Belgjika fiton dhe shton gjasat për kualifikim

Futboll

Belgjika fiton dhe shton gjasat për kualifikim

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 20:39 Përditësuar në ora: 22:56 më 22.06.2024
Pamje nga ndeshja

Katër kombëtare me pikë të barabarta

Belgjika ka shënuar fitore të madhe me rezultat 2:0 ndaj Rumanisë, në takimin e xhiros së dytë të Grupit E të Euro 2024. 

Në minutën e 2-të, futbollisti Tielemans nga rreth 17 metra e shkund portën e poshtme të djathtë të Rumanisë.

Rumania kryeson me 3 pikël në Grupin E sa ka edhe Belgjika, Sllovakia dhe Ukraina.

Në minutën e 48-të, Mihaila me hapa të shpejt drejt 16-shit por gjuajtja e tij shkoi mbi portën e belgëve.

Në minutën e 66-të, Lukaku ka dërguar gjuajtje të fortë dhe mezi e ndali portieri rumun.

Në minutën e 69-të, Dennis Man në pozitë ideale por nuk e mposhti portierin e Belgjikës.

Në minutën e 80-të, Kevin de Bruyne vulosi fatin e ndeshjes, 2:0,

Belgjika - Rumania 2:0

Shënues: Tielemans (2'), de Bruyne (80')..
Kartona të verdhë: Bancu, Marin..

Belgjika: Casteels - Castagne, Faes, Vertonghen, Theate (Debast 76') - Tielemans (Mangala 72'), A. Onana, Doku (Carrasco  72'), De Bruyne, Lukebakio - R. Lukaku.
Rumania: Nita - Ratiu, Dragusin, Burca, Bancu - M. Marin, R. Marin (Olaru 68'), Stanciu, Man, Mihaila (Hagi 68') - Dragus (Alibec 81').

Belgjika me tre pikë të mëdha

(E plotësuar) -Belgjika fiton dhe shton gjasat për kualifikim

80' Ndeshja po shkon drejt fundit.DeBruyne i vetmuar dhe me mjeshtri shënoi për 2:0.

76' Lojë e fortë.

72' Edhe më tej 1:0..

Belgjika - Rumania 2:0

Shënues: Tielemans (2'), de Bruyne (80')..

Kartona të verdhë: Bancu, Marin..

Belgjika: Casteels - Castagne, Faes, Vertonghen, Theate (Debast 76') - Tielemans (Mangala 72'), A. Onana, Doku (Carrasco  72'), De Bruyne, Lukebakio - R. Lukaku.
Rumania: Nita - Ratiu, Dragusin, Burca, Bancu - M. Marin, R. Marin (Olaru 68'), Stanciu, Man, Mihaila (Hagi 68') - Dragus (Alibec 81').

69' Dennis Man në pozitë ideale por nuk e mposhti portierin e Belgjikës.

66’ Lukaku ka dërguar gjuajtje të fortë dhe mezi e ndali portieri rumun.

64' Lukaku shënon por anulohet goli i tij.

 60' Belgjika e ruan epërsinë.52' Belgët insistojnë për golin tjetër.

48' Mihaila me hapa të shpejt drejt 16-shit por gjuajtja e tij shkoi mbi portën e belgëve.

Përfundon pjesa e parë.

45' Fundi i pjesës së parë.41' Vetëm një gol deri me tash.

38' Rumania ka telashe me sulmin e belgëve.

35' Rumania është në presion.

31' Belgjika po e kërkon golin e radhës.

26' Belgjika po orvatet.

23' Rumania po tenton barazimin.

20 Ndeshje e luftuar.

17' Lojë me ritëm.14' Romelu Lukaku në pozitë ideale por bllokohet goditja e tij.

10' Lukaku me shokë po luajnë mirë.

6' Belgjika nuk ka çka humb sot.4' Rumania po sulmon.

Belgjika është mobilizuar.

2' Trossard nga rreth 17 metra e shkund portën e poshtme të djathtë të Rumanisë. 

1' Fillon ndeshja.

Gjithçka gati.

Pretendentët duan të kthehen në garë!

Pretendentët duan të kthehen në garë!

Publikohen formacionet zyrtare të Belgjikë-Rumani.

Belgjika luan sot një ndeshje shumë të rëndësishme përballë Rumanisë, pasi me humbjen e papritur në të parën, ka vënë në rrezik kualifikimin e mëtejshëm në turne.

Skuadra belge duhet më çdo kusht të mposhtë Rumaninë për të mos rrezikuar që të mbetet jashtë vazhdimësisë së turneu dhe trajneri Tedesko shpreson që në ndeshjen e sotme të funksionojë siç duhet sulmi me në krye Lukakun, të mbështetur nga De Bryjn dhe Lukebakio.

Rast i fundit për “brezin e artë”

Është shansi i fundit për të shkylqyer, për ata që konsiderohen si “brezi i artë” i futbollit belg.

Pas një humbjeje tronditëse ndaj Sllovakisë, “Djajtë e Kuq”, të Belgjikës tashëm sfidojnë Rumaninë, në sfidën e xhiros së dytë, të Grupit E, të Kampionatit Evropian të futbollit, Euro 2024.

Sa i përket formacioneve, tekniku Domenico Tedesco i ka rreshtuar të tijët me formulën 3-4-3, ku në portë është vendosur Casteels e para tij në mbrojtje Vertonghen, Faes e Castagne.

Në krahët e mesfushës janë Theate e Jeremy Doku, me qendrën që mbulohet nga Onana e Tielemans, ndërsa “tridenti” i sulmit plotësohet nga treshja Lukebakio, Romelu Lukaku, Kevin De Bruyne.

Në krahun tjetër tekniku Edward Ioanescu i ka pozicionuar rumunët e tij me skemën 4-1-4-1, ku në portë është vendosur Nita. Në krahët e mbrojtjes janë Ratiu e Bancu, ndërsa Dragusin e Burca mbulojnë qendrën. Para vijës së fundit vendoset Marin, ndërsa në mesfushë janë Mihaila, Stanciu, Marin e Man, ndërsa në sulmi vendoset i vetëm Dragus.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat