​Studioja filmike në hapësirë planifikohet për 2024

Filma

​Studioja filmike në hapësirë planifikohet për 2024

Më: 26 janar 2022 Në ora: 17:45
Ilustrim

Kompania bashkëprodhuese e filmit të ardhshëm hapësinor të Tom Cruise ka zbuluar planet për një studio prodhimi filmash dhe një arenë sportive me gravitet zero.

Space Entertainment Enterprise (SEE) ka thënë se data e planifikuar e tyre e përfundimit është dhjetor 2024 për modulin, të quajtur SEE-1, i cili do të ankorohet në Stacionin Axiom, krahu tregtar i Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS).

Faqja do të presë filma, televizion, muzikë dhe ngjarje sportive – megjithëse kapaciteti i audiencës në vend nuk është përcaktuar ende – si dhe krijuesit e përmbajtjes që duan të zhvillojnë, prodhojnë, regjistrojnë, transmetojnë dhe transmetojnë drejtpërdrejt 250 milje mbi Tokë.

Ofruesit e palëve të treta do të jenë në gjendje të përdorin lehtësitë, por SEE gjithashtu synon të krijojë përmbajtjen e vet.

Axiom Station do të ndahet më pas nga ISS në 2028. Axiom fitoi kontratën për të zhvilluar krahun komercial në fillim të këtij muaji.

"SEE-1 është një mundësi e jashtëzakonshme për njerëzimin që të lëvizë në një fushë tjetër dhe të fillojë një kapitull të ri emocionues në hapësirë," thanë bashkëthemeluesit e SEE Dmitry dhe Elena Lesnevsky. “Do të ofrojë një shtëpi unike dhe të qasshme për mundësi të pakufishme argëtimi në një vend të mbushur me infrastrukturë inovative, e cila do të çlirojë një botë të re krijimtarie.

“Me liderin mbarëbotëror Axiom Space që ndërton këtë strukturë moderne, revolucionare, SEE-1 do të sigurojë jo vetëm strukturën hapësinore të parë, por edhe me cilësi supreme, duke mundësuar zgjerimin e industrisë globale të argëtimit prej dy trilionë dollarësh në orbitën e ulët të Tokës."

Axiom është kompania që synon të dërgojë Tom Cruise dhe regjisorin Doug Liman në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës këtë vit për të xhiruar atë që tani do të jetë filmi i dytë në hapësirë.

Cruise kishte planifikuar të nisej në tetor 2021, por udhëtimi u shty disa muaj për arsye që thuhet se lidhen me buxhetin prej 200 milionë dollarësh. Ndërkohë, një ekip rus filmik fluturoi me sukses në ISS në fillim të tetorit për një xhirim 12-ditor në The Challenge.

Filmi për kirurgun, i cili duhet të operojë një kozmonaut të sëmurë në hapësirë, pasi gjendja e tij mjekësore e pengon të kthehet në Tokë për t'u trajtuar, është planifikuar të publikohet më vonë këtë vit.

Edhe pse dokumentarët me pamje të filmuara nga astronautët janë tashmë të zakonshëm – dhe transmetimi i drejtpërdrejtë televiziv global bëri një hap gjigant përpara me uljet në Hënë të Apollos – janë bërë vetëm përpjekje modeste për të filmuar trillime përtej kufirit përfundimtar.

Pavarësisht se filmat e vendosur në hapësirë janë një element kryesor i industrisë, barrierat logjistike dhe financiare bënë që ngritja e rëndë të bëhej nga departamentet krijuese të mbështetjes dhe ekipet e efekteve speciale për të ndihmuar audiencën të pezullonte mosbesimin e tyre.

Një film i shkurtër shtatë-minutash “Apogee of Fear” u realizua në vitin 2008 nga turisti hapësinor Richard Garriott, duke shfaqur debutimin e aktrimit nga astronautët e ndryshëm të hutuar.

Përpjekjet e fundit për të rikrijuar gravitetin zero – dhe klaustrofobinë – të hapësirës kanë paguar dividentë për krijuesit e filmave të zakonshëm. Vite kërkimesh dhe përpjekjesh dhe inovacionesh prej miliona dollarësh qëndronin pas mungesës së peshës së Sandra Bullock dhe George Clooney - dhe rënieve të lira ndërmjet orbitave - në filmin “Gravity të Alfonso Cuarón” - 2013.

Ky film, i cili kushtoi 100 milionë dollarë, fitoi 723 milionë dollarë në arkat botërore dhe fitoi shtatë Oscar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat