Në Indi, filmi dokumentar “Mbijetesa dhe shkolla” merr çmimin për skenarin më të mirë

Filma

Në Indi, filmi dokumentar “Mbijetesa dhe shkolla” merr çmimin për skenarin më të mirë

Nga: Nuhi Bytyçi Më: 3 shkurt 2022 Në ora: 10:43
Filmi “Mbijetesa dhe shkolla”

Filmi dokumentar “Mbijetesa dhe shkolla”, shpërblehet me çmimin e Jurisë profesionale për skenarin më të mirë në Bettiah International Film Festival në Indi. Skenarist dhe producent i këtij filmi është Nuhi Bytyçi. Regjinë e tij e ka bërë Ilir Kabashi, ndërsa Drejtor i fotografisë & Montazhi Bekim Qyqalla. Muzikën e filmit e ka bërë Shkodran Tolaj.

Në një konkurrencë shumë të madhe të afër 600 projekteve filmike të seleksionuar nga mbarë bota nga juria profesionale e Bettiah International Film Festivalit 2021, filmi “Mbijetesa dhe shkolla” i shtëpisë filmike “IDEA” e Prishtinës, mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës dhe simbolikisht edhe nga Komuna e Prishtinës, ka rritur që të marrë shpërblimin e partë për skenarin më të mirë për dokumentar.

Ky është çmimi i 14 deri më tani për këtë film dokumentar në festivalet më me renome ndërkombëtare.

Gjatë periudhës së ardhshme, ky film do të prezantohet edhe në disa festivale tjera ndërkombëtare të filmave dokumentarë në Evropë dhe SHBA:

Image
Certifikata
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat