LIVE: Njësia speciale ukrainase eliminon 11 ushtarë të Putinit – Këto dy shtetet mbështesin Ukrainën t’i godasë caqet brenda Rusisë

Evropë

LIVE: Njësia speciale ukrainase eliminon 11 ushtarë të Putinit – Këto dy shtetet mbështesin Ukrainën t’i godasë caqet brenda Rusisë

Nga: Bota sot Më: 28 maj 2024 Në ora: 06:35 Përditësuar në ora: 21:16 më 28.05.2024
Pamje nga lufta në Ukrainë

Franca dhe Gjermania: Ukraina duhet të lejohet t’i godasë caqet brenda Rusisë

Liderët e Francës dhe të Gjermanisë kanë thënë të martën se Ukraina duhet të lejohet t’i godasë caqet ushtarake brenda Rusisë, prej të cilave forcat ruse po shkrepin raketa drejt tokës ukrainase.

Megjithatë, presidenti i Francës Emmanuel Macron, dhe kancelari gjerman Olaf Scholz, thanë se caqet e tjera brenda Rusisë nuk duhet të goditen nga Ukraina.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e paralajmëroi Perëndimin më herët të martën se anëtarët e NATO-s në Evropë po luajnë me zjarrin duke kërkuar që Ukraina të lejohet t’i përdorë armët e Perëndimit për ta sulmuar territorin rus.

Kjo, sipas Putinit, do të nxiste konflikt global.

“Ne e mbështesim Ukrainën dhe nuk duam përshkallëzim. Kjo nuk ka ndryshuar”, tha Macron gjatë një konference të përbashkët me Scholzin në Meseberg, Gjermani.

“Ne mendojmë se duhet t’i lejojmë ata që t’i neutralizojnë zonat ushtarake nga të cilat po shkrepën raketat; zonat ushtarake prej të cilave po sulmet Ukraina. Por ne nuk duhet t’i lejojmë ata t’i godasin caqet e tjera në Rusi, as zonat e tjera ushtarake e civile në Rusi”, shtoi ai.

Scholz tha se pajtohet me Macronin dhe se Ukrainës i lejohet ta mbrojë veten përderisa i respekton kushtet e vendeve nga të cilat furnizohet me armë, si dhe derisa e respekton ligjin ndërkombëtar.

“Ukraina e ka çdo mundësi me ligj ndërkombëtar për atë që po e bën. Kjo duhet të theksohet. M’u duket e çuditshme kur disa njerëz argumentojnë se ajo nuk duhet të lejohet ta mbrojë veten dhe të ndërmarrë veprime të përshtatshme për këtë”, tha Scholz.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha për Economist se vendet anëtare të aleancës duhet ta lejojnë Ukrainën të sulmojë thellë brenda Rusisë me armë perëndimore.

Ky qëndrim është mbështetur nga disa vende anëtare nga Evropa, por jo edhe nga Shtetet e Bashkuara.

Edhe në Gjermani ka ngurrim për këtë, për shkak të druajtjeve se kjo luftë mund të përshkallëzohet në një konflikt më të gjerë.

Scholz nuk ka pranuar t’i dërgojë Kievit raketa me rreze të gjata veprimi, Taurus, të cilat kanë mundësi të arrijë deri në Moskë./REL

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Ukrainasit janë një operacioni rrugës për në Kharkiv, kanë arritur të eliminojnë 11 ushtarë rusë si dhe tre tjerë t’i zënë rob lufte.

Kamerat e vendosura në helmetat e ukrainasve, shfaqin momentin kur një grup i pjesëtarëve të njësisë SSO që merret ekskluzivisht me operacione speciale, futën në pozicionet mbrojtëse të rusëve.

Ata i zënë në befasi rusët që nuk ishin në dijeni për ardhjen e tyre, dhe kështu në istikame hedhin granata dore dhe shtien me breshëri plumbash – duke likuiduar 11 ushtarë dhe tre tjerë i zënë rob lufte.

Ukrainasit shihen duke u afruar tinëzisht pozicioneve të rusëve që disa prej tyre ishin strehuar nëpër istikame, dhe nuk ishin në dijeni që ukrainasit do t’i sulmojnë.

Pasi afrohen shtien me breshëri plumbash dhe për t’u siguruar që nuk ka rrezik për ta hedhin edhe granata dore.

Pas këtij akti shihen trupat e ushtarëve rusë si dhe tre prej tyre që janë zënë rob lufte – duke u intervistuar nga ukrainasit. 

Putin pretendon se Perëndimi provokoi ofensivën e Kharkiv

Nga: A.Sh

Vladimir Putin ka thënë se Perëndimi provokoi ofensivën e fundit të Kremlinit në rajonin e Kharkiv të Ukrainës duke injoruar paralajmërimet për të mos lejuar që Kievi të godasë rajonin rus të Belgorodit.

Duke mbajtur një fjalim më herët sot, presidenti rus tha se sulmet në Belgorod këtë muaj u kryen duke përdorur armë të siguruara nga Perëndimi dhe ishin të mundshme vetëm me ndihmën e specialistëve nga vendet perëndimore. 

"[Perëndimi] duhet të kuptojë se me çfarë po luan," paralajmëroi Putin, duke shtuar se çdo përshkallëzim mund të çojë në "pasoja të rënda". 

Kharkiv mbetet një fokus kryesor pasi Rusia hapi një front të ri në kufirin verilindor.

Gjatë fundjavës, ministria e mbrojtjes e Moskës pretendoi se kishte marrë zgjidhjen e Ivanivka, por fitorja në rajonin e Kharkiv ka qenë subjekt i raporteve kontradiktore, me Volodymyr Zelenskyy që tha se Ukraina kishte siguruar "kontroll luftarak".

Putin kundërshton legjitimitetin e Zelenskit, pretendon se autoriteti i tij duhet t'i transferohet kryetarit

Diktatori rus Vladimir Putin pretendoi më 28 maj se pushteti presidencial duhet t'i kalonte kryetarit të parlamentit të Ukrainës, Ruslan Stefanchuk, sepse mandati i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dyshohet se ka përfunduar.

"Sipas vlerësimeve paraprake, Verkhovna Rada dhe kryetari i saj mbeten të vetmet autoritete legjitime në Ukrainë," u tha Putin gazetarëve. "Nëse do të donin të mbanin zgjedhje presidenciale, do t'u duhej të anulonin aktin e ligjit ushtarak, dhe kaq. Por ata nuk donin ta bënin këtë për një sërë arsyesh."

Nëse nuk do të vendosej ligji ushtarak, zgjedhjet e ardhshme presidenciale do të mbaheshin më 31 mars 2024 dhe mandati i Zelensky do të përfundonte më 20 maj. Por Ukraina vendosi ligjin ushtarak pasi Rusia nisi pushtimin e saj të plotë më 24 shkurt. 2022. Ligji i Ligjit Marcial ndalon në mënyrë eksplicite zgjedhjet presidenciale, parlamentare dhe lokale.

Disa nga kritikët e Zelenskit, përfshirë propagandistët rusë, pretendojnë se Kushtetuta nuk autorizon zgjatjen e mandatit të tij presidencial sipas ligjit ushtarak. Ata argumentojnë se ai pushoi së qeni president legjitim më 20 maj. Megjithatë, avokatët kryesorë kushtetues e kundërshtojnë këtë pretendim, duke thënë se Kushtetuta e lejon një zgjatje të tillë.

Putin pretendoi në mënyrë të rreme se kushtetuta e Ukrainës përcakton se kompetencat presidenciale duhet t'i transferohen kryetarit të parlamentit nëse zgjedhjet nuk mbahen nën ligjin ushtarak.

Ndërsa kushtetuta lejon transferimin e pushteteve te kryetari në rast se mandati i presidentit përfundon para kohe, ajo specifikon se masa duhet të fillohet vetëm nëse presidenti shkarkohet ose shkarkohet ndryshe nga detyra, si në rastin të dorëheqjes ose të pamundësisë për të kryer detyrën për arsye shëndetësore.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock dhe zëdhënësi i Komisionit Evropian Peter Stano shprehën mbështetjen e tyre për legjitimitetin e Zelensky më 21 maj.

“Është e qartë se Volodymyr Zelensky është presidenti i ligjshëm dhe legjitim i Ukrainës”, tha Baerbock gjatë një vizite në Kiev. Ajo shtoi se kushtetuta e Gjermanisë gjithashtu ndalon mbajtjen e zgjedhjeve gjatë gjendjes ushtarake.

“Ne (në BE) gjithashtu nuk kemi dyshime se presidenti i Ukrainës është Volodymyr Zelensky”, tha Stano.

Baerbock kritikoi gjithashtu zyrtarët rusë të cilët kanë thënë se Zelensky është një president i paligjshëm.

"Vetë njerëzit që filluan këtë luftë dhe i bënë zgjedhjet të pamundura, tani po i sjellin botës narrativën për gjoja paligjshmërinë e presidentit sepse ai nuk u rizgjodh," tha ajo.

Kremlini: Rusia duhet të vazhdojë operacionin në Ukrainë si përgjigje ndaj Perëndimit

“Rusia duhet të qëndrojë në pozicionin e saj dhe të vazhdojë me atë që e quan “operacionin e saj të posaçëm ushtarak” në Ukrainë në përgjigje të entuziazmit ushtarak të Perëndimit”.

Kështu u shpreh zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, shkruan Sky News.

Peskov tha në të njëjtën kohë se Perëndimi nuk kishte unanimitet mendimi në lidhje me sulmet e ushtrisë ukrainase në territorin rus duke përdorur armë perëndimore.

Asambleja Parlamentare e NATO-s u ka bërë thirrje vendeve anëtare të mbështesin “të drejtën ndërkombëtare” të Ukrainës për t’u mbrojtur duke hequr “disa kufizime” në përdorimin e armëve perëndimore nga Kievi në Rusi.

Rusia përshpejton rekrutimin e mercenarëve nga Afrika, thotë inteligjenca ushtarake

Nga: A.Sh

Rusia ka intensifikuar ndjeshëm rekrutimin e mercenarëve nga Afrika për luftën në shkallë të plotë kundër Ukrainës, tha më 28 maj inteligjenca ushtarake e Ukrainës (HUR).

Moska thuhet se ka rekrutuar të huaj nga vende të tilla si Nepali, Somalia, India, Kuba dhe të tjerë për të luftuar në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të gjithanshëm.

Mercenarë të rinj nga Ruanda, Burundi, Kongo dhe Uganda po rekrutohen si trupa sulmi nga një njësi e krijuar posaçërisht e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, tha inteligjenca ushtarake e Ukrainës.

"Rercenarët joshen nga një pagesë fillestare prej 2,000 dollarë për nënshkrimin e një kontrate, premtuar një pagesë mujore prej 2,200 dollarë, sigurim shëndetësor dhe pasaporta ruse për ta dhe familjet e tyre," tha HUR.

Moska vendosi njësi nga Korpusi Afrikan i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse për të luftuar së bashku me ushtrinë e rregullt ruse dhe njësitë Storm-Z të përbëra nga të dënuar për të sulmuar qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkivit gjatë javës së kaluar, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar.

Korpusi i Afrikës së Rusisë thuhet se u shfaq në vitin 2013 dhe përbëhet nga mbi 2,000 ushtarë dhe oficerë, si dhe mercenarë me përvojë, shumë prej të cilëve kanë shërbyer më parë në Grupin Wagner. Ky grup ka të ngjarë të jetë vendosur më parë në Siri, Libi, Burkina Faso dhe Niger, sipas ministrisë.

Një luftë klanesh ka shpërthyer në Kremlin, Vladimir Putin po spastron edhe gjeneralët më të rëndësishëm, “kambanat po bien” për “babain e doktrinës ruse të luftës”

Në muajin e fundit, gjashtë gjeneralë në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabin e Përgjithshëm të Rusisë u arrestuan dhe si rezultat u hoq nga detyra edhe ministri i Mbrojtjes për një kohë të gjatë Sergey Shoigu. Korrupsioni që ka përfshirë ushtrinë ruse që nga fillimi i agresionit kundër Ukrainës nuk mund të fshihet më nga organet e drejtësisë ruse, si dhe nga mediat pro regjimit. Portali i pavarur Vjortska thekson në raport se “spastrimet” e mëtejshme në ushtrinë ruse do të vazhdojnë dhe se “do të bien më shumë gjeneralë” sepse situata e korrupsionit është e padurueshme. Por a është vërtet një luftë kundër korrupsionit në udhëheqjen më të lartë ushtarake apo, siç thonë disa ekspertë të ngjarjeve të Kremlinit, një luftë e pamëshirshme dhe një luftë klanore në elitën politike të Putinit. Sipas analistit ushtarak Yuri Fyodorov, grindjet klanore, truket brenda Kremlinit dhe konfliktet fraksionale maskohen vetëm nën luftën kundër korrupsionit.

Shoigu në shënjestër

Megjithatë, nuk është sekret se regjimi i Putinit është i korruptuar deri në palcë. Sipas agjencisë së regjimit RIA Novosti, FSB ka monitoruar situatën brenda Ministrisë së Mbrojtjes për një kohë të gjatë, por analistët e pavarur besojnë se ata "veprojnë" vetëm kur nevojitet në këto lojëra fronesh ose kur Vladimir Putin jep një sinjal kur ai duhet të tregojë se kush është shefi. Filloi me gjeneralin Timur Ivano, zëvendësministër i Mbrojtjes në atë kohë Sergei Shoigu, një bashkëpunëtor i ngushtë i Vladimir Putin. Ai u arrestua në kabinetin e tij, menjëherë pas takimit ku u ul pranë Shoigut, gjë që shkaktoi një farë habie në publikun rus, madje pati raportime se ishte një "paralajmërim i fundit për vetë Shoigu". Domethënë, praktika e pashkruar e arrestimeve të tilla “të rangut të lartë” është që dikush fillimisht hiqet dhe caktohet në një detyrë më të vogël, e më pas arrestohet, kryesisht në shtëpi, jo në punë, madje edhe në një zyrë në ministri.

Lufta e klaneve

Megjithatë, dy javë pas atij arrestimi spektakolar, Sergei Shoigu u shkarkua nga posti i tij si Ministër i Mbrojtjes dhe u emërua sekretar i Këshillit të Sigurisë Ruse, i cili drejtohet nga vetë Vladimir Putin. Edhe pse disa nxituan të thoshin se ishte "rënia e Shoigut", ai ishte në rrugën e tij drejt një pozicioni më të lartë dhe doli që Putini e largoi nga mëkati. Domethënë, vetëm një ditë pas transferimit të Shojgut, u arrestua shefi i personelit të Ministrisë së Mbrojtjes, gjenerali Yuri Kuznetsov, dhe një ditë më vonë pasi u shkarkua bashkëpunëtori i ngushtë i Shojgut, Yuri Sadovenko, dhe ish-kreu i Komisionit Shtetëror të Kontabilitetit, Oleg Savelev Putin futi rendin në sektorin "financiar" të Ministrisë së Mbrojtjes, nga i cili fjalë për fjalë u zhdukën qindra miliona dollarë.

“Babai i doktrinës ruse” në rrezik

Por nuk u ndal me kaq, për shkak të makinacioneve dhe dyshimeve për korrupsion, ranë edhe tre gjeneralë të tjerë - komandantët e ushtrisë së 58-të dhe të 20-të, Ivan Popov dhe Suhrab Ahmedov, dhe së fundi kreu i logjistikës dhe prokurimeve në Ministrinë e Mbrojtjes. Vladimir Vertelecki, gjithashtu u arrestua. Në Shtabin e Përgjithshëm, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Ruse, Valeriy Gerasimov, gjenerali Vadim Šamarin, ra gjithashtu. Novaya Gazeta shkruan se ai u arrestua sipas “miratimit personal të Putinit”. Prandaj, pastrohet deri në majat më të larta, përveç atyre në afërsi të Vladimir Putinit, të cilët gëzojnë mbrojtjen e tij. “Vjorstka” thekson se ndalimi i zëvendësshefit të Shtabit të Përgjithshëm Vadim Shamarin mund të çojë në “mospërputhje në udhëheqjen e të ashtuquajturit operacion ushtarak special” dhe se kjo mund të nënkuptojë se ndoshta Valery Gerasimov, gjenerali i preferuar i Putinit dhe babai të doktrinës ruse të luftës, mund të jetë i radhës. Kujtojmë se Gerasimov ishte një objektiv i shpeshtë i skifterëve të Kremlinit, veçanërisht Yevgeny Prigozhin, ish-kreu i grupit mercenar Wagner. Megjithatë, ne duhet të presim dhe të shohim se si do të zhvillohen konfliktet e mëtejshme brenda Kremlinit.

Blindohet krahu lindor i NATO, një “perde” e re po ngrihet në Evropë, tre shtete ndërtojnë një "mur dronësh", ja plani i aleancës për të frenuar Rusinë

Vendet baltike po ndiejnë gjithnjë e më shumë rrezikun se presidenti rus Vladimir Putin mund të përdorë vrullin nga lufta në Ukrainë për të nisur një rrëmbim tokash të ngjashme me Stalinin. Rusia ka korrur fitime në pushtimin e saj të Ukrainës në javët e fundit dhe udhëheqësit e Kievit kanë frikë se pa ndihmën e rëndësishme perëndimore ata mund të dorëzohen këtë verë. Por, larg nga kënaqësia e Putin, Estonia, Letonia dhe Lituania kanë frikë se presidenti rus mund t'i drejtojë sulmet e tij drejt perëndimit, duke imituar pushtimet e shekullit të 20-të të udhëheqësve komunistë. Ndaj, kërcënimet nga Lindja ishin në krye të axhendës ndërsa përfaqësuesit e ministrisë së drejtësisë nga gjashtë vende aleate me kufi me Rusinë u takuan javën e kaluar në Riga, Letoni. Sipas Ministres së Brendshme të Lituanisë, Agne Bilotait?, Moska po kërkon në mënyrë aktive të destabilizojë sigurinë e brendshme në rajonin Baltik dhe Nordik. “Ne shohim përpjekjet e vazhdueshme të regjimeve ruse dhe bjelloruse për të destabilizuar sigurinë e brendshme dhe rendin publik të vendeve tona, për të krijuar panik dhe mosbesim në institucione”, tha ajo në një deklaratë. I gjithë rajoni po përballet me kërcënime të ngjashme të koordinuara nga Rusia dhe Bjellorusia, si instrumentalizimi i migracionit, sulmet kibernetike, dezinformimi, sabotimi i infrastrukturës kritike dhe kërcënime të tjera hibride.

“Muri i droneve”

Ndër propozimet e ngritura nga pala lituaneze është ngritja e një "muri dronesh" të përbashkët përgjatë kufirit lindor të vendeve.Ministrat e Brendshëm të Finlandës, Polonisë, Norvegjisë dhe shteteve baltike thanë se kishin diskutuar gjatë fundjavës për krijimin e një sistemi të koordinuar të avionëve pa pilot përgjatë kufirit me Federatën, me qëllim parandalimin e veprimeve agresive në të ardhmen kundër tyre. “Është një gjë krejtësisht e re dhe qëllimi është përdorimi i dronëve dhe teknologjive të tjera për të mbrojtur kufijtë tanë kundër provokimeve nga vendet armiqësore dhe për të parandaluar kontrabandën ”, tha kreu i ministrisë lituaneze Agne Bilotaite. Homologia e tij finlandeze Mari Rantanen tha se plani "do të përmirësohet me kalimin e kohës " dhe do të lejojë mbrojtjen e 1,340 kilometrave të kufirit që ndan territoret e kontrolluara nga Helsinki nga Rusia. Nuk u dhanë detaje për kohën e zbatimit të projektit dhe Ministri i Brendshëm i Vilnius nënvizoi se çdo vend do të duhet të kryejë "detyrat e shtëpisë" të tij, duke aluduar gjithashtu për mundësinë e përdorimit të fondeve të Bashkimit Evropian.

Evakuimi i popullsisë

Gjashtë shtetet e NATO-s diskutuan gjithashtu planet për evakuimin e popullsisë civile në rast se konflikti kalon kufijtë e Ukrainës. Në lidhje me këtë, zyrtarët finlandezë shprehën habinë e tyre që Ukraina ka mbajtur joluftëtarët pranë pikave të nxehta të frontit, duke thënë se nëse do të shpërthente një luftë me Moskën, banorët e zonave kufitare do të largoheshin menjëherë. Që nga fillimi i pushtimit rus, vendeve në krahun lindor të Aleancës Atlantike u është dashur të përballen me një sërë sulmesh hibride nga Kremlini, pra veprime joushtarake që synojnë destabilizimin e brendshëm. Autoritetet e Federatës shtynë valët e emigrantëve drejt kufirit me Finlandën, duke detyruar Helsinkin të mbyllë të gjitha vendkalimet, ndërsa në Poloni pati disa arrestime të agjentëve të dyshuar në pagesën e FSB-së dhe përgjegjës për kryerjen e veprimeve si zjarrvënie dhe sabotim.

Ndryshimi i kufijve

Për më tepër, më 22 maj, Ministria ruse e Mbrojtjes publikoi një plan për të zgjeruar kufijtë e saj detarë me Lituaninë dhe Finlandën. Sipas asaj që shkroi media ruse “Moscow Times”, Rusia ka vendosur të shpallë ujërat e saj territoriale një pjesë në lindje të Gjirit të Finlandës, jo shumë larg qyteteve Baltiysk dhe Zelenogradsk pranë rajonit të Kaliningradit. Vendimi i njëanshëm sjell kështu një ndryshim në koordinatat gjeografike që përcaktojnë pozicionin e linjave që lejojnë identifikimin dhe matjen e shtrirjes së detit territorial të Federatës Ruse, si dhe të zonës ngjitur me bregdetin dhe ishujt.

Zelensky nënshkruan marrëveshje të sigurisë me Belgjikën

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky e ka nënshkruar të martën një marrëveshje të sigurisë me kryeministrin e Belgjikës, Alexander De Croo në Bruksel.

Zelensky ka thënë se marrëveshja në vlerë të 977 milionë dollarëve tregon për përkushtimin e Belgjikës për t’i ofruar mbështetjes Ukrainës në periudhë 10-vjeçare.

Sipas presidentit ukrainas, marrëveshja tregon “për herë të parë” që Ukraina do të pranojë 30 aeroplanë ushtarakë F-16, dhe i pari do të dërgohet më vonë gjatë këtij viti.

Kjo marrëveshje e sigurisë është rezultat i një vendimi të marrë prej krerëve të shteteve anëtare të NATO-s, përgjatë një samiti në kryeqytetin e Lituanisë, Vilnius, në korrik të vitit të kaluar.

Atëherë, vendet anëtare janë pajtuar që të nënshkruajnë marrëveshje bilaterale me Ukrainën, për t’ia garantuar sigurinë këtij vendi në periudhë afatgjatë.

Marrëveshjet garantojnë që Ukraina do të pranojë armë dhe ndihmë financiare, për t’i mbushur zbrazëtirat që ka, derisa vendi të jetësojë synimin për anëtarësim në NATO.

Marrëveshja vjen teksa Rusia vazhdon të avancojë në fushëbetejë në tokën ukrainase.

Ushtria ukrainase e ka vuajtur mungesën e armëve dhe municionit në muajt e fundit, derisa Shtetet e Bashkuara e kanë miratuar ndihmën ushtarake në vlerë të 61 miliardë dollarëve për këtë vend.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt të vitit 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Lideri çek përkrah të drejtën e Ukrainës për të goditur shënjestrat brenda Rusisë

Qeveria e Çekisë ka reaguar në linjë me thirrjen e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, që Ukraina të lejohet të përdorë armët e Perëndimit për të kryer sulme brenda territorit rus.

“Si një shtet nën sulm, Ukraina e ka çdo të drejtë t’i përdorë të gjitha mjetet e mbrojtjes”, ka thënë kryeministri Petr Fiala të martën në Pragë, duke e përshkruar këtë qëndrim si “thjesht logjik”.

Sulmet ndaj shënjestrave ushtarake në Rusi, nga ana e Ukrainës, parashihen edhe prej ligjit ndërkombëtar, në kuadër të mbrojtjes, vlerësojnë ekspertë të ligjeve të luftës.

Mirëpo disa shtete të Perëndimit që mbështesin Ukrainën, sikurse Gjermania, kanë doza hezitimi.

Këto kryeqytete shqetësohen që nëse Kievi përdor armët e avancuara të Perëndimit për të sulmuar territorin rus, diçka e tillë do të interpretohet prej Moskës si përfshirë direkte e këtyre shteteve në luftë.

Fiala ka thënë se Ukraina po përballet me moment kyç aktualisht, pasi strategjia e forcave ruse për të kryer sulme përgjatë vijës kufitare në veri, në pjesën e Harkivit, mëton të hapë front të ri të luftës.

Aktualisht, Republika Çeke është në krye të iniciativës për të blerë 800.000 predha artilerie për Ukrainën, prej shteteve jashtë Bashkimit Evropian.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt të vitit 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat