​Francë: Partitë e ekstremit të djathtë nuk arrijnë të formojnë koalicion për zgjedhjet

Evropë

​Francë: Partitë e ekstremit të djathtë nuk arrijnë të formojnë koalicion për zgjedhjet

Më: 11 qershor 2024 Në ora: 21:49
Partitë franceze të ekstremit të djathtë

Partitë franceze të ekstremit të djathtë nuk kanë arritur të formojnë një koalicion për zgjedhjet e parakohshme të ardhshme, njoftoi të martën Marion Marechal nga partia Reconquest.

Marechal njoftoi përpjekjet e saj për të krijuar një koalicion të madh të partive të krahut të djathtë për të sfiduar presidentin francez Emmanuel Macron dhe bllokun e krahut të majtë.

Ajo u takua me Marine Le Pen dhe Jordan Bardella të partisë Rally National dhe Nicolas Dupont-Aignan nga France Arise.

Marechal tha se ndërsa negociatat pothuajse çuan në një marrëveshje, Bardella më vonë tha se National Rally tërhoqi mbështetjen e tij dhe refuzoi çdo lidhje me Eric Zemmour të Reconquest, duke çuar në kolapsin e aleancës së propozuar.

Marechal shprehu zhgënjimin e saj për këtë vendim dhe siguroi anëtarët, aktivistët dhe votuesit e Reconquest për angazhimin e saj të vazhdueshëm ndaj kauzës së tyre.

Pas shpalljes së rezultateve, Macron njoftoi vendimin e tij për të shpërndarë parlamentin dhe për të thirrur zgjedhje të parakohshme, të caktuara për 30 qershor dhe 7 korrik. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat