​Kur Hitleri deklaroi planet e tij për “hapësirë jetësore”

Historia

​Kur Hitleri deklaroi planet e tij për “hapësirë jetësore”

Më: 5 nëntor 2022 Në ora: 07:36
Adolf Hitler

Adolf Hitler më 5 nëntor të vitit 1937, mbajti një takim të fshehtë dhe deklaroi planet e tij për “hapësirë jetësore” për popullin gjerman.

Nazistët arsyetonin se ekspansionizmi territorial për të fituar “hapësira të jetesës” është ligj i natyrës për një popull të shëndetshëm e të fuqishëm nëse përballet me mbipopullim.

Kështu, sipas nazizimit, zgjerimi ishte i justifikuar si domosdoshmëri e pashmangshme për mirëqenien e popullit gjerman.

Ideja e një populli gjerman pa hapësirë të mjaftueshëm daton shumë kohë përpara, por Adolf Hitleri i dha asaj famën e keqe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat