Përmbytje në Zvicër, banorët mbesin të izoluar

Evropë

Përmbytje në Zvicër, banorët mbesin të izoluar

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 11:06
Zvicër

Reshjet e shiut në kantonin zviceran të Valais kanë shkaktuar përmbytje të rënda, duke izoluar banorët në destinacionin turistike të Zermatt.

Reshjet e vazhdueshme dhe bora e shkrirë kanë çuar në përmbytje të konsiderueshme në kantonin zviceran të Valais, shkruan Euronews.

Derisa, hekurudha Matterhorn-Gotthard ndërpreu operimet, duke bërë që të mos kenë mundësi të arrijnë banorët e tjerë deri në Zermatt.

Në komunën Chippis janë evakuuar rreth 30 banorë, të cilët e kanë kaluar natën në gjimnazin e komunës, sipas kryebashkiakut lokal.

Autoritetet federale zvicerane gjithashtu e kanë ngritur nivelin e rrezikut për pjesë të Valais në nivelin e dytë më të lartë, në nivelin 4.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat