LIVE: Shtetet baltike i japin “goditje” Rusisë, marrin këtë vendim – Asetet e ngrira ruse shkojnë për rindërtimin e Ukrainës

Evropë

LIVE: Shtetet baltike i japin “goditje” Rusisë, marrin këtë vendim – Asetet e ngrira ruse shkojnë për rindërtimin e Ukrainës

Nga: Bota sot Më: 11 qershor 2024 Në ora: 06:44 Përditësuar në ora: 20:58 më 11.06.2024
Pamje nga lufta në Ukrainë

G7 do të krijojë fondin e ndihmës për Ukrainën duke përdorur të ardhurat nga asetet e ngrira ruse

Nga: A.Sh

Banka Evropiane e Investimeve (EIB) do t'i sigurojë Ukrainës 100 milionë euro (107 milionë dollarë) për të ndihmuar në restaurimin dhe modernizimin e infrastrukturës sociale të vendit, u raportua më 11 qershor.

Kievi nënshkroi një marrëveshje financimi me Bankën Evropiane të Investimeve në kuadër të projektit Rimëkëmbja III në Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës në Berlin.

"Banka Evropiane e Investimeve luan një rol të rëndësishëm si një partner financiar i Ukrainës në zbatimin e një sërë projektesh në shumë sektorë të ekonomisë," tha zëvendësministrja e financave e Ukrainës, Olga Zykova, gjatë nënshkrimit në komentet e raportuara për Ministrinë e Financave. faqe interneti.

"Në këtë kohë të vështirë për vendin tonë, zhvillimi i qëndrueshëm ekonomik, së bashku me plotësimin e nevojave bazë të qytetarëve dhe kthimin e ukrainasve në shtëpi, është i pamundur pa funksionimin efikas të objekteve kyçe të infrastrukturës kritike dhe sociale."

Shtetet baltike do të shkëputen nga rrjeti i përbashkët i energjisë rus në shkurt 2025

Nga: A.Sh

Shtetet baltike do të shkëputen nga sistemi energjetik i përbashkët me Rusinë dhe Bjellorusinë për t'u bashkuar me rrjetin evropian në shkurt 2025, raportoi Interfax Rusia më 11 qershor.

Estonia, Letonia dhe Lituania janë të vetmet vende të BE-së që nuk janë ende të lidhura me rrjetin kontinental, në vend të kësaj janë pjesë e sistemit BRELL, i cili përfshin tre shtetet baltike, Rusinë dhe Bjellorusinë.

Vendet baltike fillimisht synuan t'i bashkoheshin sistemit evropian deri në fund të vitit 2025. Megjithatë, pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, ata e avancuan afatin kohor me gati një vit.

Zëvendësministri i Energjisë dhe Burimeve Minerale të Estonisë, Jaanus Uiga tha se vendet do të shkëputen më 8 shkurt 2025 dhe do të bashkohen me sistemin evropian të nesërmen përmes lidhjes Lituanisht-Polake.

"Procesi i desinkronizimit, i cili zgjati rreth 20 vjet, do të përfundojë pasi operatorët e sistemeve të energjisë elektrike të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë t'i njoftojnë Rusisë dhe Bjellorusisë se nuk do të vazhdojnë më të punojnë në një hapësirë ​​të përbashkët sinkrone," vuri në dukje Uiga. , siç raportohet nga Interfax Rusi.

Tensionet midis shteteve baltike dhe Rusisë janë përshkallëzuar ndjeshëm që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia.

Një koalicion që përfshin shtetet baltike, Poloninë, Norvegjinë dhe Finlandën ranë dakord më 24 maj për të ngritur një "mur drone" për të forcuar kufijtë e tyre kolektivë.

Ky zhvillim pason një njoftim të mëparshëm nga kryeministri polak Donald Tusk në maj, duke konfirmuar kontratën e Polonisë për t'u bashkuar me Iniciativën Evropiane të Mburojës së Qiellit.

Kjo iniciativë, që aktualisht përfshin 21 vende, synon të zhvillojë një sistem të mbrojtjes ajrore të stilit Iron Dome për të mbrojtur anëtarët e NATO-s në të gjithë Evropën.

Arrestohet një grua ruse në Danimarkë për ndihmën e shërbimit sekret të huaj

Nga: A.Sh

Një grua ruse u arrestua në Danimarkë dhe u akuzua për ndihmën e një shërbimi të huaj të inteligjencës që të vepronte në vend, raportoi transmetuesi kombëtar danez DR më 11 qershor, duke cituar Shërbimin Informativ të Policisë Daneze (PET).

Rasti, i cili ka të bëjë me një fond shtetëror rus, është ende duke u hetuar. PET thuhet se pret të lirojë shtetasin rus pas marrjes në pyetje.

“Rasti lidhet me një histori në disa media evropiane për një fond shtetëror rus dhe nuk ka të bëjë me zgjedhjet e fundit për Parlamentin Evropian,” thuhet se tha PET, duke mos dhënë detaje të mëtejshme.

Gruaja e arrestuar ka marrë për disa vite para nga fondi shtetëror rus Pravfond, i cili dyshohet se financon fushatat ruse të dezinformimit jashtë vendit, raportoi DR, duke cituar dokumente të marra nga një shërbim inteligjent perëndimor.

Ambasadori rus në Danimarkë Vladimir Barbin e dënoi arrestimin si një "provokim të pacipë dhe të pafalshëm nga shërbimet daneze të sigurisë" dhe tha se misioni diplomatik rus do të kërkonte lirimin e menjëhershëm të gruas, sipas medias shtetërore ruse TASS.

Në muajt e fundit, disa të dyshuar të tjerë janë arrestuar në Gjermani, Austri, Poloni dhe Estoni për spiunim të dyshuar për Rusinë ose bashkëpunim me inteligjencën ruse.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane dhe aleate kanë vërejtur një rritje të operacioneve sabotuese të nivelit të ulët në Evropë, të cilat duket se janë pjesë e strategjisë së Rusisë për të minuar mbështetjen për Ukrainën, siç raportohet nga New York Times në fund të majit.

Lëkundet karrigia e Vladimir Putin, nis plani për një grusht-shteti në Moskë

Gazetari rus dhe ish drejtuesi i emisionit të pavarur investigativ "Top Secret" Andrei Kalitin, në një artikull të botuar në faqen e pavarur ruse The Moscow Times, trajtoi rolin e shërbimit të inteligjencës ruse FSB në sistemin politik dhe të sigurisë ruse dhe luftën në Ukrainë, dhe mënyra se si trajtohet dhe përdoret nga lideri rus Vladimir Putin. Në fillim të komentit të tij, Kalitin thekson se 25 vjet më parë, Anatoly Sobchak, një njeri që shumë e konsiderojnë si ish-mentor politik i Vladimir Putinit, fshihej në Paris nga policia ruse. Sobchak, si ish-kryetar i bashkisë së Shën Petersburgut, dyshohej për korrupsion dhe Putin, një ish-nënkolonel i shërbimit sekret famëkeq të KGB-së, i cili sapo ishte emëruar drejtor i Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB), pasardhësi i KGB-së, e ndihmoi atë të largohej nga Rusia me një avion privat finlandez. Kur Kalitin e intervistoi në emisionin e tij “Top Secret”, Sobchak, siç u tha, u duk paksa i hutuar, i paaftë për të imagjinuar të ardhmen. "Unë e kuptoj pse presidenti i atëhershëm rus, BorisYeltsin zgjodhi Putinin si pasardhësin e tij, ai kurrë nuk do ta tradhtonte. Por e kuptoj gjithashtu se sapo Putin të fitojë pushtetin, ai nuk do t'ia dorëzojë askujt", tha Sobchak. Kuptimi i këtyre fjalëve, shkruan Kalitin, në atë kohë e kuptuan shumë pak njerëz dhe Sobchak nuk shpresonte që dikush t'i dëgjonte. Një çerek shekulli më vonë, mbështetësit dhe kritikët e Putinit e kuptojnë saktësisht se çfarë do të thoshte Sobchak. Putin ka vetëm një pasardhës, veten e tij.

Ndryshimi drastik

Pas shpërthimit të luftës me Ukrainën, kur ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov u pyet nëse Putini ishte konsultuar me të, ai u përgjigj: "Putini ka tre këshilltarë - Ivanin e tmerrshëm, Pjetrin e Madh dhe Katerina e Madhe". Ndërsa pozicionohej në nivelin e perandorëve, Putin e dinte se pushteti ndryshonte vetëm pas vdekjes së monarkut. Megjithatë, që kjo traditë politike të vazhdojë, duhet të plotësohen dy kushte, perandori duhet të mbrohet plotësisht nga vrasja dhe kurrë nuk duhet të abdikojë vetë. Deri në maj të këtij viti, i vetmi institucion shtetëror që nuk ishte nën ndikimin e FSB-së ishte ushtria. Putin e konsideroi ushtrinë shtyllën më të rëndësishme të pushtetit, por ai kurrë nuk i besoi asaj 100 për qind. Deri në shkurt 2022, kur Putini filloi pushtimin, kishte një armëpushim tentativë midis klaneve me ndikim.

“Shembja e piramidës”

Por dy vjet më parë, FSB-ja, raportet e së cilës, si dhe ato të ushtrisë, e bindën Putinin se fitorja në Ukrainë do të ishte e lehtë, hapi frontin e vet personal - një front të brendshëm. Detyra e FSB ishte të merrte kontrollin e të gjitha sferave të jetës në Rusi, të shkatërronte opozitën dhe drejtuesit e saj, të fuste censurën, të nënshtronte sektorin industrial, institucionet financiare, kulturën dhe, natyrisht, ushtrinë. Sot, është e pashmangshme që do të lindë tundimi që të njëjtat elita të bëhen pjesë përbërëse e shtetit, dhe në planin afatgjatë ta udhëheqin atë. Por kjo 'betejë e titanëve' në Moskë mund t'i japë një goditje shumë më të fortë Kremlinit sesa dronët dhe raketat që vijnë nga Ukraina. Sistemi rus i pushtetit politik tani është i organizuar në atë mënyrë që çdo paragjykim ndaj njërit prej klaneve mund të çojë në shembjen e piramidës ose një grusht shteti nga "siloviki".

Rreziku për grusht-shteti

Mandati i ri i Putinit sapo ka filluar dhe ai do të bëhet nën kontrollin e plotë të FSB-së. Të dhënat tregojnë se në vitet e fundit të Bashkimit Sovjetik, vetëm tre përqind e zyrtarëve në postet më të larta qeveritare ishin anëtarë të shërbimeve speciale. Gjatë sundimit të Jelcinit, kjo shifër kalonte 30 për qind dhe sot është rritur në 70 deri në 80 për qind. Regjimi i Putinit, pohon autori, është kthyer në një diktaturë të shërbimeve të sigurisë që do të përpiqet të sigurojë qëndrueshmërinë e këtij modeli qeverisjeje. Sidoqoftë, kjo do të jetë vetëm derisa klani në rritje i "silovikave" të rinj të mos e shohë presidentin 72-vjeçar si një hallkë të dobët në zinxhirin e pushtetit, përfundon Andrej Kalitin në komentin e tij për “Moscow Times”.

Zelensky në Berlin, do të marrë pjesë në samitin për rindërtimin e Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbërriti në Berlin të hënën mbrëma për bisedime me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe për të marrë pjesë në një samit për rindërtimin e vendit të tij.

“Kancelari Scholz dhe unë do të diskutojmë për ndihmën e vazhdueshme të mbrojtjes, zgjerimin e sistemit të mbrojtjes ajrore të Ukrainës dhe prodhimin e përbashkët të armëve”, tha Zelensky.

Qeveria gjermane miratoi kohët e fundit përdorimin e armëve të prodhimit gjerman nga ushtria ukrainase për të goditur objektivat në tokën ruse, diçka që ajo ka hezituar ta bëjë, ashtu si edhe vendet e tjera perëndimore, duke përmendur shqetësimet për përshkallëzimin.

Zelenskiy do të marrë pjesë sot dhe nesër në një samit për rindërtimin e Ukrainës, ku do të marrin pjesë përfaqësues të qeverive, duke përfshirë dhjetë kryeministra, si dhe kompani private.

“Prioriteti ynë i parë do të jenë zgjidhjet urgjente për sektorin energjetik të Ukrainës”, theksoi presidenti ukrainas.

“Unë do të takohem gjithashtu me Presidentin Federal Frank-Ëalter Steinmeier dhe Presidentin e Bundestagut Berbel Bass, dhe gjithashtu do të vizitoj një bazë ushtarake ku ushtarët tanë po trajnohen,” shtoi ai.

Zelensky do të jetë të shtunën dhe të dielën në Zvicër për të marrë pjesë në një samit të nivelit të lartë për paqen në Ukrainë me pjesëmarrjen e më shumë se 90 vendeve dhe organizatave, por jo Rusisë dhe Kinës.

Rrëzohet aeroplani ushtarak rus Su-34, raportohet për viktima

Një aeroplan ushtarak rus Su-34 raportohet se është rrëzuar në rajonin malor të Osetisë së Veriut.

Si pasojë, ka gjetur vdekjen i gjithë ekuipazhi, njoftoi Ministria ruse e Mbrojtjes më 11 qershor, shkruajnë mediat e huaja.

Aeroplani ishte duke kryer një fluturim të planifikuar stërvitor, sipas ministrisë së mbrojtjes.

Ministria pretendoi se të dhënat paraprake tregojnë se përplasja ishte shkaktuar nga një mosfunksionim teknik.

Ndërkohë kanalet ruse në Telegram raportuan se banorët dëgjuan një shpërthim pranë fshatit Gorny Dzuarikau në Osetinë e Veriut gjatë natës.

Su-34 rus është një aeroplan luftarak-bombardues me rreze të mesme të epokës sovjetike.

Ushtria ukrainase raportoi se ka rrëzuar disa avionë Su-34 në pranverën e vitit 2024.

Industria ruse e linjave ajrore vendase ka parë një rritje të konsiderueshme në aksidente dhe ulje emergjente që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë në Ukrainë dhe vendosjes së mëvonshme të sanksioneve perëndimore.

Televizioni rus tregon hartën e vendeve që mund të strehojnë raketa

Rusia mund t’u japë raketa me rreze të gjatë veprimi disa prej aleatëve të saj pasi vendet e NATO-s i dhuruan Kievit raketa me rreze të gjatë dhe autorizuan disa sulme ukrainase në territorin rus, sipas një harte të re të publikuar nga media shtetërore ruse.

“Moska mund të fillojë të furnizojë të njëjtat raketa me rreze të gjatë dhe me precizion të lartë për ato kombe të gatshme për të goditur armiqtë tanë, vetëm se ato do të jenë të cilësisë më të mirë sepse janë rusë,” tha në një deklaratë spikerja e medias shtetërore ruse Olga Skabeyeva, e cila ishte. përkthyer nga projekti Russian Media Monitor i drejtuar nga gazetarja Julia Davis.

Në fund të muajit të kaluar, Presidenti Joe Biden i dha dritën jeshile sulmeve ukrainase në tokën ruse duke përdorur disa armë të dhuruara nga SHBA për të ndihmuar Kievin të shmangë ofensivën disajavore të Moskës në rajonin verilindor të Kharkiv.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha gjatë një vizite në kryeqytetin çek, Pragë, më 31 maj se Ukraina kishte kërkuar dritën jeshile për të përdorur armët amerikane kundër forcave ruse për javë të tëra pasi Moska hapi frontin e ri në Kharkiv.

Disa vende udhëheqëse të NATO-s, duke përfshirë Francën dhe Gjermaninë, i kishin dhënë Ukrainës lejen për të sulmuar disa objektiva në Rusi me armët që ata siguruan.

Rusia e kishte dënuar me zë të lartë masën, duke e quajtur atë një “përshkallëzim” të konfliktit.

Duke theksuar disa vende në një hartë, Skabeyeva sugjeroi që Moska mund të dërgonte raketa për rebelët Houthi në Jemen dhe armë në disa vende të tjera.

“Ne menduam se ku mund të shkonin raketat tona, në cilat vende mike,” tha prezantuesi i medias shtetërore Evgeny Popov.

Në fillim të këtij muaji, presidenti rus Vladimir Putin tha se Kremlini do të “konsideronte” dërgimin e armëve ruse në vendet e tjera si hakmarrje për lëvizjen e Perëndimit.

“Nëse ata e konsiderojnë të mundur furnizimin me armë të tilla në zonën luftarake për të sulmuar territorin tonë dhe për të na shkaktuar probleme, atëherë pse nuk kemi të drejtë të furnizojmë armë të të njëjtit lloj në disa rajone të botës ku ato përdoren për sulme. mbi objektet e ndjeshme të vendeve që e bëjnë këtë me Rusinë a mund të përdoret, tha Putin në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg.

“Tani Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre do të ndjejnë ndikimin e drejtpërdrejtë të përdorimit të armëve ruse nga palët e treta”, tha më pas ish-presidenti rus dhe nënkryetari aktual i Këshillit të Sigurimit Rus, Dmitry Medvedev. “Ky mund të jetë kushdo që e konsideron “vendin Yankee” një armik, pavarësisht nga bindjet e tyre politike apo njohja ndërkombëtare,” shtoi ai në komentet e raportuara nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass.

Rusia tashmë ka dorëzuar armë bërthamore taktike për aleatin kryesor Bjellorusi që kur Moska filloi pushtimin e saj në shallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022.

Lufta me Rusinë, presidenti Zelensky zbulon vendin ku është situata më e vështirë!

Rajoni i Donetskut aktualisht përfaqëson situatën "më të vështirë" në front, ku Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës po bëjnë gjithçka për të stabilizuar dhe mbrojtur pozicionet e tyre, shkruan Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dje në Telegram.

“Në rajonin e Kharkiv veprimet tona kundërsulmuese vazhdojnë. Ne mund të shohim se çfarë hapash po planifikon armiku dhe çfarë lloj riorganizimi po zbaton. Ne do të përgjigjemi. Grupet ruse vazhdojnë të jenë aktive. Ata janë shkatërruar. Dhe do të vazhdojnë të shkatërrohen", shkruan ai.

Nga ana tjetër, Presidneti Zelensky ka hedhur poshtë pretendimet e kreut të Republikës Çeçene Ramzan Kadyrov, i cili  tha dje (9 qershor) se forcat ruse kishin marrë kontrollin e një fshati të Ukrainës.

“Sa i përket fshatit Ryzhivka, okupatori tentoi të kryejë një operacion propagandistik. Që nga mëngjesi i sotëm, flamuri rus në këtë fshat është shkatërruar dhe nuk ka prezencë të okupatorëve”, shkruan ai në Telegram.

40 liderë mblidhen në Zvicër për Ukrainën, distancohen partnerët e Rusisë

Rreth 40 liderë botërorë pritet të marrin pjesë në një konferencë paqeje për Ukrainën, që do të mbahet në një mal piktoresk zviceran fundjavën e ardhshme.

Qeveria zvicerane tha se ishin ftuar gjithsej rreth 160 presidentë dhe kryeministra. Gjithashtu të pranishëm do të jenë edhe përfaqësues nga Kombet e Bashkuara dhe organizata të tjera.

Qeveria neutrale zvicerane e paraqet samitin si një konferencë paqeje. Por, nuk parashikohet asnjë marrëveshje mes palëve në konflikt, edhe për shkak se Rusia nuk është e përfshirë. Kina, së bashku me vendet e tjera me lidhje të ngushta me Moskën, po qëndrojnë gjithashtu larg.

Kremlini e hodhi poshtë takimin si një ngjarje propagandistike perëndimore. Megjithatë, diplomatët dhe qeveria zvicerane besojnë se kjo mund të shërbejë si një prelud për bisedimet e mëtejshme që mund të përfshijnë Rusinë.

Rusia njofton pushtimin e një tjetër fshati ukrainas

Rusia njofton se ka marrë nën kontroll një tjetër fshat ukrainas.

“Njësitë e trupave lindore vazhduan të avancojnë thellë në mbrojtjen e armikut dhe çliruan komunitetin Staromayorske në rajonin e Donetsk”, njoftoi Ministria Ruse e Mbrojtjes gjatë një konference.

Ushtria ukrainase e kishte pushtuar fshatin në muajin korrik, në kulmin e kundërofensive të saj të madhe verore, e cila përfundoi në dështim, por lejoi rimarrjen e disa territoreve në disa sektorë, kryesisht në jug. Staromayorske ndodhet në pjesën jugore të rajonit Donetsk.

Trupat ruse kanë fituar terren gjatë muajve të fundit në Ukrainë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat