​Zelensky thotë se përpjekjet për paqe duhet të zgjasin me muaj, jo vite

Evropë

​Zelensky thotë se përpjekjet për paqe duhet të zgjasin me muaj, jo vite

Më: 16 qershor 2024 Në ora: 17:04
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të dielën se përpjekjet për të arritur paqen duhet të zgjasin "muaj, jo vite".

Vërejtjet e Zelensky erdhën gjatë një konference të përbashkët për shtyp pas përfundimit të samitit së bashku me liderët e Kanadasë, Kilit, Ganës dhe BE-së.

"Ne jemi në luftë dhe nuk kemi kohë për punë të zgjatur," paralajmëroi ai, duke nënvizuar se përgatitjet për paqen duhet të zgjasin "muaj, jo vite".

Ai vuri në dukje se do të hapet rruga për samitin e dytë të paqes për "përfundimin e kësaj lufte për një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme", kur të përpunohet çdo hap.

Disa vende, sipas presidentit, kanë shprehur tashmë interesin e tyre për të pritur samitin e dytë.

“Ne filluam bisedimet me ta. Jam i bindur se zgjedhja do të ketë një rëndësi vërtet globale dhe jam mirënjohës për të gjithë ata që ndihmojnë”, tha Zelensky.

Ai tha gjithashtu se të gjithë pjesëmarrësit e samitit mbështesin integritetin territorial të Ukrainës, duke shtuar: “Nuk do të ketë paqe të qëndrueshme pa integritet territorial”.

Ai ftoi të gjitha vendet që njohin natyrën detyruese të Kartës së OKB-së që të marrin pjesë në deklaratën përfundimtare të samitit të Burgenstock.

Kreu i shtetit ukrainas, më vonë në një konferencë shtypi që mbajti i vetëm, tha se Ukraina dhe mbështetësit e saj duhet të fokusohen në atë që duhet të bëjnë tani për tani.

“Rusia dhe lidershipi i tyre nuk janë gati për një paqe të drejtë, ky është një fakt”, tha Zelensky dhe vuri në dukje se ndërsa shumë vende aspirojnë të shohin Rusinë në bisedimet e paqes, shumica e tyre “nuk duan të shtrëngojnë duart me” Rusinë.

Presidenti ukrainas mirëpriti gjithashtu që 80 vende dhe katër organizata nënshkruan deklaratën e përbashkët në fund të samitit në Zvicër.

E gjithë bota nuk e ka kuptuar se “Rusia është problemi”, por fqinjët e Ukrainës e kanë kuptuar, sipas Zelensky.

Ai gjithashtu shprehu shpresën se vendet e tjera në Afrikë dhe Azi do të kuptojnë se Rusia ishte përgjegjëse për bllokadën e Detit të Zi.

“Të gjithë e pranojnë se Rusia bllokoi dhe solli urinë, varfërinë dhe problemet në territorin e këtyre vendeve,” tha ai.

Ai kujtoi gjithashtu se bisedimet në të kaluarën dështuan sepse "asnjë ultimatum nuk është negociata" dhe Rusia jep ultimatume për të bërë pauza dhe për të përgatitur forcat e saj ushtarake për një hap të ri.

Vladimir Putin, i cili e kupton se është i izoluar, "po lufton vetëm për veten e tij" dhe jo për një botë "multipolare", theksoi Zelensky.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat