LIVE: Putini po dështon, ofensiva e re ruse nuk po shkon sipas planit - Po e ndihmon Rusinë, G7 kërcënon seriozisht Kinën: Ndalu ose...

Evropë

LIVE: Putini po dështon, ofensiva e re ruse nuk po shkon sipas planit - Po e ndihmon Rusinë, G7 kërcënon seriozisht Kinën: Ndalu ose...

Nga: Bota sot Më: 15 qershor 2024 Në ora: 07:09 Përditësuar në ora: 11:14 më 15.06.2024
Putin, foto ilustrim

Ofensiva e re ruse nuk po shkon sipas planit të Putinit

Rusia ka bombarduar qytetet e Ukrainës që nga fillimi i luftës në vitin 2022, veçanërisht Kharkiv, një qytet i madh afër kufirit.

Megjithatë, sulmet ukrainase në Belgorod, në Rusinë perëndimore janë intensifikuar gjithashtu kohët e fundit.

Moska nisi ofensivën e re në rajonin e Kharkiv në muajin maj, në atë që vëzhguesit thonë se është një përpjekje për të dobësuar mbrojtjen e Ukrainës dhe për të bërë një përparim në frontin e luftës.

Megjithatë, deri më tani rusët kanë okupuar vetëm disa kilometra të tjerë brenda kufirit ukrainas.

“Dhjetë deri në 15 ose 17 kilometra nuk do t’i pengojnë plotësisht ukrainasit që të vazhdojnë të bombardojnë qytetet ruse, por rreziku gradualisht po zvogëlohet”, tha Putin, duke shtuar se nevojitet kujdes.

Ai shtoi se, “nëse armiku vazhdon të bëjë atë që ka bërë deri më tani”, ai do të mendojë se si t’i mbrojë më tej qytetet e pushtura dhe ato brenda Rusisë.

Ndryshe, Putin paraqiti planin e tij të paqes, por i cili u refuzua menjëherë nga vendet perëndimore si dhe vetë Ukrainë.

Po e ndihmon Rusinë, G7 kërcënon seriozisht Kinën: Ndalu ose do të ketë pasoja

Me mbështetjen që po i Rusisë, Kina po ia lehtëson punën në pushtimin e Ukrainës, paralajmëruan të premten liderët e ekonomive më të përparuara të botës, duke rritur tonin e tyre kërcënues ndaj Pekinit, ndërsa kanë paralajmëruar se do të vendosin sanksione të mëtejshme ndaj kujtdo që mbështet materialisht makinerinën luftarake të Moskës.

Paralajmërimi i ashpër, i lëshuar në fund të samitit vjetor të Grupit të Shtatë (G7) në Itali, vjen ndërsa Shtetet e Bashkuara rritin përpjekjet diplomatike për të bindur Evropën të marrë një qëndrim më të ashpër ndaj Kinës lidhur ndihmat ushtarako-industriale që po i jep Rusisë, raporton cnn.

“Mbështetja e vazhdueshme e Kinës për bazën industriale të mbrojtjes ruse i mundëson Rusisë të vazhdojë pushtimin në Ukrainë dhe ka implikime të rëndësishme dhe të gjera të sigurisë”, thanë udhëheqësit e G7 në një deklaratë të premten. “Ne i bëjmë thirrje Kinës që të ndalojë dërgimin e materialeve me përdorim të dyfishtë, përfshirë komponentët dhe pajisjet e armëve”, shkruan në deklaratën e përbashkët të liderëve pas përfundimit të samitit.

Udhëheqësit kërcënuan gjithashtu veprime të mëtejshme, duke përfshirë sanksione, për të ndëshkuar entitetet kineze që ata thonë se ndihmojnë Rusinë të anashkalojë sanksionet perëndimore.

“Ne do të vazhdojmë të marrim masa kundër aktorëve në Kinë dhe vende të treta që mbështesin materialisht makinerinën e luftës ruse, duke përfshirë institucionet financiare dhe subjektet e tjera në Kinë që i mundësojnë Rusisë të prokurojë artikuj për industrinë ushtarake”, thuhet në deklaratën e përbashkët. Udhëheqësit e G7 premtuan gjithashtu të prezantojnë “masa kufizuese për kufizuar qasjen në sistemet tona financiare”.

Zyrtarët amerikanë kanë akuzuar Kinën se po ndihmon Rusinë të zgjerojë prodhimin ushtarak, duke përfshirë eksportet e gjërave si gjysmëpërçuesit, materialet dhe veglat e makinerive që ata thonë se lejojnë Moskën të rrisë prodhimin e tankeve, municioneve dhe automjeteve të blinduara.

Pekini i ka mohuar akuzat, duke thënë se nuk ka furnizuar me armë asnjërën palë dhe se mban kontrolle të rrepta mbi eksportet e mallrave me përdorim të dyfishtë. SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian kanë vendosur tashmë sanksione ndaj kompanive kineze dhe këtë javë SHBA vendosi sanksione të reja ndaj kompanive me bazë në Kinë që furnizojnë Rusinë me gjysmëpërçues.

Kujtojmë se në ditën e parë të samitit, G7 ra dakord t’i jepte Ukrainës 50 miliardë dollarë kredi që do të kompensohen nga interesat e aseteve të ngrira ruse.

Në draft dokumentin përfundimtar, udhëheqësit e grupit premtuan gjithashtu se do të vendosin sanksione ndaj kujtdo që ndihmoi Rusinë të shmangte sanksionet mbi eksportet e naftës duke e transportuar atë fshehurazi.

Gjermania bllokon sanksionet ndaj gazit rus

Vendet e Bashkimit Evropian nuk arritën të miratonin një paketë të re sanksionesh që synonte industrinë ruse të gazit pasi autoritetet gjermane ndërhynë për të bllokuar marrëveshjen në minutën e fundit. Masat do t'i ndalonin vendet anëtare të BE-së të rieksportonin gaz natyror të lëngshëm rus (LNG) nga portet e BE-së dhe të financonin terminalet e planifikuara të Arktikut dhe Balltikut LNG.

Zyrtarët gjermanë thuhet se shprehën shqetësimin për një masë të zgjeruar që do të detyronte kompanitë e BE-së të garantojnë që klientët e tyre nuk mund të vazhdojnë të shesin mallra të sanksionuara në Rusi.

Ky kufizim më parë zbatohej vetëm për armët e zjarrit, pajisjet ushtarake dhe mallrat me përdorim të dyfishtë me aplikim ushtarak dhe civil.

Berlini është i shqetësuar se zgjerimi i kësaj mase në produkte civile me përdorim të dyfishtë, si kimikatet ose pajisjet e përpunimit të metaleve, mund të dëmtojë bizneset e vogla gjermane. Belgjika u detyrua të ndante bisedimet për paketën e re të sanksioneve në dy diskutime të veçanta pas kundërshtimit të Gjermanisë ndaj sanksioneve të reja kundër Bjellorusisë.

Si Franca ashtu edhe Gjermania kundërshtuan sanksionet e BE-së ndaj Bjellorusisë, të cilat u futën për të mbyllur një boshllëk tregtar që i ka lejuar Rusisë të importojë makina luksoze dhe mallra të tjera të ndaluara të prodhuara në vendet perëndimore. Kjo paketë e fundit do të ishte raundi i 14-të i sanksioneve të BE-së kundër Rusisë që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë në shkurt 2022. Një burim anonim i tha Politico se Komisioni Evropian po punon tani me kancelarinë gjermane për të bindur Berlinin të heqë veton. Fillimisht një partner hezitues, Berlini është bërë donatori i dytë më i madh ushtarak i Ukrainës pas SHBA-së, megjithëse kancelari gjerman Olaf Scholz ende heziton të ofrojë disa aftësi kyçe, përkatësisht raketat me rreze të gjatë veprimi Taurus.

Komisioneri i BE-së: BE-ja do të krahasojë prodhimin e municioneve të Rusisë në vitin 2025

Nga: Bota sot

Bashkimi Evropian ka përshpejtuar prodhimin e tij të predhave dhe do të përputhet me kapacitetin e prodhimit të Rusisë në vitin 2025, tha Komisioneri i Tregut të Brendshëm të BE-së Thierry Breton në një intervistë me gazetën franceze La Tribune më 14 qershor.

Performanca e industrisë evropiane të mbrojtjes ka qenë e dobët, pasi BE-ja dështoi në premtimin e saj për të dorëzuar 1 milion predha artilerie midis marsit 2023 dhe 2024.

Pasi furnizoi vetëm gjysmën e raundeve të premtuara, Brukseli e zhvendosi afatin në fund të këtij viti .

“Deri në fund të këtij viti, BE planifikon të arrijë nivelin e 1.7 milionë predhave në vit, dhe në vitin 2025 të përputhet me kapacitetin e prodhimit të Rusisë, domethënë të prodhojë 2.5 milionë predha në vit”, tha Breton. Raportet kanë sugjeruar se Rusia po arrin të prodhojë predha artilerie me trefishin e shpejtësisë së aleatëve të Ukrainës për një të katërtën e çmimit.

Në fillim të këtij muaji, diktatori rus Vladimir Putin pretendoi se vendi i tij kishte rritur prodhimin e municioneve me më shumë se 20 herë. "Ne përshpejtuam prodhimin e municioneve," tha Breton. "Në mars 2023, ne prodhonim 500,000 predha në vit në Evropë dhe tashmë ishim më të mirë se amerikanët, të cilët prodhonin vetëm 300,000.

Por që atëherë, ne e kemi dyfishuar këtë kapacitet." BE-ja miratoi për herë të parë Strategjinë Industriale të Mbrojtjes Evropiane (EDIS) në mars për të mbështetur konkurrencën dhe gatishmërinë e industrisë së mbrojtjes të bllokut mes kërcënimeve në rritje nga Rusia.

Breton theksoi gjithashtu se blloku duhet të vazhdojë të rrisë blerjet e mbrojtjes "kundër tensionit në marrëdhëniet me Federatën Ruse", pasi Evropa "duhet të vazhdojë të riarmatoset në vitet e ardhshme". "Kjo nevojë ndahet nga shumë vende anëtare të BE dhe mund të përfitojë nga industria jonë e mbrojtjes. Por ajo duhet të jetë në gjendje t'i dorëzojë armët ushtrisë evropiane në kohë."

Lufta e fundit në Ukrainë: Kievi pretendon se “e gjithë kompania ruse e tankeve është shkatërruar” në Donbas

Nga: Bota sot

Presidenti Volodymyr Zelensky më 14 qershor hodhi poshtë kushtet e presidentit rus Vladimir Putin për bisedimet e paqes, duke i krahasuar ato me pushtimin e Çekosllovakisë nga Adolf Hitleri në 1938-1939.

Putin tha më herët më 14 qershor se, si kusht për negociatat e paqes, trupat ukrainase duhet të largohen nga rajonet Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia të Ukrainës.

Ai shtoi se Ukraina duhet të njohë aneksimin e paligjshëm të Rusisë të rajoneve dhe të braktisë çdo ambicie për t'u bashkuar me NATO-n. Sipas Putinit, Ukraina gjithashtu duhet të njohë aneksimin e Krimesë nga Rusia.

Oblastet Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia kontrollohen pjesërisht nga trupat ruse. Rusia pretendon se ka aneksuar të gjithë territorin e këtyre rajoneve, pavarësisht se nuk kontrollon dy kryeqytete rajonale - Kherson dhe Zaporizhzhia.

Duke folur për kanalin italian të lajmeve Sky gjatë samitit të G7, Zelensky tha se "këto mesazhe janë ultimatume dhe nuk ndryshojnë nga çdo ultimatum tjetër (Putin) i bërë në të kaluarën".

"Ajo që ai po bën është një ringjallje e nazizmit," tha Zelensky. "Ai dëshiron që ne të heqim dorë nga territoret tona të okupuara, por ai gjithashtu dëshiron territoret tona të papushtuara. Ai nuk ka ndërmend të ndalet dhe nuk do të ketë konflikt të ngrirë."

Zelensky gjithashtu e krahasoi ultimatumin e Putinit me kërkesën e Hitlerit për aneksimin e Sudetit të Çekosllovakisë në vitin 1938, kur ai pretendoi se nuk do të shkonte më tej.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i shefit të shtabit të Zelensky, tha në një postim në X se propozimi ishte "shumë fyes për të drejtën ndërkombëtare dhe flet me elokuencë për paaftësinë e udhëheqjes aktuale ruse për të vlerësuar në mënyrë adekuate realitetin".

Ai shtoi se kërkesat në mënyrë efektive arrinin në "na jepni territoret tuaja.. hiqni dorë nga sovraniteti juaj... lini veten të pambrojtur." “Është e gjitha një mashtrim i plotë,” shtoi ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat