Stuhia e fuqishme dëmton aeroplanin

Evropë

Stuhia e fuqishme dëmton aeroplanin

Më: 10 qershor 2024 Në ora: 22:34
Avioni u ul i sigurt në aeroportin e Vjenës-Schwechat, pa asnjë pasagjer të dëmtuar, tha Austrian Airlines.

Një stuhi e fortë dëmtoi një avion të kompanisë Austrian Airlines që po fluturonte nga Palma de Mallorca për në Vjenë të dielën.

Linja ajrore austriake konfirmoi për ABC News se avioni Airbus A320 u kap në një stuhi jo shumë larg Vjenës dhe nuk ishte i dukshëm në radarin meteorologjik. Stuhia ka dëmtuar xhamat e kabinës dhe pjesën e përparme të avionit.

“Mendoj se ishim rreth 20 minuta nga ulja kur u futëm në një re breshëri dhe stuhie dhe filluan turbulencat”, tha Emmeley Oakley, një pasagjere në fluturim, për ABC News përmes një mesazhi me tekst.

Oakley tha se brenda kabinës, ata mund të dëgjonin breshrin teksa godiste avionin e tyre.

“Padyshim që mund ta ndjenim breshrin që binte në aeroplan dhe ishte mjaft i zhurmshëm dhe shumë shkëmbor për një minutë”, shkroi Oakley.

Oakley vlerësoi se aeroplanit iu deshën rreth dy minuta ose më pak për të fluturuar përmes stuhisë së breshrit, e cila bëri që "telefonat dhe gotat" të fluturonin rreth avionit. Disa njerëz bërtisnin, tha Oakley, dhe stjuardesat u futën për të ndihmuar.

"Ekuipazhi i kabinës bëri një punë vërtet të mirë duke i qetësuar ata njerëz," shkroi Oakley.

Avioni u ul i sigurt në aeroportin e Vjenës-Schwechat, pa asnjë pasagjer të dëmtuar, tha Austrian Airlines.

Aktualisht ekipi teknik i Austrian Airlines është duke inspektuar dëmin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat