputhje me normat ndërkombëtare të sigurisë. Rusia nuk ka  fuqi për të kundërshtuar shumicën botërore,” tha ai

Zelenskyi kritikoi liderët e shteteve të Azisë Qendrore që deri më tani nuk kanë pranuar të marrin pjesë.

Samiti i Paqes është një format që nuk do ta lejojë më Putinin të gënjejë. Dhe pa gënjeshtrat e tij, ai nuk është askushi.

Deri më tani, 50 shtete kanë konfirmuar pjesëmarrjen në samitin që do të zhvillohet në një vendpushim më 15-16 qershor.

Do të marrin pjesë gjithashtu krerët e Këshillit të Evropës, dhe Komisionit Evropian.

Rusia pretendon se ka marrë nën kontroll edhe një vendbanim ukrainas

Rusia tha më 25 maj se ushtria e saj ka marrë kontrollin edhe të një fshati tjetër në lindje të Ukrainës. Ky është përfitimi i fundit territorial nga Moska gjatë pushtimit të saj të Ukrainës.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se trupat “kanë marrë kontrollin e fshatit Arhengelske” në rajonin e Donjeckut.

Ky fshat i vogël në vijën e frontit gjendet afër qytetit Oçertejne, të cilit Rusia pretendoi më herët gjatë këtij muaji se e ka marrë nën kontroll.

Policia ukrainase, ndërkaq, tha se tre persona u vranë dhe dy të tjerë u plagosën gjatë sulmeve ruse në Donjeck, ku janë regjistruar më shumë se 1.800 sulme ditën e kaluar.

Rusia nisi një ofensivë në rajonin e Harkivit më 10 maj, teksa forcat ukrainase po përballen me mungesë të armatimit./REL

Zelensky i përgjigjet Putinit: Nuk më shqetësojnë deklaratat e tij

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i është përgjigjur deklaratës së Vladimir Putin se ai nuk është lideri i ligjshëm i Ukrainës.

Për mediat e huaja, Zelensky deklaroi se nuk është i shqetësuar nga fjalët e Putin pasi ukrainasit e dinë kushtetutën dhe i njohin ligjet e tyre.

“Ukrainasit e dinë Kushtetutën e tyre, ata i njohin ligjet dhe deklaratat e presidentit të paligjshëm të Federatës Ruse për paligjshmërinë e presidentit të Ukrainës, sinqerisht, janë të mërzitshme. Kushdo që di të lexojë ligjet do të nxjerrë përfundimin e vet nga fjalët e Putinit, të cilat sinqerisht nuk më shqetësojnë shumë,” tha Zelensky.

Putin e cilësoi dje homologun ukrainas si të paligjshëm pasi mandati i tij skadoi më 20 maj dhe vendi i shtyu zgjedhjet për shkak të luftës.

“Por me kë të negociohet? Kjo nuk është një pyetje kot… Sigurisht që ne e kuptojmë se legjitimiteti i kreut aktual të shtetit ka mbaruar,” u shpreh Putin.

Shefi i NATO-s: Ukraina të lejohet të sulmojë me armët perëndimore brenda territorit të Rusisë

Jens Stoltenberg u ka bërë thirrje aleatëve që të heqin kufizimet për përdorimin e armëve nga Ukraina për të goditur objektivat ushtarake brenda Rusisë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka bërë një deklaratë të pazakontë rreth pushtimit të Ukrainës nga ana e Rusisë, e cila mund të ndryshojë rrjedhjen e luftës.

“Unë mendoj se ka ardhur koha që aleatët të mendojnë nëse duhet të heqin disa nga kufizimet që u janë vënë në përdorimin e armëve që i kanë dhuruar Ukrainës, veçanërisht tani kur luftimet po zhvillohen shumë në Kharkiv.

T’ia mohosh ukrainasve mundësinë e përdorimit të këtyre armëve kundër objektivave legjitime ushtarake në territorin rus, e bën shumë të vështirë për ta që të mbrohen”, tha shefi i aleancës më të fuqishme ushtarake në botë.

“Kontrollojmë zonën nga hyri ushtria ruse”, Moska mohon pretendimet e Kievit. Si paraqitet situata në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha të premten se ushtria ukrainase është në kontroll të zonës kufitare nga ku forcat ruse hynë dhe nisën sulmin në shkallë të gjerë në Kharkiv. Raporti specifik i presidentit ukrainas, pas takimit që pati me zyrtarët rajonalë, bie ndesh me komentet e zyrtarëve rusë.

Deputeti rus Viktor Vodolatsky tha, sipas agjencisë së lajmeve TASS, se forcat ruse kontrollojnë më shumë se 50% të qytetit Vovchansk, i cili ndodhet pesë kilometra larg kufirit. Ai pretendoi se pas Vovchansk, forcat ruse do të synonin qytetet Sloviansk, Kramatorsk dhe Pokrovsk në rajonin e Donetsk.

Agjencia e lajmeve Reuters thekson se nuk është në gjendje të verifikojë raportet për zhvillimet në fushat e betejës. Forcat ruse këtë muaj nisën një ofensivë në shkallë të gjerë në rajonin e Kharkiv, me Ministrinë ruse të Mbrojtjes që njoftoi se kontrolli i 12 vendbanimeve ishte siguruar.

Megjithatë, presidenti ukrainas dhe zyrtarë të tjerë flasin për suksese të ushtrisë ukrainase dhe “stabilizim” të situatës. Shtabi i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase tha të premten mbrëma se situata në Vovchansk është “e tensionuar, por nën kontroll”. Sipas raporteve ukrainase, forcat e Kievit po mbajnë pozicionet e tyre rreth Bovchansk, ndërsa pushtuesit rusë po zgjedhin kryesisht për sulme me rreze të gjatë.

SBU njofton politikanin rus të afërt me Putinin për dyshimin në mungesë

Nga: Bota sot

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) njoftoi për dyshimin në mungesë Valentina Matviyenko, kryetare e Këshillit të Federatës së Rusisë, e cila miratoi fillimin e pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës.

Matviyenko nënshkroi vendimin e parlamentit rus për vendosjen e trupave në Ukrainë.

Kryetarja miratoi gjithashtu ratifikimin e marrëveshjeve për pranimin e paligjshëm të rajoneve Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia pjesërisht të pushtuara nga Rusia në Rusi, sipas SBU.

Matviyenko bën thirrje rregullisht për pushtimin total të Ukrainës dhe pretendon se ajo nuk ekziston si një shtet sovran në kanalet televizive propagandistike ruse.

Zyrtari rus vazhdon të përhapë falsifikime për Forcat e Armatosura të Ukrainës, si dhe situatën në të gjithë vijën e frontit, thuhet në deklaratën e SBU.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) njoftoi për dyshimin në mungesë Valentina Matviyenko, kryetare e Këshillit të Federatës së Rusisë, e cila miratoi fillimin e pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës. Matviyenko nënshkroi vendimin e parlamentit rus për vendosjen e trupave në Ukrainë.

Kryetarja miratoi gjithashtu ratifikimin e marrëveshjeve për pranimin e paligjshëm të rajoneve Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia pjesërisht të pushtuara nga Rusia në Rusi, sipas SBU. Matviyenko bën thirrje rregullisht për pushtimin total të Ukrainës dhe pretendon se ajo nuk ekziston si një shtet sovran në kanalet televizive propagandistike ruse.

Zyrtari rus vazhdon të përhapë falsifikime për Forcat e Armatosura të Ukrainës, si dhe situatën në të gjithë vijën e frontit, thuhet në deklaratën e SBU.

Forcat ruse sulmojnë 12 komunitete në rajonin Sumy

Nga: Bota sot

Forcat ruse sulmuan 12 zona kufitare dhe vendbanime të rajonit Sumy më 24 maj, duke qëlluar 31 herë dhe duke shkaktuar të paktën 204 shpërthime, njoftoi Administrata Ushtarake e Rajonit Sumy. Komunitetet e Khotin, Yunakivka, Bilopillia, Richky, Krasnopillia, Myropillia, Velyka Pysarivka, Novo Sloboda, Esman, Shalyhyne, Seredyna-Buda dhe Znob-Novgorodske ishin në shënjestër.

Gjatë gjithë ditës, Rusia sulmoi komunitetet kufitare me mortaja, drone, raketa dhe sulme artilerie. Qyteti i Myropillia përjetoi pjesën më të madhe të sulmeve, me mbi 67 shpërthime të regjistruara.

Myropillia, e cila kishte një popullsi të paraluftës prej gati 3,000 banorësh, shtrihet vetëm pesë kilometra nga kufiri Ukrainë-Rusi.

Shefi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës Kyrylo Budanov tha më 14 maj se ai pret që Rusia të nisë një sulm të ri në rajonin Sumy pasi situata në rajonin e Kharkiv të stabilizohet, raportoi New York Times. Sulmet ruse kundër rajonit Sumy janë bërë gjithnjë e më shkatërruese muajt e fundit. Mes sulmeve të intensifikuara, autoritetet ukrainase urdhëruan evakuime të mëtejshme nga rajoni.

Rusia nis një sulm me raketa kundër rajonit të Kharkiv

Nga: Bota sot

Forcat ruse nisën sulme me raketa kundër Oblastit të Kharkiv gjatë natës më 25 maj, duke dëmtuar një institucion arsimor, njoftuan autoritetet rajonale.

Rreth orës 01:00 të mëngjesit me orën lokale, forcat ruse kryen katër sulme me raketa kundër rajonit.

Zyra e prokurorit rajonal të Kharkiv raportoi se raketat balistike S-300 ishin vendosur.

Nuk raportohet për viktima. Kryetari i bashkisë së Kharkivit, Ihor Terekhov njoftoi se një institucion arsimor në rrethin Slobidskyi u shkatërrua plotësisht. Të paktën 31 makina private, disa ndërtesa banimi aty pranë dhe një supermarket u dëmtuan gjithashtu.

Rusia nisi një ofensivë të re më 10 maj në rajonin verior të Kharkivit me një raport prej 30,000 trupash. Sipas presidentit Volodymyr Zelensky, forcat e Moskës kishin arritur të përparonin deri në 10 kilometra (6 milje) në rajon, por ishin ndalur nga linja e parë e mbrojtjes.

Forcat ruse kryejnë rregullisht granatime tokësore dhe sulme ajrore kundër qendrave të popullsisë në rajonin e Kharkiv. Autoritetet lokale ukrainase kanë raportuar gjithashtu raste të ekzekutimeve civile në duart e trupave ruse.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat