Kur do të shfaqet një Skënderbe i dytë, që do ta ringjall e bëjë me famë si dikur Arbërinë ?

Historia

Kur do të shfaqet një Skënderbe i dytë, që do ta ringjall e bëjë me famë si dikur Arbërinë ?

Nga: Gjon Keka Më: 9 maj 2022 Në ora: 15:19
Foto ilustrim

Ushtria e Gjergj Kastriotit u bë model për ushtritë europiane të asaj kohe, shteti i Gjergjit të Madh ishte shtet model për monarkët e Europës.

Ndërsa sot,nuk mund të gjejë fjalët më të përshtatshme se ato që i thoshte një udhëpërshkues austriak:

“Arbëria e vjetër e Skënderbeut, Arbëria e vjetër me lavdinë e saj, me shkëlqimin e saj nuk është më.

Por,kur do të zgjohet nga gjumi,nga letargjia e saj kur do të shfaqet një Skënderbe i dytë.

I cili do ta udhëheqë popullin e tij drejt ringjalljes, e të luftojë kundër tiranëve dhe t'i bëjë të mëdhenj e të lirë, si dikur?”[Gjon Keka]

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat