Festa me fishekzjarre në Jaht i vë zjarrin ishullit grek

Evropë

Festa me fishekzjarre në Jaht i vë zjarrin ishullit grek

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 22:10
Ilustrim

Fishekzjarrët e ndezura nga një jaht në brigjet Greke kanë shkaktuar zjarr në ishullin Hydra. Sipas autoriteteve lokale të zjarrfikësve, nga incidenti u dogj pylli i vetëm me pisha në ishullin turistik i cili shtrihet në jug të Athinës.

Zjarrfikësit u detyruan të ndërhynin në rrugë detare dhe ajrore pasi në këtë zonë nuk ka rrugë për në plazh, teksa situate tanimë është vënë nën kontroll edhe pse me vështirësi.

Shkaku i zjarrit ka shkaktuar zemërim në Greqi, e cila tashmë po lufton me disa vatra zjarresh.

"Ne jemi të indinjuar që disa njerëz hedhin fishekzjarre në mënyrë kaq të papërgjegjshme në një pyll me pisha," tha kryetari i bashkisë së Hidrës, Giorgos Koukoudakis .

Ai shtoi se qyteti do të kërkojë të ndërmarrë veprime ligjore kundër atyre që ishin në jaht.

Ka pasur edhe dënime në rrjetet sociale – “njerëz të pasur me më shumë para se tru”, ka shkruar një person.

Greqia ka qenë në gatishmëri të lartë për zjarret që nga e marta dhe autoritetet po përgatiten për një verë të vështirë pasi kushtet e vështira atmosferike, erërat e forta dhe temperaturat e larta do të vazhdojnë.

Të premten, një zjarrfikës vullnetar 55-vjeçar vdiq nga plagët që mori duke luftuar një zjarr në rajonin jugor të Ilia në gadishullin e Peloponezit.

Zjarret e verës janë të zakonshme në Greqi dhe shkencëtarët kanë lidhur frekuencën dhe intensitetin në rritje të ngjarjeve ekstreme të motit, duke përfshirë valët e të nxehtit, me ndryshimet klimatike.

Por vendi ka gjithashtu një problem me zjarrvënësit - të paktën 79 persona u arrestuan gushtin e kaluar për zjarret vdekjeprurëse.

Në fillim të këtij viti, Greqia solli ligje më të ashpra ku autorët mund të përballen me 20 vjet burg dhe gjoba deri në 200,000 euro.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat