Kulla legjendare e Çun Mulës në mëshirë të fatit!

Historia

Kulla legjendare e Çun Mulës në mëshirë të fatit!

Nga: Azgan Haklaj Më: 5 gusht 2022 Në ora: 14:34
Çun Mula

Ku janë institucionet kulturore shqiptare??!

“Ndihma e Zotit e pushka e Hotit”.

Kjo kullë është e Çun Mulës, bajraktarit të bajrakut të Hotit.

E shihni në çfarë gjendje është katandisur shtëpia e nacionalistit, luftëtarit të pamposhtur për liri e çlirim kombëtar!

Në jetëshkrmin e tij shohim një aktivitet të shquar në betejat legjendare për liri e pavarësi me pushtues të ndryshëm dhe mbrojtjen e trojeve shqiptare nga coptimi prej trungut amë që fuqitë e mëdha ia dhuruan armiqëve tanë shekullorë fqinjë për të kënaqur orekset e tyre grabitqare.

Çun Mula lindi në vitin 1818 dhe vdiq në vitin 1896.

Familja e Çun Mulës u vu në krye të fiseve të Malësisë së Madhe duke i udhëhequr ato me guxim të pashoq, trimëri të rrallë e besnikëri në luftërat e shumta me forcat osmane e serbo- malazeze.

Ai është njëri prej 15-të delegatëve nga Shqipëria e veriut në Lidhjen Shqiptare të Prizrenit e thirrur me dt 10 qershor 1878.

Çun Mula ka marrë pjesë në luftërat e Perandorisë Osmane në Krime dhe More.

Për shkak të emrit të madh që mori Hoti dhe Malësia e Madhe e zgjodhën si përfaqësues të saj në Kuvendin e Prizrenit.

Ky kuvend e emëroj komandat të forcave vullnetare të Malësisë së Madhe.

Ai ka marrë pjesë në shumë beteja por po theksojmë betejën e Zharnicës ku Çun Mula dhe luftetarët e tij trima me heroizëm të rrallë thyen keqaz forcat ushtarake të Krajl Nikollës së Malit të Zi.

Ai mbrojti me heroizëm Hotin, Grudën, Plavë-Gucinë nga copëtimi prej trungut shqiptar.

Në një nga betejat më të mëdha kundër forcave turke është ajo e zhvilluar në Bajzë të Kastratit kundër forcave ushtarake të Bedri Pashës.

I trembur nga Çun Mula dhe luftëtarët e tij trima Bedri Pasha e shmangu përplasjen dhe luftën dhe i hapi rrugën.

Ky triumf i shqiptarëve mbi trupat ushtarake të Bedri Pashës së Anadollit u thur në vargje dhe u këndue me lahutë për tu bërë burim frymëzimi për brezat e ri në luftën për çlirim kombëtar nga pushtuesit e shumtë.

Nga po vjen more Çun Mula

Prej Kelmendit sot u ula

Kam marrë vesh se m’është zënë rruga

M’është zënë rruga me shumicë

Prej n’Kastrat deri n’Kamicë

Si zog shqipje për mbi mal

E kish falë Zoti atë djalë

Nuk jam burrë për me u koritë

Jam Çun Mula pushkë me qitë.

Malësorët historikisht janë shquar në betejat për liri e pavarësi.

Në odat e burrave gjithmonë përkrah njëra tjetrës kanë qenë të varura pushka dhe lahuta.

Nga Hoti kemi si testament postulatin

“Ndihma e Zotit dhe pushka e Hotit”

Gjithmonë malësorët kanë hyrë në betejë me këtë betim.

Shtepia e Çun Mulës sot duhet të ishte muze e jo e katandisur në këtë gjendje.

Meqënëse instituconet shqiptare e kanë lënë në mëshirë të fatit në vend që ta bënin shtepi muze ju bëj thirrje shumë vëllazërore e tepër shqiptarisht diasporës tonë!

Kontriboni për restaurimin e kesaj kulle legjendare e mos e leni të shembet e nën rrënojat e saj të fshihet historia e lavdishme shqiptare e ta mbulojë pluhëri i harresës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat