​Itali: 8 të lënduar nga shpërthimi në një fabrikë

Evropë

​Itali: 8 të lënduar nga shpërthimi në një fabrikë

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 17:00
Foto ilustrim

Tetë punëtorë u plagosën, pesë në gjendje kritike, në një shpërthim në një fabrikë alumini në Bolzano të Italisë gjatë natës, thanë burimet të premten.

Pesë rastet më të rënda u dërguan me helikopter në qendra të rëndësishme të djegieve - dy u dërguan në Verona, një në Padova, një në Milano dhe tjetri në Murnau në Bavari, thanë burimet.

Punëtorët më pak të lënduar po marrin trajtim në Bolzano.

Ky është shpërthimi i fundit në një seri të gjatë aksidentesh të rënda në vendin e punës në Itali.

Sipas të dhënave zyrtare ka pasur mbi 1000 aksidente fatale në punë vitin e kaluar. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat