Tre të vrarë pasi Rusia godet një ndërtesë apartamentesh në Kharkiv

Evropë

Tre të vrarë pasi Rusia godet një ndërtesë apartamentesh në Kharkiv

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 19:20
Foto ilustrim

Rusia bombardoi një ndërtesë banimi në qytetin verilindor të Ukrainës, Kharkiv të shtunën, duke vrarë tre persona dhe duke plagosur pothuajse 30.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky, postoi pamjet e fasadës së grisur të një blloku apartamentesh dhe një krateri jashtë.

“Terroristët rusë kanë goditur përsëri Kharkivin me bomba të drejtuara”, shkroi ai në Telegram pas sulmit të fundit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, duke njoftuar tre të vdekur ndërsa shpëtimtarët ende pastronin mbeturinat.

Ministri i Brendshëm Ihor Klymenko tha se kishte 29 të plagosur.

Guvernatori rajonal Oleh Syniehubov tha se dy fëmijë ishin shtruar në spital dhe “vetëm infrastruktura civile ishte dëmtuar”, raporton The Moscow Times.

Kharkiv është afër kufirit me Rusinë, e cila nisi një ofensivë në rajon në maj, duke marrë një territor të konsiderueshëm. Ajo e ka shënjestruar gjithnjë e më shumë qytetin me bomba të lëshuara nga ajri.

Në maj, një sulm me bombë në një dyqan harduerësh vrau 16 persona dhe plagosi dhjetëra.

Ministri i Mbrojtjes Rustem Umerov tha muajin e kaluar se Rusia kishte hedhur pothuajse 10 mijë bomba të drejtuara në Ukrainë këtë vit.

“Ky terror rus me bomba të drejtuara duhet të ndalet dhe mund të ndalet. Ne kemi nevojë për vendime të forta nga partnerët tanë në mënyrë që të mund të shkatërrojmë terroristët rusë dhe avionët luftarakë rusë atje ku janë”, tha Zelensky.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat