LIVE: Çfarë po ndodh/ Rusia me avion luftarak përcjell aeroplanin norvegjez - Polonia përgatitë ushtrinë për luftë!

Evropë

LIVE: Çfarë po ndodh/ Rusia me avion luftarak përcjell aeroplanin norvegjez - Polonia përgatitë ushtrinë për luftë!

Nga: Bota sot Më: 10 korrik 2024 Në ora: 06:27 Përditësuar në ora: 16:47 më 10.07.2024
Poloni

Shefi i ushtrisë thotë se Polonia duhet të përgatisë ushtrinë për konflikt në shkallë të plotë

Polonia duhet të përgatisë ushtarët e saj për konflikt të gjithanshëm, tha të mërkurën shefi i shtabit të forcave të saj të armatosura, ndërsa vendi rrit numrin e trupave në kufirin me Rusinë dhe Bjellorusinë, shkruan Reuters.

Marrëdhëniet e Polonisë me Rusinë dhe aleatin e saj Bjellorusinë janë përkeqësuar ndjeshëm që kur Moska dërgoi dhjetëra mijëra trupa në Ukrainën fqinje më 24 shkurt 2022, duke nisur një luftë që ende po zhvillohet.

“Sot, ne duhet të përgatisim forcat tona për konflikt në shkallë të plotë, jo një konflikt të tipit asimetrik”, tha në një konferencë shtypi shefi i shtabit të ushtrisë, gjenerali Wieslaw Kukula.

“Kjo na detyron të gjejmë një ekuilibër të mirë mes misionit kufitar dhe ruajtjes së intensitetit të stërvitjes në ushtri”, shtoi ai.

Duke folur në të njëjtën ngjarje, zëvendësministri i Mbrojtjes, Pawel Bejda tha se që nga gushti, numri i trupave që ruanin kufirin lindor të Polonisë do të rritet në 8,000 nga 6,000 aktual, me një praparoje shtesë prej 9,000 në gjendje të rritet brenda 48 orësh.

Në maj, Polonia njoftoi detajet e “East Shield”, një program prej 10 miliardë zloty (2.5 miliardë dollarë) për të forcuar mbrojtjen përgjatë kufirit të saj me Bjellorusinë dhe Rusinë, që planifikon t’i përfundojë planet deri në vitin 2028.

Kufiri me Bjellorusinë ka qenë një pikë zjarri që kur emigrantët filluan të dynden atje në vitin 2021, pasi Bjellorusia hapi agjencitë e udhëtimit në Lindjen e Mesme duke ofruar një rrugë të re jozyrtare për në Evropë – një lëvizje që Bashkimi Evropian tha se ishte krijuar për të krijuar një krizë.

Varshava ka rritur shpenzimet e mbrojtjes në më shumë se 4 për qind të prodhimit të saj ekonomik këtë vit në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Kukula tha gjithashtu se interesi i lartë aktual i kandidatëve për t’u bashkuar me ushtrinë përbën një dilemë nëse do të pranoheshin më shumë rekrutë sesa buxheti për shpenzimet e prokurimit të pajisjeve ushtarake, veçanërisht pasi ai tha se interesi pritej të fillonte të bjerë ndjeshëm nga viti 2027.

Numri i forcave të armatosura ishte rreth 190,000 në fund të vitit të kaluar, duke përfshirë forcat tokësore, ajrore, detare, speciale dhe forcat e mbrojtjes territoriale. Polonia planifikon ta rrisë këtë numër në 300,000 trupa brenda pak viteve. 

Rusia përzihet me avion luftarak për të shoqëruar aeroplanin norvegjez

Rusia dërgoi një avion luftarak për të shoqëruar një aeroplan patrullues norvegjez larg hapësirës ajrore ruse mbi Detin Barents, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Nuk ka pasur shkelje të kufirit ajror nga avioni patrullues norvegjez, tha ministria.

Rusia ka raportuar incidente të ngjashme edhe më parë kur avionët e saj janë përballur me avionë ushtarakë nga vendet e NATO-s.

Interfax raportoi këtë mëngjes se avionët luftarakë rusë gjithashtu kryen stërvitje mbi det dhe gadishullin Kola.

Është e paqartë saktësisht se kur ka ndodhur secili prej këtyre incidenteve.

Ushtarët kinezë në kufijtë e Evropës, pse boshti Rusi-Kinë provokon sërish NATO-n

Ndërsa liderët e NATO-s janë mbledhur në Uashington për një samit që synon të tregojë një qëndrim të vendosur ndaj Rusisë dhe mbështetje për Ukrainën, Kina dhe Bjellorusia filluan stërvitjet e përbashkëta ushtarake disa kilometra larg kufirit të Bjellorusisë me Poloninë anëtare të NATO-s. Stërvitjet, të koduara “Falcon Attack”, do të zgjasin deri më 19 korrik dhe po zhvillohen në terrenin stërvitor pranë qytetit të Brest. Bjellorusia e ka lejuar Rusinë të përdorë territorin e saj si një nga pikat e nisjes për pushtimin e Ukrainës nga Moska në shkurt 2022.

Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë tha të hënën se madhësia e forcave të NATO-s në kufirin me Bjellorusinë po rritet me shpejtësi, duke çuar në rritjen e tensioneve në rajon. "Vendi ynë po merr të gjitha masat për të parandaluar përshkallëzimin, por nëse dikush kalon kufijtë tanë, reagimi do të jetë i ashpër”, thuhet në njoftim. Megjithatë, këto nuk janë manovrat e vetme ushtarake të vendeve që kundërshtojnë NATO-n gjatë samitit të aleancës ushtarake perëndimore.

Provokimi ndaj NATO-s

Siç shkruan Newsweek, marinat e Rusisë dhe Kinës po tregojnë gjithashtu një front të bashkuar kundër NATO-s. Këtë javë, Kremlini raportohet se dërgoi dy grupe anijesh luftarake për të takuar anijet kineze në ujërat aziatike, në atë që supozohet të jetë një përpjekje për t’u treguar pak muskuj udhëheqësve të NATO-s. Manovrat intensive, të cilat pala kineze ende nuk i ka pranuar zyrtarisht, vijnë në një kohë kur Presidenti i SHBA Joe Biden po pret liderët e NATO-s që po mblidhen në Uashington për samitin vjetor të aleancës, deri më 11 korrik. Kryeministri japonez Fumio Kishida dhe presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, janë ndër udhëheqësit Indo-Paqësor që marrin pjesë në samit, pjesërisht për të treguar mbështetjen e tyre për Ukrainën dhe për të lidhur vendosmërinë e NATO-s në Evropë me trajtimin e kundërshtarëve në Azi.

Manovrat intensive

Anijet luftarake prej 2200 tonësh do të kryejnë stërvitje anti-nëndetëse, mbrojtje ajrore dhe anti-sabotazh në det, sipas agjencisë së lajmeve TASS të regjimit. Anijet gjithashtu kaluan nëpër stërvitje stërvitore për të shkatërruar dronët e armikut. Nuk është ende e qartë se kur janë planifikuar të përfundojnë manovrat apo nëse do të ketë një port hyrjeje. Anijet e Flotës së Paqësorit të Rusisë janë të vendosura në qytetin e mbyllur të Fokinit në Gjirin e Pjetrit të Madh në Detin e Japonisë dhe rregullisht shkojnë në trajnime dhe vizita jashtë shtetit për të mbështetur interesat e vendit në rajon. Forcat detare japoneze panë gjithashtu një anije të tretë ruse të shtunën. Anija spiune e klasit Karelia lundroi në veri nga Deti Filipine në Detin e Kinës Lindore përmes ngushticës Miyako, tha Shefi i Shtabit të Përbashkët në një raport të veçantë. Nuk dihet nëse Karelia, një anije për mbledhjen e inteligjencës, do të marrë pjesë në ndonjë nga ushtrimet. Në total, të paktën pesë anije ruse kanë kaluar nëpër Detin e Kinës Lindore këtë muaj.

Tensionet e vazhdueshme

Frederik Van Lokeren, një ish-oficer detar belg tani një analist detar, thotë se marina ruse, përfshirë Flotën e Paqësorit, ishte përfshirë në “ofensivën diplomatike” të Kremlinit muajin e kaluar, duke u ankoruar në katër porte në vendet neutrale dhe pro-Kremlinit. Ndërkohë, USS Blue Ridge, anija komanduese e flotës së shtatë të marinës amerikane, e shoqëruar nga anija e Rojës Bregdetare të SHBA-së Waesche, mbërriti të hënën në Gjirin Cam Ranh të Vietnamit, një gji i thellë përballë Detit të diskutueshëm të Kinës Jugore. Cam Ranh Bay ishte një objekt i madh ushtarak amerikan gjatë Luftës së Vietnamit.

Pasi Uashingtoni tërhoqi forcat e tij nga Vietnami në 1975, ai u bë një bazë detare strategjike sovjetike dhe më vonë ruse, e Flotës së Paqësorit, deri në tërheqjen e plotë të këtyre forcave në 2002. Mes tensioneve në rritje në Detin e Kinës Jugore, marina amerikane ka lundruar në Gjirin Cam Ranh disa herë në vitet e fundit, një masë e ndërtimit të besimit në bashkëpunimin detar midis Uashingtonit dhe Hanoit.

OKB dhe 007-at ukrainas demaskojnë Rusinë, ja si sulmoi Moska spitalin e Kievit

Për Joe Biden sulmi me raketa në spitalin e fëmijëve në Kiev është një “kujtues i tmerrshëm i brutalitetit të Rusisë”. Kremlini u përgjigj i mërzitur dhe fajësoi qeverinë ukrainase për atë që ndodhi. Në fakt, nga Moska, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Maria Zakharova, drejtoi gishtin nga Ukraina, duke akuzuar Volodymyr Zelensky për shfrytëzimin e episodit për qëllime propagandistike.

Kremlini, siç ishte parashikuar, mohoi kategorikisht akuzat sipas të cilave Rusia kishte sulmuar një spital për fëmijë në Kiev.

Zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov e deklaroi këtë në një konferencë për shtyp një ditë pas sulmit masiv me raketa të kryer në disa qytete në Ukrainë, përfshirë kryeqytetin, i cili kushtoi jetën e dhjetëra njerëzve. “Ne vazhdojmë të këmbëngulim: ne nuk kryejmë sulme ndaj objektivave civilë, sulmet kryhen në infrastrukturë kritike, në objektiva ushtarakë që janë në një mënyrë ose në një tjetër të lidhur me potencialin ushtarak të regjimit”, tha Peskov, cituar nga Ria Novosti. 007-at e Kievit kanë ide shumë të ndryshme. Shërbimi ukrainas i informacionit tha se Kievi ka mbledhur prova që konfirmojnë se raketa që goditi spitalin ishte me të vërtetë ruse.

Sipas ekspertëve, ishte një sulm i shënjestruar nga ushtria ruse. Përveç rrënojave të raketës, kjo dëshmohet edhe nga analiza e vendit të goditjes, rruga e fluturimit të raketës, natyra e dëmit të shkaktuar, raportojnë të njëjtat burime. Por çfarë ndodhi në orët e fundit? Një sulm ajror rus, më i madhi në muaj, goditi qytetet e Kievit, Dnipro, Kryvyi Rih, Slovyansk, Kramatorsk, duke shkaktuar mbi 30 të vdekur.

Moska ka lëshuar raketat hipersonike Kinzhal, më të shpejta se zëri, duke e bërë të vështirë kapjen e tyre.

Ushtria ruse sulmon portin e Odesës në Ukrainë

Rusia sulmoi të mërkurën infrastrukturën e portit Odesa në Ukrainë, bëri të ditur Forca Ajrore e Ukrainës.

Komandanti Mykola Oleschuk tha se sistemet ukrainase të mbrojtjes ajrore rrëzuan tri nga pesë raketat e lëshuara nga Rusia, si dhe 14 nga 20 dronët e lëshuar prej saj.

Sipas tij, shënjestra të tyre ishin disa rajone: Odesa, Mikollajivi, Hersoni, Vinicja e të tjera.

“Infrastruktura e portit të Odesës është sulmuar me raketa. Si rezultat i kundërmasave aktive, tri raketa të armikut Kh-59/Kh-69 dhe tre dronë UAV nuk i kanë arritur objektivat e tyre”, tha Oleschuk në mesazhin në Telegram.

Më shumë detaje për pasojat nuk dha.

Odesa, një port i rëndësishëm për eksportet e grurit të Ukrainës, ka qenë vazhdimisht cak i sulmeve të ushtrisë ruse.

Pavarësisht provave, Moska mohon se godet infrastrukturën civile të Ukrainës.

Në fillim të kësaj jave, autoritetet në Ukrainë raportuan për së paku 37 njerëz të vrarë nga sulmet ruse në disa rajone të vendit.

Shënjestër e sulmeve ishte edhe një spital për fëmijë në Kiev, ku mbetën të vrarë dy punonjës.

Rivalizon edhe Perëndimin, ja cili është tanku operacional më modern rus

Disa muaj pasi forcat ruse filluan një pushtim të Ukrainës, një video për të cilën forcat ukrainase ishin veçanërisht krenare filloi të përhapet në rrjetet sociale. Ai tregoi shkatërrimin e T-90M “Breakthrough 3”, tanku operacional më modern rus. Dy vjet më vonë, lufta vazhdon ende në Ukrainë dhe pamjet e T-90M të shkatërruara janë bërë shumë më të zakonshme nga sa kishin shpresuar rusët. Sipas faqes Oryx, deri më tani rreth 99 prej këtyre tankeve janë hedhur nga makina në Ukrainë, nga të cilat më shumë se 50 janë shkatërruar, 28 janë dëmtuar dhe më pas dhjetë u dëmtuan dhe pesë u kapën.

Meqenëse mendohet se janë prodhuar gjithsej midis 230 dhe 270, kjo do të thotë se një përqindje e madhe ishin të paaftë gjatë pak më shumë se dy viteve të luftës. Por a do të thotë kjo që ky tank është një dështim? Jo. Nuk është gjithashtu, siç tha Putin dikur, “100 për qind tanku më i mirë në botë”, por në shumë aspekte ai përfaqëson një përparim teknologjik që rusët nuk e kanë bërë në dekada. T-90M është tanku më i fundit operacional rus dhe tanku i parë rus/sovjetik në disa dekada që mund të thotë se ka barazi me ata nga Perëndimi, thotë Blaçe në fillim. Avantazhi kryesor i T-90M është se ai është plotësisht i dixhitalizuar, ai ka sensorë të shkëlqyer, veçanërisht vizion termik.

Një nga përparimet më të mëdha në T-90M është armatura e re ERA Relict. Si disavantazhin kryesor, eksperti nga kanali YouTube Codex Militaria, Matija Blaće vë në dukje kthimin e ngadaltë të tij.

“Ata ngasin vetëm 4 deri në 5 km/h prapa, që është një problem shumë më i madh nga sa duket. Domethënë, nëse tërhiqeni ngadalë, është më e dobishme për ju të ktheni 180 gradë dhe të ecni përpara, duke kthyer kështu pjesën e pasme të armikut të blinduar dobët”, thotë ai.

Zakharova: Rusia do të marrë masat e duhura kundër Malit të Zi për shkak të ndalimit të mediave

Rusia do të marrë masat e duhura kundër Malit të Zi, i cili ka ndaluar transmetimin e një numri mediash ruse që nga 10 korriku, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Ne e konsiderojmë një sulm tjetër nga qeveria malazeze si një akt armiqësor të censurës së hapur, i projektuar nga njëra anë për t’i dhënë pamjen e legjitimitetit shkeljes më të rëndë të lirive të medias dhe nga ana tjetër për të fituar favorin e Brukselit me shpresën e progresin e premtuar në rrugën evropiane”, tha Zaharova.

Për të kënaqur agjendën transatlantike rusofobike, shtoi ajo, ata janë të gatshëm të vazhdojnë politikën e minimit të themeleve demokratike të shoqërisë dhe shtetit të tyre dhe t’u mohojnë qytetarëve të tyre të drejtën për të pasur akses në informacion.

Në faqen e internetit të Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, thuhet se Agjencia e Mediave Elektronike e Malit të Zi ka urdhëruar departamentet kompetente dhe kompanitë lokale të telekomunikacionit që “të pezullojnë plotësisht transmetimin e mediave ruse më së voni deri më 10 korrik”.

Bëhet fjalë për 20 operatorë mediatikë rusë, duke përfshirë “Channel One”, “Russia 1”, “RT”, “Sputnik”, “NTV”, “REN TV” dhe të tjerë.

Zaharova tha se ky vendim nënkupton ndalimin e transmetimit satelitor dhe kabllor të përmbajtjes së tyre, si dhe të çdo mjeti tjetër të shpërndarjes, përfshirë edhe internetin.

Sipas saj, është një përpjekje për të zyrtarizuar ligjërisht në mënyrë retroaktive situatën e krijuar në fillim të vitit 2022.

Më pas autoritetet malazeze pa paralajmërim bllokuan të gjithë transmetuesit rusë të disponueshëm në vend dhe pastruan plotësisht hapësirën informative nga prania e tyre, tha Zaharova.

Ajo shtoi se tashmë arsyetimi zyrtar për vendosjen e ndalimit, i cili jozyrtarisht ka kohë që është në fuqi, është bashkimi i Podgoricës me sanksionet e vendosura nga Bashkimi Evropian ndaj mediave ruse.

Zelensky në Uashington: Të gjithë të veprojnë ndaj sulmeve të fundit të Rusisë

Volodymyr Zelensky ka falënderuar kombet dhe liderët që kanë dënuar sulmin e Rusisë në një spital për fëmijë në Kiev.

Autoritetet ukrainase thonë se Rusia goditi spitalin kryesor të fëmijëve në kryeqytet me një raketë lundrimi.

Ata gjithashtu pretendojnë se raketat u hodhën në qytete të tjera, duke vrarë të paktën 41 civilë.

Zelensky është në Uashington për samitin e NATO-s, ku vendet do të takohen për të diskutuar mbështetjen e mëtejshme ushtarake dhe financiare për Ukrainën.

Udhëheqësi ukrainas postoi në kanalin e tij Telegram këtë pasdite, ku ai u bëri thirrje “të gjithëve të veprojnë” në përgjigje të sulmeve të fundit të Rusisë.

Falënderoj liderët, vendet – të gjithë ata që dje dhe sot kanë dënuar terrorin rus”, tha ai.

“Ne e vlerësojmë mbështetjen tuaj, miq! Ne jemi në telefon – po punojmë me partnerët tanë tani për t’u siguruar që askush të mos heshtë. Të gjithë e dënojnë. Dhe ne vërtet duam që të gjithë të veprojnë.”

“Dikur Krimenë dhe Donbasin, sot do të marrë 4 rajone ukrainase”, Zelensky: Nazizmi i ri mban fytyrën e Putinit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky e përkufizoi propozimin e Vladimir Putin për t’i dhënë fund luftës si “një ultimatum”. Në një intervistë për median italiane Sky TG24, Zelensky shtoi se në vitin 2014 Putin fliste vetëm për Krimenë dhe Donbasin, ndërsa tani kërkon që të marrë 4 rajone të Ukrainës.

Sipas tij, ajo që po bën lideri rus është një ‘nazizëm i ri’.

Çfarë mund të themi për këto mesazhe ultimatum? Ata nuk ndryshojnë nga ultimatumet e tjera që janë bërë më parë. Tani shohim se është një rilindje e nazizmit. Është një valë e re e këtij nazizmi, sepse është nazizmi rus. Ajo që deklaron Putin është se ne duhet të kthejmë një pjesë të territoreve tona të pushtuara, por edhe ato të papushtuara. Ai thotë se do të ndalet dhe nuk do të ketë konflikt të ngrirë. Janë të njëjtat mesazhe që dërgoi Hitleri, nuk kanë kaluar as 100 vjet që ai kërkoi vetëm një pjesë të Çekosllovakisë duke thënë se më pas do të ndalonte. Janë gënjeshtra historike. Pastaj ishte Polonia dhe më pas pushtimi i gjithë Evropës.

Ju e dini që kjo valë nazizmi nuk ndalet kurrë sepse edhe Putini ka mbërritur në Afrikë, ka mbërritur në vende të ndryshme të tokës. Kjo është arsyeja pse ne nuk duhet t’u besojmë këtyre mesazheve, sepse Putini sot flet për katër rajone, më parë ai foli për Krimenë dhe Donbasin. Dua t’ju kujtoj se në vitin 2014 kur filloi pushtimi i Krimesë, ne po flisnim vetëm për Krimenë dhe Donbasin. Sot po flasim për katër rajone të Ukrainës që ai i konsideron ruse.

Atij nuk i intereson asgjë se çfarë ndodh me njerëzit dhe ushtrinë e tij, kjo është fytyra e re e nazizmit dhe unë jam absolutisht i sigurt për këtë, sepse ka disa skeptikë në botë që thonë ‘nuk është vërtet nazizëm’ ​​sepse ende valë nuk ka filluar. Unë besoj se nuk duhet të presim valën e re, sepse nazizmi tashmë ka ardhur dhe tani ka fytyrën e Putinit”, u shpreh Zelensky.

Sulmi rus mbi spitalin e fëmijëve në Kiev, NATO është pothuajse moralisht e falimentuar

Arroganca perëndimore, kokëfortësia dhe apatia e plotë pas sulmit brutal rus në një spital për fëmijë në Kiev janë të padurueshme.

Këtë javë NATO mbush 75 vjet dhe nga sot krerët e shteteve dhe qeverive do të takohen në Uashington DC. Falimentimi moral i aleancës ushtarake ndoshta nuk ka qenë kurrë më afër se tani.

Kur Shtëpia e Bardhë u pyet të hënën nëse Ukraina tani do të lejohej të përdorte armë perëndimore për të sulmuar të gjitha bazat ushtarake në Rusi në dritën e raketave ruse që synonin një spital për fëmijë, zëdhënësi i presidentit u përgjigj: Qëndrimi i Joe Biden nuk ka ndryshuar.

Armët perëndimore mund të përdoren vetëm pranë kufirit ruso-ukrainas. Nga të gjitha lokacionet e tjera, ushtria ruse mund të lëshojë aq raketa ndaj fëmijëve sa të dojë pa ndonjë rrezik real për të shkatërruar bazat ushtarake.

Nga Gjermania pati një postim të shkurtër në X nga kancelari Olaf Scholz për sulmin në Kiev: “Gjermania qëndron e palëkundur në anën e ukrainasve. Sidomos në këto kohë të vështira.”

Nëse edhe sulmi ndaj fëmijëve me kancer nuk ndryshon asgjë, nga çfarë duhet të shmanget Putini? Në Perëndim ka paralajmërime të përsëritura për përshkallëzimin, ndërsa Putini vazhdon të përshkallëzohet. Dobësia jonë është forca e tij.

Vetëm debati gjerman është aq larg realitetit saqë shpesh është e vështirë të besohet.

Sekretari i Përgjithshëm i SPD-së Kevin Kühnert tha në fund të majit për përdorimin e armëve perëndimore në Rusi: “Vetëm imagjinoni një armë të tillë që të godasë aksidentalisht infrastrukturën civile (në Rusi)!”

Po, imagjinoni, zoti Kühnert! Në Ukrainë nuk duhet ta imagjinoni, ndodh çdo ditë.

Këto dhe deklarata të tjera duhet t’u tregohen nënave ukrainase, fëmijët e të cilëve u bombarduan në Kiev. Sepse është kjo “strategji” e politikanëve perëndimorë që është pjesërisht përgjegjëse që Rusia të jetë në gjendje të bombardojë spitalet e fëmijëve ukrainas në radhë të parë, shkruan BILD.

Deri më sot, Ukrainës i mohohet mundësia për t’u mbrojtur kundër krimeve ruse të luftës me gjithçka që i nevojitet. Frika e perceptuar se Perëndimi do të kalonte “vijat e kuqe” të Putinit ose “përshkallëzohej” çoi në këtë luftë – dhe deri më tani ka bërë që Rusia të lejohet të kryejë krime lufte kundër popullsisë ukrainase pothuajse pa u ndëshkuar.

Ndërkohë, politikanët perëndimorë po praktikojnë taktika diversioniste dhe po sulmojnë të gjithë kryeministrin hungarez Viktor Orban. Orban nuk e ka fshehur kurrë pozicionin e tij, kështu që përpjekja e tij për të biseduar me Putinin nuk është befasi.

Të gjithë politikanët që janë të mërzitur për udhëtimin e Orbanit në Moskë dhe bisedimet me Putinin duhet t’i bëjnë vetes një pyetje të pakëndshme: A jeni gati të dërgoni kaq shumë armë sa Ukraina jo vetëm të mund të mbrohet, por edhe të rimarrë territorin?

Ka vetëm dy mënyra për t’i dhënë fund kësaj lufte: ose Putini do të tërhiqet aq larg me ndihmën e Perëndimit që të fitojë Ukraina, ose do të ketë bisedime që përfundimisht do të zhvillohen sipas rregullave të Vladimir Putinit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat