​Cristiano Ronaldo synon rekorde historike në EURO 2024

Futboll

​Cristiano Ronaldo synon rekorde historike në EURO 2024

Më: 7 qershor 2024 Në ora: 18:07
​Cristiano Ronaldo

Superylli i futbollit portugez, Cristiano Ronaldo, do të hyjë në histori si lojtari i parë që merr pjesë në gjashtë kampionate evropiane, ndërsa përgatitet të ndezë skenën EURO 2024 në Gjermani.

Sulmuesi 39-vjeçar i Al-Nassr ka veshur më parë ngjyrat e Portugalisë në EURO 2004, 2008, 2012, 2016 dhe 2020, ndërsa fitoi titullin e vitit 2016 në Francë.

Duke luajtur për kombin e tij që nga viti 2003, Ronaldo do të jetë futbollisti më me përvojë i Portugalisë pasi ai u emërua në skuadrën e mbushur me yje për EURO 2024 që nis më 14 qershor në Gjermani.

Ish-kampioni do të luajë ndeshjen hapëse të Grupit F kundër Republikës Çeke më 18 qershor, përpara se të takohen me Turqinë më 22 qershor. Ata do të përballen me Gjeorgjinë më 26 qershor në ndeshjen e tyre të fundit të fazës së grupeve.

Ronaldo ka shënuar 14 gola në pesë kampionatet e fundit evropiane, duke shënuar gjithashtu rekordin për më shumë paraqitje duke luajtur në 25 ndeshje.

Në sigurimin e rekordit për më shumë gola, ai ka kaluar të mëdhenjtë e futbollit si francezi Michel Platini dhe sulmuesi anglez Alan Shearer. I vetmi lojtar aktiv që afrohet është ylli i Francës, Antoine Griezmann.

Platini shënoi nëntë gola dhe Shearer shënoi shtatë gola në EURO.

Griezmann, sulmuesi 33-vjeçar i Atletico Madridit, ka shënuar shtatë gola në kampionatet evropiane dhe do të luajë edhe në turneun e këtij viti.

Ronaldo gjithashtu ka shënuar 41 gola në kualifikueset evropiane, duke e vënë atë shumë përpara rivalëve të tij Robbie Keane (23) dhe Zlatan Ibrahimovic (19).

Duke përfshirë edhe kualifikimet e Kampionatit Evropian, Ronaldo ka bërë 64 paraqitje, përpara italianit Gianluigi Buffon (58) dhe kroatit Luka Modric (53).

Nëse Ronaldo shënon në EURO 2024, ai do të kalojë austriakun Ivica Vastiq, i cili si 38-vjeç e 257 ditë është lojtari më i vjetër që ka shënuar në historinë e turneut.

Nga ana tjetër, nëse Portugalia arrin në finale, Ronaldo mund të thyejë rekordin e mbrojtësit italian Leonardo Bonucci për lojtarin më të vjetër që ka shënuar në një finale (34 vjet 71 ditë) dhe rekordin e gjermanit Jens Lehmann për lojtarin më të vjetër që ka luajtur në një finale (38-vjeç e 232 ditë).

Nëse Portugalia fiton titullin EURO 2024, Cristiano gjithashtu mund të kalojë holandezin Arnold Muhren (37 vjeç e 23 ditë) si lojtari më i vjetër që ka fituar një titull evropian.

Ronaldo, i cili ka veshur fanellën e Portugalisë 206 herë në karrierën e tij 21-vjeçare në kombëtare, është lojtari me më shumë paraqitje kombëtare, përpara Bader Al-Mutawa të Kuvajtit (196).

Me 128 gola, ylli veteran është golashënuesi më i mirë për një ekip kombëtar në historinë e futbollit, përpara Ali Daei të Iranit (108) dhe Argjentinës Lionel Messi (106).

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat