‘Quo Vadis, Aida’ nominohet për Oscars, Alban Ukaj: Çfarë momenti emocional!

Filma

‘Quo Vadis, Aida’ nominohet për Oscars, Alban Ukaj: Çfarë momenti emocional!

Më: 15 mars 2021 Në ora: 14:03
Alban Ukaj

Filmi ‘Quo Vadis, Aida’ tashmë nisi rrugëtimin edhe në Oscars, duke u nominuar kështu në kategorinë ‘International Feature Film’.

Filmi “Quo Vadis, Aida”, është i bazuar në një ngjarje të vërtetë, të një përkthyeseje ndërkombëtare e cila ka shërbyer në atë periudhë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Zbanic që është shpërblyer me filmin e saj “Grbavica”, ku edhe në vitin 2006 pat fituar Ariun e Artë në Berlin, duket se sërish ka kthyer vëmendjen e medieve dhe kritikëve të filmit.

Në këtë film luan edhe aktori shqiptar, Alban Ukaj në rolin e përkthyesit Tarik, i cili menjëherë pas nominimit ka reaguar përmes një statusi në Facebook, duke u shprehur shumë i emocionuar: Çfarë momenti emocional!

Më poshtë gjeni listën e të gjithë filmave të nominuar në këtë kategori.

Bosnia and Herzegovina, “Quo Vadis, Aida?”
Denmark, “Another Round”
Hong Kong, “Better Days”
Romania, “Collective”
Tunisia, “The Man who Sold His Skin” Chile, “The Mole Agent”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat