Goli i ëndrrave i Xhakës çon Leverkusen në fitoren e dyfishtë

Më: 26 maj 2024 Në ora: 00:30
Granit Xhaka

Sezoni më i suksesshëm në historinë e Bayer Leverkusen përfundon me fitoren e Kupës në Berlin – dhe me golin vendimtar të ëndrrave nga Granit Xhaka.

Skena e ndeshjes

Nga njëra anë kampioni i ri i Gjermanisë, nga ana tjetër një ekip i ligës së dytë i rrezikuar nga rënia. Kaiserslautern kundër Leverkusenit dukej si një ndeshje e lehtë përpara finales së Kupës. Në lojë, megjithatë, nuk ishte kështu, Leverkusen pati vështirësi, luajti një pjesë të tërë në inferioritet për shkak të një kartoni të kuq të dytë të verdhë dhe për rrjedhojë nuk ishte aq dominues sa javët e fundit. Kaiserslautern e shfrytëzoi këtë, krijoi raste të rrezikshme. Por në fund ishte përsëri Leverkusen që gëzoi – falë një fitore të ngushtë 1:0 dhe Granit Xhakës.

Në minutën e 16-të të lojës, topi vjen jashtë zonës së rreptësisë te kapiteni i kombëtares. Xhaka gjuan direkt me këmbën e majtë dhe e drejton topin në portë për 1:0. Gol i ëndrrave, fitues i dyfishtë. Përfundimi i një sezoni të jashtëzakonshëm për 31-vjeçarin. Në të njëjtën kohë, ai është golashënuesi i parë zviceran në historinë e finales së Kupës së DFB.

Figura kyçe

Lukas Hradecky. Ndërsa lojtarët e tij përpara kishin vështirësi me Djajtë e Kuq të guximshëm dhe të apasionuar, kapiteni i Leverkusenit në portë qëndroi i qetë për 90 minuta, rrezatoi siguri absolute dhe tregoi një performancë të jashtëzakonshme.

Si luajtën zviceranët

Xhaka, golashënuesi, vendimtari i lojës dhe regjisori i mesfushës, tregoi përsëri një performancë të shkëlqyer në krahasim me humbjen e parë të sezonit në finalen e Euro-League të mërkurën. Një performancë shumë të fortë tregoi gjithashtu zvicerani në ekipin kundërshtar: Jan Elvedi. Vëllai i mbrojtësit të kombëtares Nico Elvedi qëndroi pa gabime dhe i qëndrueshëm në mbrojtjen qendrore kundër fuqisë sulmuese të Leverkusenit.

Zhurma e tribunave

Diferenca e ligës nuk ishte aspak e dukshme në tribunat. Edhe tifozët e Leverkusenit bënë zhurmë të madhe, por tifozët e Kaiserslautern ndezën një spektakël të vërtetë të denjë për ligën e parë. Së pari me një koreografi gjigante të Djallit, pastaj me mbështetje të jashtëzakonshme për ekipin e tyre dhe në fillim të pjesës së dytë, raketat e fishekzjarrëve shpërthyen në qiellin e Berlinit në çdo sekondë.

Golat

16’ | 0:1 | Granit Xhaka e drejton topin me një gjuajtje të drejtpërdrejtë në portë.

Si vazhdon më tej

Sezoni në Gjermani është përfundimisht i mbyllur me finalen e Kupës. Leverkusen mund të gëzojë fitoren e dyfishtë dhe tani do të festojë mirë, para se Granit Xhaka të bashkohet me kampin e kombëtares për Kampionatin Evropian brenda një jave.