Ukraina dhe Moldavia tani dinë datën e fillimit të negociatave me BE-në

Evropë

Ukraina dhe Moldavia tani dinë datën e fillimit të negociatave me BE-në

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 10:05
Foto ilustrim

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord “në parim” për të filluar negociatat e anëtarësimit me Kievin dhe Kishinau, njoftoi Presidenca belge e BE-së. Hungaria do të marrë presidencën e rradhës muajin e ardhshëm.

Ambasadorët e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të fillojnë zyrtarisht negociatat e pranimit me Ukrainën dhe Moldavinë, sipas presidencës belge të BE-së.

Ukraina aplikoi për t’u bashkuar me Unionin menjëherë pasi filloi pushtimi rus në shkurt të vitit 2022. Ajo dhe Moldavia fqinje iu dha statusi i kandidatit katër muaj më vonë.

“Ambasadorët kanë rënë dakord në parim për nisjen e negociatave për pranimin e Ukrainës dhe Moldavisë”, njoftoi presidenca belge.

Më 25 qershor thuhet se do të zhvillohen konferencat e para ndërqeveritare. Belgjika kryeson Këshillin e Ministrave të BE-së deri më 30 qershor.

Ky vendim vjen shtatë ditë pasi Komisioni Evropian tha se Kievi dhe Kishinau përmbushin të gjitha kriteret për fillimin zyrtar të negociatave të anëtarësimit.

Kriteret përfshinin përpjekjet për të frenuar pushtetin e oligarkëve dhe për të siguruar më shumë të drejta për pakicat etnike. Vite negociatash janë përpara për Ukrainën dhe Moldavinë.

Vendet kandidate ka të ngjarë të përballen me vite të tëra reformash përpara se të përmbushin kriteret për anëtarësim në BE.

Pas Belgjikës, Hungaria është e radhës që merr presidencën e Këshillit të Bashkimit Evropian.

Budapesti ka kundërshtuar në të kaluarën ndihmën e BE-së për Ukrainën në mes të pushtimit rus dhe tha se dyshon në vlerësimin e Komisionit Evropian se Kievi është gati për bisedimet e pranimit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat