Mario Basler kërkon kujdes nga Granit Xhaka, por ka edhe një fjalë për Xherdan Shaqirin

Futboll

Mario Basler kërkon kujdes nga Granit Xhaka, por ka edhe një fjalë për Xherdan Shaqirin

Nga: K.Goca Më: 22 qershor 2024 Në ora: 19:00
Xhaka e Shaqiri

Ish futbollisti i Bayernit, Mario Basler, ka folur për kapitenin Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

Basler ka një mendim interesant për Xhakën dhe Shaqirin. 

Mediumi zviceran “Blick”:Tani Gjermania luan kundër Zvicrës. Sa i madh është respekti për kombëtaren?

“Skuadra gjermane padyshim që ka shumë respekt për kombëtaren. Në kohën time, dy ose tre zviceranë ishin të përfshirë në Bundesligë.

Sot e gjithë kombëtarja luan në Gjermani, Itali apo Angli. Duhet të jemi veçanërisht të kujdesshëm me Granit Xhakën. Në sezonin e fundit të Bundesligës asnjë skuadër nuk arriti ta nxjerrë jashtë loje”, tha Basler.

Para Kampionatit të fundit Evropian, Xhaka u shpreh se ishte i përkushtuar në finale. Çfarë mendoni për deklarata të tilla?

“Mendoj se është mirë që ai thotë gjëra të tilla.

Kur erdhi në Leverkusen, ai foli edhe për tituj megjithëse askush nuk mendonte se Leverkusen mund ta fitonte kampionatin.

Ky mentalitet dhe vetëbesim nevojiten nëse dëshironi të jeni të suksesshëm.

Unë e preferoj shumë një lojtar të tillë sesa dikë që shkon në Kampionatin Evropian dhe është i lumtur me arritjen në çerekfinale”, përgjigjet Basler.

Pas ndeshjes së parë të Kampionatit Evropian kundër Hungarisë, Xhaka bëri të ditur se synimi i tij ishte fitimi i grupit?

Më duket një deklaratë shumë e guximshme. Pas sezonit të tij të klasit botëror, ai mund ta bëjë këtë deklaratë.

Por nuk mendoj se po i bëni vetëm një nder vetes. Lojtarët gjermanë do ta kenë vënë re këtë”, tha më tej.

Thuhet gjithmonë se në futbollin modern nuk ka mbetur pothuajse asnjë lloj. A është ende Xherdan Shaqiri ai ende?

“Nëse je dikush ndaj të cilit njerëzit fërkohen, atëherë padyshim je një i tillë. Në Gjermani kemi Leroy Sane. Ashtu si Shaqiri, edhe ai ka cilësi të pabesueshme, por jo gjithmonë e sjell atë në fushë. Sigurisht që nuk ka më djem si ne sot. Por gjithsesi është mirë”, thotë Basler.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat