Real Madridi rrëzon kampionin në fuqi të Evropës! Bayerni në gjysmëfinale

Futboll

Real Madridi rrëzon kampionin në fuqi të Evropës! Bayerni në gjysmëfinale

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 17 prill 2024 Në ora: 20:54 Përditësuar në ora: 23:54 më 17.04.2024
Real Madrid feston

Kush më kë do të takohet në gjysmëfinale të Champions League?

Skuadrat më të mira në gjysmëfinale të Champions League në futboll.

Asnjë skuadër italiane e angleze nuk ka arritur në mesin e katër më të mirave.

Në gjysmëfinale do të kemi përballjen mes PSG e Dortmundit apo mes francezëve dhe gjermanëve. 

Në gjysmëfinalen tjetër përballen gjigantët Real Madridi dhe Bayern Munihu.

Reali feston

Real Madridi është kualifikuar në gjysmëfinale të Champions League, pasi që me penallti e mposhti me 4:3 kampionin në fuqi të Evropës, Manchester Cityn.

Koha e rregullt e ndeshjes përfundoi baras (1:1) në stadiumin “Etihad”, duke shkuar në vazhdime për faktin se ballafaqimi i parë kishte përfunduar me rezultat 3:3 në “Santiago Bernabeu”.

Qysh në minutat e parë të ndeshjes është shënuar gol pikërisht në minutën e 12-të. 

Nga një veprim që nuk premtonte shumë Reali realizoi duke iu falënderuar zgjuarsisë së futbollistit Rodrzgo që realizoi nga afërsia, 0:1.

Manchester City - Reali 1:1 – 4:3 me penallti

Shënues: De Bryune (76') - Rodrygo (12'']
Kartona të verdhë: Grealish, Gvardiol, Rodri - Carvajal.
Manchester City: Ederson - Walker, Akanji (Stones 112'), Ruben Dias, Gvardiol - Rodri, Bernardo Silva, Foden, De Bruyne (Kovaçiç 112'), Grealish (Doku 72') - Haaland (Alvarez  91').
Real: Lunin - Carvajal (Militao 110'), Nacho, Rüdiger, F. Mendy - Kroos (Modriç 79'), Camavinga, Fede Valverde, Bellingham, Rodrygo (84'') - Vinicius Junior (Lucas 102').

Bayern – Arsenali 1:0

Shënues: Kimmich (63'}.
Kartona të verdhë: Laimer, Kimmich - Gabriel Jesus.
Bayern: Neuer - Kimmich, de Ligt, Dier, Mazraoui (Kim Min-Jae 76'),  Laimer, Goretzka, L. Sané, Musiala, Guerreiro - Kane.
Arsenali: Raya - White, Saliba, Gabriel, Tomiyasu (Nketiah 86') - Jorginho (Gabriel Jesus 68'), Ödegaard, Rice - Saka (Upamecano 89'), Havertz, Gabriel Martinelli (Trossard 68').

Në minutën e 19-të, me fat Reali, Haaland goditi me kokë dhe traversa ia mohoi golin.

Nacho me përvojën e tij shpëtoi gol të sigurt në minutën e 51-të., fat i madh për Realin.

Ndeshja përfundoi pa fitues (1:1) në kohën e rregullt dhe me të njëjtin rezultat edhe pas vazhdimeve dy herë nga 15 minuta (120 minuta lojë).

Penalltitë, për Manchester Cityn shënuan Alvarez, Foden, Ederson; dështuan Bernardo Silva, Kovaçiç dhe për Real Madridin realizuan Bellingham, Lucas, Nacho, Rudiger; dështoi Modriç. 

Portieri i Realit, Lunin, ka pritur dy penallti. 

Bayerni i Munihut është kualifikuar në gjysmëfinale, pasi që e ka eliminuar Arsenalin.

Bavarezët shënuan fitore me rezultat 1:0 ndaj Arsenalit.

Ballafaqimi i parë në Londër kishte përfunduar baras (2:2). 

Në minutën e 63-të, Bayerni siguroi fitoren me golin e Joshua Kimmich.

Bayerni eliminon Arsenalin

(E plotësuar) – 120' As vazhdimet nuk sollën fitues dhe penalltitë përcaktojnë fituesin.

117' Minutat e fundit të vazhdimeve.

112' Shumë afër penalltive.

108' Mbrohet Reali City më i rrezikshëm.

Manchester City - Reali 1:1

Shënues: De Bryune (76') - Rodrygo (12'']

Kartona të verdhë: Grealish, Gvardiol, Rodri - Carvajal.

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji (Stones 112'), Ruben Dias, Gvardiol - Rodri, Bernardo Silva, Foden, De Bruyne (Kovaçiç 112'), Grealish (Doku 72') - Haaland (Alvarez  91').
Real: Lunin - Carvajal (Militao 110'), Nacho, Rüdiger, F. Mendy - Kroos (Modriç 79'), Camavinga, Fede Valverde, Bellingham, Rodrygo (84'') - Vinicius Junior (Lucas 102').

Bayern – Arsenali 1:0

Shënues: Kimmich (63'}.

Kartona të verdhë: Laimer, Kimmich - Gabriel Jesus.

Bayern: Neuer - Kimmich, de Ligt, Dier, Mazraoui (Kim Min-Jae 76'),  Laimer, Goretzka, L. Sané, Musiala, Guerreiro - Kane.
Arsenali: Raya - White, Saliba, Gabriel, Tomiyasu (Nketiah 86') - Jorginho (Gabriel Jesus 68'), Ödegaard, Rice - Saka (Upamecano 89'), Havertz, Gabriel Martinelli (Trossard 68').

105' Reali e mban në presion Cityn.

101' Reali po tenton për të shënuar.

95' Ndeshje me kujdes të shtuar nga të dy skuadrat.,

Fillon pjesa e parë e vazhdimeve.

Manchester City - Reali 1:1

Shënues: De Bryune (76') - Rodrygo (12'']

Kartona të verdhë: Grealish, Gvardiol, Rodri - Carvajal.

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Ruben Dias, Gvardiol - Rodri, Bernardo Silva, Foden, De Bruyne, Grealish (Doku 72') - Haaland (Alvarez  91').
Real: Lunin - Carvajal, Nacho, Rüdiger, F. Mendy - Kroos (Modriç 79'), Camavinga, Fede Valverde, Bellingham, Rodrygo (84'') - Vinicius Junior (Lucas 102').

Bayern – Arsenali 1:0

Shënues: Kimmich (63'}.

Kartona të verdhë: Laimer, Kimmich - Gabriel Jesus.

Bayern: Neuer - Kimmich, de Ligt, Dier, Mazraoui (Kim Min-Jae 76'),  Laimer, Goretzka, L. Sané, Musiala, Guerreiro - Kane.
Arsenali: Raya - White, Saliba, Gabriel, Tomiyasu (Nketiah 86') - Jorginho (Gabriel Jesus 68'), Ödegaard, Rice - Saka (Upamecano 89'), Havertz, Gabriel Martinelli (Trossard 68').

Manchester City - Real në vazhdime dy herë nga 15 minuta.

90' Minutat e fundit të kohës së rregullt.

]85' Ndeshja po shkon drejt vazhdimeve.

79' A po shkon në vazhdime sfida Manchester City - Real?

76' Kevin de Bryune ka barazuar rezultatin 1::175' Cityt i ngutet.

70' Arsenali në presion.

66' Lojë e fortë në Manchester.

63' Bayerni në epërsi me golin e futbollistit  Joshua Kimmich.

62' Kampioni në fuqi i Evropës po sulmon në drejtim të portës së Realit.

60' City nuk po e shpërthen mbrojtjen bunker të realit.

54' Reali po mbrohet bukur.51' Nacho me përvojën e tij shpëtoi gol të sigurt, fat i madh për Realin.

50' Reali ka epërsinë por jo edhe qetësinë.

47' Manchester City në presion.

Përfundojnë pjesët e para.

44' Arsenali po mbrohet me sukses,

Manchester City - Reali 0:1

Shënues: Rodrygo (12'']

Kartona të verdhë: Carvajal.

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Ruben Dias, Gvardiol - Rodri, Bernardo Silva, Foden, De Bruyne, Grealish - Haaland.
Real: Lunin - Carvajal, Nacho, Rüdiger, F. Mendy - Kroos, Camavinga, Fede Valverde, Bellingham, Rodrygo - Vinicius Junior.

Bayern – Arsenali 0:0

Bayern: Neuer - Kimmich, de Ligt, Dier, Mazraoui - Laimer, Goretzka, L. Sané, Musiala, Guerreiro - Kane.
Arsenali: Raya - White, Saliba, Gabriel, Tomiyasu - Jorginho, Ödegaard, Rice - Saka, Havertz, Gabriel Martinelli.

40 Bayerni po kërkon golin ndaj Arsenalit.

37' City po ka telashe me mbrojtjen e Realit.

34' City e kërkon golin.

30' Ndeshje të forta.

27' Pa gola në Munih. Kevin de Bruyne nga rreth 16-17 mmetra godet fuqishëm por nuk befasohet portieri Lunin. 23' Reali po luan me kujdes.

19' Me fat Reali, Haaland godet me kokë dhe traversa ia mohoi golin.

18' City po sulmon.

15' Manchester City në presion.

12' Rodrygo shënon dhe 0:1 për Realin.11' Camavinga i Realit dërgon goditje por nuk befasohet portieri vendas.

8' City duket më energjik.

6' Nuk ka ndodnjë rast në Manchester.

3' Lojë e barasçeshuar.

1' Fillojnë ndeshjet.

Gjithçka gati.

Formacionet zyrtare Manchester City - Real

Sonte luhet takimi Manchester City - Real Madrid, i vlefshëm për raundin çerekfinal të Ligës së Kampioneve. 

“Los Blacos” nuk ka fituar kurrë në Mançester, “qytetarët” mund të bëhet skuadra e dytë që eliminon Realin e Madridit në fazat me eliminim direkt të Champions në dy sezone radhazi, pas Milanit në 1988-89 (gjysmëfinale) dhe 1989-90 (1/8-at).

Verdikti i Mançester Siti-Real Madrid sot në “Etihad”, pas barazimit 3-3 në “Bernabeu” javën e shkuar, do të jetë i paparashikueshëm, ashtu siç gjithnjë është mes dy ekipeve: njërit që konsiderohet prej shumë vitesh favorit për ta fituar këtë trofe dhe tjetri që është rekordmeni i turneut me 14 trofe.

Në ndeshjen e sotme, Ançeloti është detyruar të bëjë një ndryshim në krahasim me një javë më parë, pasi në vend të Tçuamenit të pezulluar për kartonë, luan Naço nga minuta e parë.

FORMACIONET ZYRTARE:

MANÇESTER SITI: Ederson; Gvardiol, Diash, Akanzhi, Uoker; Rodri, De Bryjne; Foden, Silva, Grilish; Haland
Trajner: Pep Guardiola

REAL MADRID: Lunin; Mendi, Naço, Rydiger, Karvahal; Kros, Kamavinga, Valverde; Bellingam; Vinicius, Rodrigo
Trajner: Karlo Ançeloti.

Bayern - Arsenali, formacionet zyrtare

Sonte do të shohim përballjen e Bayern Munihut kundër Arsenalit, ndeshje e vlefshme për raundin çerekfinal të Ligës së Kampioneve. 

Bavarëzët do të përpiqet të mbajë gjallë mbrëmjen e sotme shpresën për të mbyllur ciklin 2023-2024 me trofe, aty ku Liga e Kampionëve ka mbetur i vetmi kompeticion ku mund të marrin një të tillë. Tomas Tuhel kërkon ta mbyllë me lavdi aventurën te gjermanët në pankinë, por që fillimisht duhet të eliminojë Arsenalin e Mikel Artetës.

Arsenali i ka hum bur tre vizitat e fundit në Mynih, ndërsa dy të fundit përfunduan me rezultatet e thella 5-1, në nëtor të vitit 2015 dhe shkurtin e vitit 2017. Dhe “topçinjtë” nuk vijnë sot ndaj Bajernit me moralin më të lartë, pas humbjes shokuese me Aston Vilën 0- 2 në gjashtë minutat e fundit të ndeshjes në “Emirates”, e cila i la ata në vendin e dytë në gjashtë javët e fundit të Premier Ligës, pasi u parakaluan nga rivalët e Mançester Sitit.

FORMACIONET ZYRTARE:

BAJERN MYNIH 4-2-3-1: Nojer; Mazraui, De Ligt, Dajer, Kimish; Gorecka, Laimer; Musiala, Guerreiro, Sane; Kejn | Trajner: Tomas Tuhel

ARSENAL 4-3-3: Raja; Tomijasu, Gabriel, Saliba, Uajt; Rajs, Zhorzhinjo, Odegard; Martineli, Haverc, Saka | Trajner: Mikel Artet.

Tri ndryshime nga Guardiola!

Tri ndryshime nga Guardiola!

Një tjetër mbrëmje e madhe për të pasionuarit e futbollit. Manchester City – Real Madrit, një duel “titanësh”, që duhet të nxjerrë një fitues.

Pep Guardiola vendos Dias dhe Akanji në qendër të mbrojtjes, De Bruyne vjen në vend të Kovacic dhe ka edhe një ndryshim në portë, Ederson rikthehet titullar.

Gjithçka e pritshme sa i përket formacionit të Ancelottit: Nacho luan në vend të Tchouaménit të pezulluar.

Sfida të çmendura në Champions League

Nën ethe priten ndeshjet e kthimit të çerekfinales së Champions League në futboll.

Real – Manchester City, sfida e parë përfundoi baras (3:3) sikurse edhe ajo mes Bayern – Arsenal  (2:2).

Manchester City ka përparësinë e fushës sikurse edhe Bayerni.

Manchester City - Reali

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Ruben Dias, Gvardiol - Rodri, Bernardo Silva, Foden, De Bruyne, Grealish - Haaland.

Real: Lunin - Carvajal, Nacho, Rüdiger, F. Mendy - Kroos, Camavinga, Fede Valverde, Bellingham, Rodrygo - Vinicius Junior.

Bayern – Arsenali 

Bayern: Neuer - Kimmich, de Ligt, Dier, Mazraoui - Laimer, Goretzka, L. Sané, Musiala, Guerreiro - Kane.
Arsenali: Raya - White, Saliba, Gabriel, Tomiyasu - Jorginho, Ödegaard, Rice - Saka, Havertz, Gabriel Martinelli.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat