Historia e plumbave fatal në industrinë e filmit, cilët aktorë u vranë aksidentalisht?

Filma

Historia e plumbave fatal në industrinë e filmit, cilët aktorë u vranë aksidentalisht?

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 14:43
Brandon Lee

Ekziston një histori e plumbave që janë qëlluar në skena filmash në SHBA – duke përfshirë incidente që rezultuan në vdekjen e aktorëve amerikanë Brandon Lee, 28 vjeçar, në 1993 dhe Jon-Erik Hexum, 26, në 1984.

Kujtimet e këtyre aktorëve amerikanë u shfaqën pasi autoritetet konfirmuan të premten herët se pas shkrepjes aksidentalisht të armës gjatë xhirimeve të filmit “Rust” aktori Alec Baldwin vrau drejtoreshën e fotografisë dhe plagosi regjisorin.

Halyna Hutchins, 42 vjeç, u transportua me helikopter në Spitalin e Universitetit të New Mexicos, ku u shpall e vdekur nga personeli mjekësor, tha departamenti i sherifit, raporton AP.

Joel Souza 48 vjeç, u dërgua me ambulancë në Qendrën Mjekësore Rajonale Christus St. Vincent, ku po trajtohet për plagët e marra.

Në vitin 1993, Brandon Lee, 28 vjeç, djali i yllit të ndjerë të arteve marciale, Bruce Lee, vdiq pasi u qëllua nga arma e kalibrit 44 ndërsa filmonte një skenë vdekjeje për filmin “The Crow”.

Arma supozohej të kishte qënë e zbrazët, por një autopsi zbuloi një plumb të rënë pranë shtyllës kurrizore të tij.

Në vitin 1984, aktori Jon-Erik Hexum vdiq pasi qëlloi veten në kokë me një pistoletë ndërsa pretendonte se luante ruletë ruse me një Magnum 44 në xhirimet e serialit televiziv “Cover Up”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat