AP për “Zgjoin”: Shpresa e Kosovës për t’u bërë pjesë e Oscar

Filma

AP për “Zgjoin”: Shpresa e Kosovës për t’u bërë pjesë e Oscar

Më: 30 janar 2022 Në ora: 10:15
Zgjoi

Agjencia amerikane e lajmeve “Associated Press”, të shtunën ka botuar një artikull rreth konkurrimit të filmit kosovar “Zgjoi” në Akademinë e Çmimeve “Oscar”.

Kjo Agjenci e lajmeve shkruan se filmi me regji të Blerta Bashollit, konsiderohet si “shpresë e Kosovës për t’u bërë pjesë e garës për çmimin Oscar”.

“Filmi në gjuhën shqipe për një grua që fillon biznesin e saj pas Luftës së Kosovës ishte një perlë frymëzuese, por Basholli as që kishte guxuar të ëndërronte se sa larg do të arrinin.

Jo vetëm që u bë filmi i parë në historinë e Sundance që fitoi tre çmimet më të mira në konkursin botëror të kinemasë, por tani ai ka një shans të madh për t’u bërë pretendenti i parë i Kosovës për Oscar në kategorinë më të mirë ndërkombëtare të filmit”, raporton AP.

Po ashtu, në artikull tregohet se biznesi i Fahrije Hotit – e cila është personazhi kryesor i filmit, vazhdon të funksionojë edhe sot.

“Basholli e ka hasur në lajmet e Hotit vite më parë. Ajo e dinte se duhej të ishte një film dhe se Yllka Gashi, një aktore e njohur në Kosovë, duhet të luante. Basholli dhe Gashi u takuan me Hotin rreth vitit 2011 dhe kjo e përforcoi edhe më tej misionin e tyre për të treguar historinë e saj. Por do të duheshin gati nëntë vjet për ta nisur filmin dhe dy të tjera para se të kishte momentin e Hirushes në Sundance”, thuhet ndër tjerash në artikull.

Tutje, në raportimin e Agjencisë thuhet se Basholli dhe aktorja kryesore, Yllka Gashi, në kohën e luftës ishin adoleshente, por që “e mbajnë mend mirë atë dhe gjithashtu vitet e vështira që kanë çuar deri në të”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat