Harrojeni ‘Squid Game’, 10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Filma

Harrojeni ‘Squid Game’, 10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Më: 8 nëntor 2021 Në ora: 17:05
Ilustrim

Megjithëse filmat koreanë kanë mbajtur gjithmonë një audiencë të përkushtuar, krijimi i dramave televizive të suksesshme si "Squid Game" dhe filmat fitues të Academy Award, si "Parasite", kanë tërhequr një numër të madh ndjekësish të rinj në të gjithë botën.

Pavarësisht nëse sapo po hyni në sferën e kinematografisë koreane, ose keni qenë aty për një kohë të gjatë, L'officiel mbledh filmat më të mirë koreanë për t'u parë, nga tregimet e ëmbla romantike deri te thrillerët emocionues.

Poetry

Drejtuar nga Chang-dong Lee, Poetry ndjek udhëtimin e Mija, një gruaje të vjetër që po kalon një jetë të dërrmuar nga sëmundja e Alzheimerit dhe zbulimi i një krimi të tmerrshëm familjar. Pas regjistrimit në një klasë poezie, mendja e Mijas bëhet njëkohësisht paqësore dhe më e shpërndarë.

The Wailing

Artistikisht tmerrues dhe tërheqës vizualisht, The Wailing sheh dyshime të shqetësuara të përhapura në fshatin rural të Gokseong, pasi një sërë sëmundjesh dhe vdekjesh lokale hodhën një hije të errët mbi qytet.

Burning

Një tjetër krijim i regjisorit të njohur Lee Chang-dong, Burning tregon historinë e Jong-su, një shpërndarës i ri, i cili rilidhet me një mik të fëmijërisë Hae-mi dhe dyshon se rreziku është afër pasi takohet me një të njohur të ngushtë me Hae-mi.

Parasite

Filmi i vlerësuar me çmime dhe shumë i mirënjohur Parasite, i drejtuar nga Bong Joon-ho, përdor rrëfimin vizualisht magjepsës për të ilustruar marrëdhënien shumëplanëshe dhe plot tension midis klanit Kim dhe familjes Park.

A Taxi Driver

Një dramë e mbushur me momente humori dhe emocione të mëdha, A Taxi Driver ndjek historinë e një babai të ve dhe shofer taksie që çon një gazetar gjerman në Seul gjatë kryengritjes së vitit 1980 dhe e gjen veten në mes të një konflikti të madh.

Mother

Një mister dhe një thriller, Mother tregon historinë e Kim Hye-ja, një nënë që nuk do të ndalet para asgjëje për të mbrojtur sigurinë e djalit të saj. Kur djali i saj akuzohet për vrasjen e një vajze të re, Kim Hye-ja ndërmerr veprime për të mbrojtur të birin dhe për të pastruar emrin e tij.

The Handmaiden

The Handmaiden ndjek një mashtrues në planin e tij për të joshur një trashëgimtare japoneze me qëllimin përfundimtar për t'u martuar me të, për ta çuar në një azil dhe për të marrë trashëgiminë e saj për vete, me ndihmën e shërbëtores së saj. Por plani ndërlikohet kur trashëgimtarja dhe shërbëtorja krijojnë një lidhje të pamundur.

Be With You

Kur gruaja e Woo Jin vdiq, ajo premtoi të kthehej një vit më vonë në një ditë me shi. Pas një viti kujdesi për të birin dhe zie për humbjen e gruas së tij, ajo kthehet, por pa kujtesë. Be With You ilustron një histori dashurie, humbjeje dhe shprese të madhe.

I Saw the Devil

Pasi e fejuara e Kim Soo-hyeon vritet, agjenti sekret niset për të gjetur vrasësin e saj. Në udhëtimin e tmerrshëm të “I Saw the Devil”, Soo-Hyeon bëhet i fiksuar për të gjetur vrasësin e të dashurës së tij dhe për të marrë hak.

Train to Busan

Një film aventure plot aksion, Train to Busan ndjek pasagjerët në një tren teksa përpiqen të udhëtojnë të sigurt nga Seuli në Busan për t'i shpëtuar një shpërthimi zombiesh.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat