Imazh i rrallë, Aristoteli duke këshilluar Aleksandrin e Madh

Historia

Imazh i rrallë, Aristoteli duke këshilluar Aleksandrin e Madh

Nga: Gjon Keka Më: 6 korrik 2022 Në ora: 12:37
Aristoteli

Nuk është rastësi që Aleksandri i Madh arriti famën universale, sepse përveç se ai kishte talente të lindura të tij ,ajo që më shumë e bëri atë të suksesshëm në arritje e qëllimeve të tij dhe të një qeversije përtej atdheut të tij ishte këshillat dhe mësimet që i mori nga gjeniu antik Aristoteli.

Sikur që dihet Aristoteli është babai i shkencave politike që nga antikiteti, nga ai lindi termi politik i cili u mishërua si ide në kohët mesjetare dhe më pas moderne. Duke qenë se Aleksandri kishte për mësues apo edukator e këshilltar një gjeni të tillë ,ishte e ditur dhe e sigurtë që ai do të arrinte realizimin e porjekteve të tij globale të sundimit dhe të qeversjes apo mbretërimit të tij.

Aleksandri i Madh ishte nxënës i Arsitotelit dhe mësoi gjënë e duhur se si duhet mbretëruar, si duhet korrur suksese, cilat janë rrugët e suksesshme, rrugët sfiduese, pengesat dhe nyjet, zgjidhjet e tyre, parimet e metodat tjera të rëndësisë pa të cilat nuk mund të ketë udhëheqje vizinare, trimërinë dhe shume e shumë cilësi tjera me të cilat ai u mësua dhe u mishërua.

Por, ajo që është e rëndësishme këtu të nënvizohet, se pasiqë Aristoteli ishte mësues e edukator e këshillëtar i tij, atëhër në çfarë gjuhe e ka mësuar dhe këshilluar Aleksandrin e Madh kur dihet se sipas autorëve antike ai nuk kishte njohuri të gjuhës greke, pra ai ndoshta ka folur në gjuhën e nënës së tij(Olimpia) epirote(arbërore), pra gjuhë e atdheut të tij bashkë me Aristotelin.

Ndërkaq ,sa me vlerë e sa bekim është për një mbret ,pushtetar, udhëheqës shteti e qeverie të ketë një mësues edukator apo këshilltar si Aleksandri i Madh që kishte Aristotelin. Sa e dobishme që sot pushtetarët, udhëheqësit e shtetit tonë të Kosovës dhe Shqipërisë të kenë njerëz të urtë afër vetes për këshilla, mësime në drejtimin e duhur të vendit e kombit me një të ardhme të suksesshme dhe të sigurtë. Imazhi sikur që shihet është nga një kronik e vitit 1599, ku shihet Aristetoteli duke e këshilluar, mësuar Aleksandrin e Madh.

Image
Aristoteli duke këshilluar Aleksandrin e Madh
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat