Sulmi raketor i Rusisë në rajonin e Kievit plagos dy persona dhe dëmton shtëpi

Evropë

Sulmi raketor i Rusisë në rajonin e Kievit plagos dy persona dhe dëmton shtëpi

Më: 23 qershor 2024 Në ora: 16:09
Foto ilustrim

Dy persona u plagosën dhe shumë ndërtesa banimi dhe të tjera u dëmtuan në një sulm me raketa ruse në rajonin e Kievit të kryera natën e së shtunës, tha të dielën kreu i administratës shtetërore të rajonit.

Nga tre raketat e lëshuara nga Rusia, sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës shkatërruan dy mbi rajonin e Kievit, tha të dielën komandanti i Forcave Ajrore të Ukrainës, Mykola Oleshchuk.

Në deklaratën e tij në aplikacionin e mesazheve Telegram, Oleshchuk nuk tha se çfarë ndodhi me raketën e tretë.

Rënia e mbeturinave plagosi dy persona të cilët nuk kishin nevojë për shtrimin në spital, tha në Telegram Ruslan Kravchenko, kreu i administratës së rajonit të Kievit.

Ai tha gjithashtu se mbeturinat dëmtuan gjithashtu gjashtë ndërtesa banimi shumëkatëshe dhe më shumë se 20 shtëpi private. Sipas tij, gjithashtu janë dëmtuar edhe një pikë karburanti, një farmaci, një ndërtesë administrative dhe tre makina në rajon.

Kievi, rajoni i tij përreth dhe disa të tjerë në të gjithë Ukrainën ishin nën alarmin e sulmit ajror për rreth një orë të dielën në mëngjes, duke filluar nga ora 4:50 e mëngjesit me orën lokale, shkruan Reuters.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat