Rusia kryen sulme në Kharkiv, Zelenskyy njofton për marrjen në kontroll të disa zonave

Evropë

Rusia kryen sulme në Kharkiv, Zelenskyy njofton për marrjen në kontroll të disa zonave

Më: 25 maj 2024 Në ora: 23:48
Volodymyr Zelensky

Sulmet e sotme të Rusisë në rajonin ukrainas të Kharkivit vranë dy persona dhe plagosën afro 30 të tjerë, tha guvernatori i rajonit, Oleh Syniehubov.

Gjatë fjalimit të tij të premten, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy tha se forcat ukrainase kishin rimarrë zonat pranë territorit ku patën hyrë forcat ruse gjatë sulmit të papritur në këtë rajon.

Ndërkohë, agjencia e lajmeve ruse Interfax citoi ministrin e Mbrojtjes së Rusisë të deklaronte se trupat e Moskës kanë marrë nën kontroll zonën Arkhanhelske, në rajonin lindor të Ukrainës, Donetsk.

Po ashtu, sipas ministrisë ruse të Mbrojtjes, forcat ruse po përparojnë në rajonin Kharkiv, pasi kanë zmbrapsur dy kundërsulme të forcave ukrainase./VOA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat