Zelensky: Gjashtë pjesëmarrës të tjerë në Samitin e Paqes në Zvicër nënshkruan deklaratën përfundimtare

Evropë

Zelensky: Gjashtë pjesëmarrës të tjerë në Samitin e Paqes në Zvicër nënshkruan deklaratën përfundimtare

Më: 23 qershor 2024 Në ora: 15:00
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky njoftoi këtë të diel se gjashtë pjesëmarrës të tjerë të Samitit të Paqes në Zvicër nënshkruan deklaratën përfundimtare dhe njoftoi vazhdimin e përpjekjeve për marrjen e nënshkrimeve të reja.

Volodymyr Zelensky në një postim në rrjetin social X nuk ka specifikuar se për cilët pjesëmarrës në konferencën e paqes bëhet fjalë.

“Ekipi ynë po punon për të marrë më shumë nënshkrime. Është e rëndësishme për ne që çdo pjesë e botës, çdo vend dhe çdo lider që respekton të drejtën ndërkombëtare të mund të tregojnë se vlerësojnë përpjekjet për të sjellë paqen dhe për të vendosur efektivitetin e plotë të qëllimeve dhe parimeve të Kartës së Kombeve të Bashkuara”, tha Zelensky.

Samiti i Paqes, shtoi ai, tregoi se “është e mundur të rivendosen të gjitha aspektet e sigurisë dhe paqen e vërtetë”.

Por kjo, sipas Zelensky, kërkon unitetin e botës. “Ne jemi duke punuar për një bashkim të tillë. Faleminderit të gjithëve që ndihmojnë”, tha Zelenski.

Siç u njoftua më parë, përfaqësuesit e më shumë se 80 vendeve nënshkruan në Samitin e Paqes në Zvicër, ku morën pjesë 92 vende, një deklaratë në të cilën “integriteti territorial” i Ukrainës u deklarua si bazë për çdo marrëveshje paqeje që do t’i jepte fund luftës me Rusinë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat