LIVE: Deklarata e fundit e shefit të NATO-s ‘trondit’ Rusinë – Putin vjen me një mesazh

Evropë

LIVE: Deklarata e fundit e shefit të NATO-s ‘trondit’ Rusinë – Putin vjen me një mesazh

Nga: Bota sot Më: 7 qershor 2024 Në ora: 07:12 Përditësuar në ora: 17:13 më 07.06.2024
Vladimir Putin

Putin-Perëndimit: Rusia mbetet ekonomikisht e fortë, pavarësisht sanksioneve të paligjshme

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se ekonomia e Rusisë është e fortë, pavarësisht ‘sanksioneve të paligjshme’.

“Pavarësisht të gjitha pengesave dhe sanksioneve të paligjshme, Rusia mbetet një nga liderët ekonomikë në botë.

Vendet mike, ato që nuk i janë bashkuar sanksioneve kundër Moskës, përbëjnë tre të katërtat e qarkullimit tregtar të ndërsjellë të Rusisë”, tha Putin.

Vendet duke përfshirë Indinë dhe Kinën kanë forcuar lidhjet ekonomike që kur Putin filloi luftën e tij në Ukrainë.

“Ukraina ka të drejtë të sulmojë objektiva legjitime ushtarake në Rusi”, deklaron shefi i NATO-s

“Ukraina ka të drejtë të sulmojë objektiva legjitime ushtarake në Rusi”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Ukraina ka të drejtën për vetëmbrojtje”, tha Stoltenberg gjatë një konference për shtyp me kryeministrin suedez, Ulf Kristersson, në një bazë ushtarake pranë Stokholmit, shkruan skynews.

Ai shtoi: “E drejta për vetëmbrojtje përfshin gjithashtu të drejtën për të goditur objektiva legjitime, ushtarake në territorin e palës sulmuese, agresorit, në këtë rast Rusisë”.

Stoltenberg vazhdoi: “Kjo është një luftë që Rusia e ka filluar kundër një vendi fqinj paqësor dhe demokratik, Ukrainës, që në asnjë moment nuk ka qenë një kërcënim për Rusinë”.

“Nuk ka dyshim se Ukraina ka të drejtë të godasë objektiva në territorin rus”.

Siç raportohet, SHBA-ja kohët e fundit i ka dhënë Ukrainës lejen për të përdorur armë amerikane në territorin rus pranë Kharkivit.

Takimi Biden-Zelenskyy, SHBA ndihmë të re prej 225 milionë dollarësh për Kievin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden u takua në Paris me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy ku njoftoi një paketë të re ndihme ushtarake prej 225 milionë dollarësh për Kievin.

Zoti Biden i kërkoi për herë parë publikisht falje Ukrainës për vonesën prej disa muajsh të ndihmës ushtarake amerikane që i dha mundësi Rusisë të shënonte përparim në fushëbetejë, ndërsa Presidenti ukrainas bëri thirrje për mbështetje dypartiake ndaj Shteteve të Bashkuara, “njësoj si gjatë Luftës së Dytë Botërore”.

Duke folur në kryeqytetin francez, ku të dy morën pjesë në ceremonitë për 80-vjetorin e Zbarkimit të Aleatëve në Evropë, zoti Biden i kërkoi ndjesë popullit ukrainas që për javë me radhë nuk e dinin nëse vendi do të merrte ndihmë pasi republikanët konservatorë në Kongres bllokuan ndihmën ushtarake për Ukrainën prej 61 miliardë dollarësh për 6 muaj me radhë.

Megjithatë presidenti Biden këmbënguli se populli amerikan ishte në krah të Ukrainës. “Dhe vazhdojmë t’ju përkrahim. Plotësisht. Në mënyrë të gjithanshme”, tha ai. Zoti Zelenskyy falenderoi popullin amerikan për mbështetjen dhe po ashtu edhe ligjvënësit të cilët u bënë bashkë për të miratuar paketën e ndihmës që i dha mundësi Ukrainës të frenonte Rusinë të shënonte përparime gjatë javëve të fundit.

“Është shumë e rëndësishme që Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i gjithë populli amerikan të qëndrojë krah Ukrainës si gjatë Luftës së Dytë Botërore”, tha zoti Zelenskyy. "Njësoj si atëherë kur Shtetet e Bashkuara ndihmuan për të shpëtuar jetë njerëzore, për të shpëtuar Evropën. Ne presim mbështetjen tuaj të vazhdueshme për të qëndruar krah për krah nesh", tha zoti Zelenskyy .

Paketa e re e ndihmës ushtarake prej 225 milionë dollarësh e Shteteve të Bashkuara për Kievin përfshinë municion për sistemin e artilerisë reketore me levizshmëri të shpejtë, ose HIMARS, sisteme mortajash dhe sasi të mëdha predhash artilerie.

Presidentët Biden dhe Zelenskyy morën pjesë në ceremonitë për 80-vjetorin e Zbarkimit të Aleatëve në Evropë, në Normandi, në Francën veriore, së bashku me udhëheqësit evropianë që kanë mbështetur përpjekjet e Kievit në luftë.

Në një fjalim 20-minutësh të premten në Asamblenë Kombëtare, dhoma e ulët e parlamentit francez, Presidenti Zelenskyy hoqi paralele me sakrificat e bëra gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe luftën aktuale të vendit të tij.

"Kjo betejë është një udhëkryq," tha zoti Zelenskyy. "Një moment kur mund ta shkruajmë historinë ashtu siç duhet. Ose të bëhemi viktima të historisë siç i përshtatet … armikut tonë”./VOA

KE-ja rekomandon hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Ukrainën dhe Moldavinë

Komisioni Evropian (KE) ka rekomanduar të premten hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Ukrainën dhe Moldavinë, duke thënë se ato janë përgatitura mjaftueshëm për hapjen formale të procesit për t’u bërë anëtare të Bashkimit Evropian (BE).

KE-ja u tha ambasadorëve të BE-së se Kievi dhe Kishinjevi i kanë përmbushur plotësisht hapat e nevojshëm në reforma për t’i filluar bisedimet zyrtare.

“Ne konsiderojmë se të gjitha hapat janë plotësuar nga këto dy vende”, tha një zëdhënëse e komisionit për gazetarë të premten.

“Tani vendimi u takon vendeve anëtare”, shtoi ajo.

Në rastin e Ukrainës, bërja e reformave përfshiu luftën kundër korrupsionit, demokratizimi, si dhe mbrojtja e pakicave kombëtare, thanë zyrtarët për Radion Evropa e Lirë.

Ndërkohë, Moldavia i ka plotësuar kriteret për reforma në gjyqësor, demokratizim, dhe në luftën kundër korrupsionit, thanë zyrtarët.

Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal, e ka lavdëruar vendimin e komisionit.

“Falëminderit për vlerësimin pozitiv të përparimit tonë drejt integrimit evropian. Njoftimi i KE-së thekson se Ukraina po vazhdon përpjekjet sistematike për t’iu bashkuara BE-së dhe se i ka përmbushur të gjitha reformat shtesë”, tha Shmyhal.

Ai shtoi se Kievi është duke pritur tani për hapin e radhës nga partnerët e vet evropian – nisjen zyrtarisht të bisedimeve të anëtarësimit këtë muaj.

“Populli ukrainas po e zgjedh çdo ditë të drejtën për të qenë pjesë e familjes evropiane në luftë kundër agresorit rus”, shtoi ai.

Brukseli po i nxit këto dy vende ta vazhdojë rrugën e tyre drejt Evropës, para periudhës tranzitore në bllok, i cili do ta zgjedhë Parlamentin e ri në zgjedhjet e kësaj fundjave.

Blloku me 27 vende anëtare do ta ketë edhe një komision të ri, dhe do të udhëhiqet prej Hungarisë nga muaji i ardhshëm deri në fund të këtij viti. Kryeministri hungarez, Viktor Orban, ka marrëdhënie miqësore me presidentin rus, Vladimir Putin, dhe sistematikisht i ka kundërshtuar apo minuar vendimet e BE-së për ta sanksionuar Moskën për pushtimin e Ukrainës.

Ukraina dhe Moldavia aplikuan për t’iu bashkuar BE-së pak pasi filloi pushtimi, ndërsa statusin e vendit kandidat e morën në qershor 2022./REL

“Ngushtohet laku” rreth Kremlinit, rusët kanë rënë në një “kurth vdekjeprurës”, lufta mund të marrë fund brenda verës

Që nga fillimi i pushtimit rus, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka qenë i vendosur se qëllimi përfundimtar është të dëbojë forcat ruse nga i gjithë territori i Ukrainës, duke theksuar se konflikti me Rusinë nuk mund të përfundojë derisa Krimea të çlirohet. Shumë ekspertë dhe politikanë perëndimorë shohin Krimenë si çështje kyç në negociatat eventuale nëse rimerret nga forcat ukrainase, ndërsa disa besojnë se në negociatat eventuale Kievit do t'i duhet të heqë dorë, ndoshta edhe për disa dekada, në këmbim të disa lëshimeve ruse. Krimea është jashtëzakonisht e rëndësishme për Zelenskiy, por gjithashtu ka një rëndësi të madhe për Vladimir Putin , për të cilin gadishulli i pushtuar është më shumë se një simbol. Krimea ka një rëndësi të veçantë në historinë e Rusisë, dhe pushtimi dhe aneksimi i Krimesë në vitin 2014 synonte të krijonte pozicionin e Rusisë dhe të konfirmonte ndikimin e saj në botën post-sovjetike dhe shtrirjen e fuqisë së saj ushtarake. Nga ana tjetër, ukrainasit nuk po heqin dorë as nga gadishulli, siç dëshmohet nga sulmet thuajse të rregullta ndaj objektivave atje dhe “The Economist” në analizën e re vlerëson se Krimea po kthehet në një kurth vdekjeprurës për forcat ruse. Ndaj në këtë pikë, nuk është çudi që mundësia e negociatave rritet dita-ditës, madje gjithnjë e më shumë Rusia është iniciatorja.

“Kurthi” në Krime

Ofensiva ruse në veri-lindje të vendit, në rajonin e Kharkivit, ndërkohë ka humbur gjithashtu vrullin dhe nën presionin në rritje të një pjese me ndikim të aleatëve evropianë, në fund të muajit të kaluar ai lehtësoi kufizimet në përdorimin e amerikanëve. armë kundër objektivave ushtarake në tokën ruse, u dha leja për sulme ndaj forcave ruse përtej kufirit për të mbrojtur Kharkivin, e cila u imponua për shkak të frikës perëndimore nga përshkallëzimi bërthamor rus. Sipas Ben Hodges , ish-komandant i forcave amerikane në Evropë dhe këshilltar i lartë i NATO-s për logjistikën, ukrainasit janë "në mënyrë sistematike në procesin e bërjes së Ukrainës të pabanueshme për forcat ruse". Kjo, beson ai, do të ishte një arritje e madhe strategjike për Ukrainën. Një sulm amfib i stilit "D-Day" për të çliruar Krimenë mbetet i paimagjinueshëm, por strategu britanik Lawrence Freedman mendon se është mënyra e gabuar për ta parë atë gjithsesi. Krimea është një pikë e dobët për Rusinë, sepse ka shumë për të mbrojtur dhe kjo është mënyra më e mirë që Ukraina të bëjë presion mbi Putinin për të nxjerrë lëshime në të ardhmen.

Kombinimi vdekjeprurës

Tani, megjithatë, Ukraina po përdor një kombinim vdekjeprurës të ATACMS dhe dronëve gjithnjë e më të sofistikuar për të degraduar sistematikisht mbrojtjen ajrore ruse në Krime, për të goditur bazat ajrore nga të cilat ngrihen përgjuesit rusë dhe për të goditur objektivat kryesore logjistike dhe ekonomike. Lawrence thotë se fokusi në çaktivizimin e rrjetit të mbrojtjes ajrore të Rusisë mund të jetë gjithashtu pjesë e përgatitjeve për mbërritjen e afërt të avionëve të parë luftarakë F-16. Gjenerali Hodges thekson se forcat ruse "nuk kanë ku të fshihen". Me ndihmën e satelitëve dhe zbulimit ajror të aleatëve të NATO-s dhe njohurive të thella të Ukrainës për territorin dhe forcat sekrete të dislokuara në terren, asgjë nuk mund të 'lëvizë' në Krime pa e ditur ukrainasit për këtë.

Negociatat

Mesa duket Vladimir Putin është i ndërgjegjshëm për këtë, dhe tani ai e shpreh haptazi gatishmërinë për negociata, ndonëse duke e kamufluar. “Shtetet e Bashkuara duhet të ndalojnë furnizimin me armë për Ukrainën dhe konflikti do të përfundojë brenda 2-3 muajsh." Kjo është teza e mbështetur nga presidenti rus Vladimir Putin: "Çfarë duhet bërë për të ndaluar luftimet në Ukrainë? Unë mund t'ju them atë që i thashë dikur zotit Biden... Nëse doni të ndaloni armiqësitë në Ukrainë, ndaloni furnizimin armët dhe këto veprime do të ndalen brenda dy, maksimumi tre muajsh”, tha ai nga Shën Petërsburgu. Megjithatë, duket pak e vështirë të besohet Vladimir Putin në këtë pikë, duke qenë se propozime për negociata ka patur edhe më para, ndonëse nuk janë finalizuar asnjëherë.

Si dështoi operacioni masiv i Rusisë me 40 mijë trupa, ja pse sulmi i majit ndryshoi gjithçka

Një forcë prej 40,000 trupash ruse nisi një sulm përtej kufirit verior të Ukrainës me Rusinë më 9 maj, Ditën e Fitores, kur rusët festuan humbjen e Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Studiuesit u përpoqën të kuptonin qëllimin e rusëve. Shtrohet pyetja nëse qëllimi ishte arritja në Kharkiv, duke pushtuar një sërë vendbanimesh kufitare për të shtypur trupat ukrainase, apo për të bindur ukrainasit se ky ishte qëllimi dhe për t'i detyruar ata të transferonin forcat e tyre nga lindja në veri, kështu që duke dobësuar mbrojtjen e tyre në lindje?

Tani nuk ka më rëndësi, shkruan media britanike The Telegraph dhe shton se ofensiva ruse në Ditën e Fitores dështoi. Ukraina mund të falënderojë qëndrueshmërinë e këmbësorisë së saj, largpamësinë e liderëve të saj, dërgesat e shpejta të municioneve nga SHBA-të, por edhe marrëzinë dhe besimin e tepërt të vetë udhëheqësve rusë, të njëjtëve që, para pushtimit në 2022, premtuan se i ashtuquajturi 'operacioni special ushtarak' do të përfundojë në vetëm tre ditë. Nëse qëllimi i rusëve ishte të sulmonin Kharkivin dhe të kapnin atë qytet të madh ukrainas, ata dështuan. Pas mposhtjes së disa trupave territoriale ukrainase dhe kapjes së disa fshatrave kufitare të evakuuara, grupi i ri i forcave veriore të Rusisë përparoi në Vovchansk, qyteti i parë ukrainas që qëndron midis kufirit dhe Kharkiv. Megjithatë, nëse zona tampon ishte objektivi kryesor i ofensivës, ofensiva jo vetëm që dështoi, por mori edhe një pengesë.

Ofensiva e Ditës së Fitores ndryshoi mendjen e Bidenit dhe më 31 maj ai lejoi përdorimin e armëve amerikane në caqet në veri të kufirit me Rusinë. Vetëm pak orë më vonë, po atë ditë Ukraina bombardoi Belgorodin me ndihmën e HIMARS.

Zelensky: Agresioni rus nënkupton që Evropa s’ka paqe

Paqja në Evropë, që ka lulëzuar prej përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, është zhdukur si pasojë e agresionit rus në Ukrainë, të nisur më 2022, dhe përbën kërcënim për gjithë kontinentin, ka thënë presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

“Ne jetojmë në kohën kur Evropa nuk është më kontinent i paqes”, ka thënë Zelensky para Parlamentit të Francës në Paris, më 7 qershor.

Më vonë gjatë ditës, ai do të takohet me presidentin amerikan, Joe Biden.

“Ne jetojmë në kohën kur nazizmi po kthehet sërish, fatkeqësisht. Tani në Evropë qytetet sërish po shkatërrohen dhe fshatrat po bëhen hi. Në Evropë ende kemi kampe filtrimi, dëbime dhe urrejtja është bërë kult i ri në Rusi”.

Si Biden, ashtu edhe Zelensky, janë duke marrë pjesë në përkujtimin e 80-vjetorit të së ashtuquajturës Ditës D, përgjatë së cilës shënohet zbarkimi i forcave ushtarake aleate në Normandi, që më pas ka rezultuar me mposhtje të nazizmit.

Përgjatë një fjalimi të mbajtur më 6 qershor, Biden ka thënë se bota e lirë është me Ukrainën dhe nuk do t’i nënshtrohet agresionit rus, duke ngritur paralele me luftën e forcave aleate për të çliruar Evropën prej Gjermanisë naziste.

Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja nuk do ta braktisin Ukrainën, ka thënë Biden.

Në ceremoninë përkujtimore nuk është ftuar as presidenti rus, Vladimir Putin, dhe as zyrtarë tjerë të Rusisë.

Përgjatë bisedimeve të Bidenit me Zelenskyn, tema kryesore e bisedës pritet të jetë synimi i Kievit për t’u anëtarësuar në aleancën 32-anëtarëshe, NATO-n.

Në një intervistë të dhënë së fundmi për revistën amerikane Time, Biden ka thënë se nuk e mbështet anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

Në një intervistë të gjatë, Biden ka thënë se “paqja duket ashtu kur të sigurohemi që Rusia, kurrë, kurrë, kurrë, kurrë nuk do të mund të pushtojë Ukrainën. Ashtu duket paqja”.

Por, ai më pas ka shtuar, “kjo nuk nënkupton NATO-n, që ata të jenë pjesë e NATO-s”.

“Nënkupton që të kemi një marrëveshje me ta, sikurse e kemi me vendet tjera, ku dërgojmë armë, që ato shtete të mbrojnë veten në të ardhmen. Mirëpo, nuk jam i përgatitur për të mbështetur anëtarësimin e Ukrainës në NATO”.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt të vitit 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

KE do të rekomandojë fillimin e bisedimeve të anëtarësimit të Ukrainës në BE

Komisioni Evropian thuhet se do të rekomandojë që të nisin bisedimet e anëtarësimit të Ukrainës në Bashkimin Evropian, gjatë këtij muaji.

Është pjesë e një përpjekjeje për të sinjalizuar mbështetje për Kievin përpara se Hungaria të marrë presidencën e radhës të BE-së në muajin e ardhshëm, shkruan Skynews.

Në fillim të këtij viti, BE-ja njoftoi se po dërgonte një ndihmë shtesë prej 42 miliardë funtesh për Ukrainën – por vetëm pas disa javësh rezistencë nga Hungaria, e cila thuhet se ka shqetësime për të drejtat e pakicave në Ukrainë.

Marrëveshja përfshinte një diskutim vjetor të paketës dhe opsionin për ta rishikuar atë në dy vjet “nëse është e nevojshme”.

Hungaria merr presidencën e radhës të BE-së më 1 korrik.

Aktualisht udhëhiqet nga Belgjika.

Rusia sulmon 5 komunitete në rajonin Sumy

Nga: Bota sot

Forcat ruse sulmuan pesë zona kufitare dhe vendbanime të rajonit Sumy më 6 qershor, duke qëlluar 19 herë dhe duke shkaktuar të paktën 75 shpërthime, njoftoi Administrata Ushtarake e Rajonit Sumy. Në shënjestër u vunë në shënjestër komunitetet e Yunakivka, Bilopillia, Krasnopillia, Esman, Velyka Pysarivka.

Ushtria ruse goditi komunitetet duke përdorur zjarr artilerie, dronë dhe granatime me mortaja, duke hedhur gjithashtu mina.

Nuk raportohet për viktima. Qyteti i Bilopillia përjetoi më shumë sulme, me 21 shpërthime të regjistruara në zonë. Bilopilia, e cila kishte një popullsi të paraluftës prej rreth 15,600 banorësh, shtrihet vetëm tetë kilometra në jug të kufirit Ukrainë-Rusi.

Sulmet ruse kundër rajonit Sumy janë bërë gjithnjë e më shkatërruese muajt e fundit. Mes sulmeve të intensifikuara, autoritetet ukrainase urdhëruan shtimin e evakuimeve nga rajoni. Granatimet janë një dukuri e përditshme për komunitetet pranë kufirit verilindor të Ukrainës me Rusinë, me banorët në vendbanimet e cenueshme kufitare të rajonit që përjetojnë sulme të shumta në ditë.

Rusia nis sulmet me raketa në Ukrainë, duke synuar rajonet perëndimore

Nga: Bota sot

Forcat ruse nisën një sulm me raketa në Ukrainë gjatë natës më 7 qershor, duke synuar kryesisht rajonet perëndimore të vendit. Forcat Ajrore të Ukrainës njoftuan një alarm ajror duke njoftuar për kërcënimin e sulmeve me raketa kundër rajoneve Ternopil, Khmelnytskyi dhe Lviv, si dhe në rajonin e kryeqytetit në rajonin e Kievit.

Forcat Ajrore përmendën kërcënimin e raketave ruse të lundrimit, bombarduesve Tu-95MS dhe dronëve të tipit Shahed. Shpërthime të shumta u dëgjuan në rajonin Khmelnytskyi rreth orës 4:15 të mëngjesit me orën lokale, raportoi Suspilne. Si rezultat i sulmit, një zjarr shpërtheu në një objekt industrial në rajonin e Kievit, njoftoi administrata ushtarake lokale.

Ekipet e emergjencës janë aktualisht në vendngjarje për të vlerësuar shkallën e dëmit. Avionët polakë dhe të tjerë aleatë u përplasën për të mbrojtur hapësirën ajrore të vendit në përgjigje të raporteve për sulmet me raketa ruse, tha Komanda Operative e Forcave të Armatosura të Polonisë në X.

Alarmet për sulm ajror u çaktivizuan në orën 5:00 të mëngjesit dhe operacionet e avionëve polakë dhe aleatë përfunduan rreth orës 7 të mëngjesit me orën lokale. Nuk u raportua për viktima në orën 7 të mëngjesit.

Sipas Forcave Ajrore, grupet e lëvizshme të zjarrit rrëzuan 48 nga 53 drone të tipit Shahed dhe të 5 raketat e lundrimit të lëshuara nga Rusia gjatë natës. Raketat dhe dronët u rrëzuan mbi rajonet Dnipropetrovsk, Zaporizhzhia, Kirovohrad, Mykolaiv, Kherson, Odesa, Kharkiv, Kiev dhe Khmelnytskyi. Në muajt e fundit, Rusia ka intensifikuar sulmet e saj kundër infrastrukturës kritike të Ukrainës në një sulm të rinovuar kundër rrjetit energjetik të vendit.

Si rezultat i sulmeve në infrastrukturën energjetike, Ukraina filloi zbatimin e mbylljeve të vazhdueshme më 15 maj, por janë rritur në mënyrë dramatike ditët e fundit. Sulmi i fundit me raketa masive ruse më 31 maj shkaktoi dëme të mëtejshme në infrastrukturën energjetike në të gjithë vendin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat