​Mësohen shkaqet e rrëzimit të avionit në Kroaci

Evropë

​Mësohen shkaqet e rrëzimit të avionit në Kroaci

Më: 25 maj 2024 Në ora: 21:13
Pamje nga vendi i ngjarjes

Shërbimi Kroat i Shpëtimit Malor HGSS ka dalë me detaje dhe foto nga rrëzimi i avionit në pyllin në jug të Kerestinacit në Kroaci, ku një person ka gjetur vdekjen dhe katër të tjerë kanë marrë lëndime.

“Sot, më 25 maj 2024, një avion Cessna 182 është rrëzuar në zonën e Komunës së Stupnikut. Raporti i parë në HGSS është marrë në orën 16:13. Në bazë të raportit menjëherë në terren janë dërguar ekipet HGSS Samobor: 12 persona me 3 automjete, HGSS Zagreb: 10 persona me 2 automjete, HGSS Karlovac: 3 persona me një automjet”, njofton HGSS.

Ekipi i stacionit HGSS Samobor mbërriti në terren në orën 17:18. Policia, zjarrfikësit e DVD Stupnik dhe punonjësit e urgjencës ishin të pranishëm në lokacion. Avioni u gjet në vendndodhjen Stupniçki Obrezh, rruga Micani në pyll. HGSS së bashku me punonjësit e urgjencës kanë marrë pjesë në dhënien e ndihmës së parë dhe përgatitjen e të lënduarve për transport.

Nga forcat e përbashkëta të të gjitha shërbimeve, viktimat janë transportuar në mjetin e shërbimit të urgjencës mjekësore (HMS). Në intervenim kanë marrë pjesë edhe helikopteri HMS dhe helikopteri i Ministrisë së Punëve të Brendshme.

Dnevnik Nova TV raporton se piloti i avionit kishte kontaktuar ekipin e kërkimit menjëherë pas rrëzimit duke thënë se motori i Cessna 182 kishte dështuar gjatë ngritjes.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat