​Shkencëtarët në rrënojat e Titanikut zgjidhën një mister 26-vjeçar

Historia

​Shkencëtarët në rrënojat e Titanikut zgjidhën një mister 26-vjeçar

Më: 8 nëntor 2022 Në ora: 19:15
Foto ilustrim

Shkencëtarët zbuluan diçka të jashtëzakonshme në fund të Oqeanit Atlantik, ku shtrihet rrënoja e Titanikut, por për habinë e tyre, nuk ishin mbetjet e linjës legjendare të oqeanit.

Ata në fund të oqeanit u pritën nga një “gjetje” befasuese, të cilën në fakt e zbuluan 26 vjet më parë.

Të udhëhequr nga zhytësi me përvojë dhe veterani i marinës P.H. Me Nargeolet, teksa po eksploronin fundin dhe po kërkonin rrënojat e Titanikut legjendar, kapën një sinjal sonar, por nuk mund ta shpjegonin. Ata supozuan se ishte një pjesë tjetër e rrënojave.

Në fillim të këtij viti, Nargeolet u kthye me katër shkencëtarë të tjerë në përpjekje për të shpjeguar atë që sonar kishte zbuluar në 1996.

Shkencëtarët prisnin të gjenin pjesë të reja të mbytjes së Titanikut dhe zbuluan një shkëmb shkëmbor, të përbërë nga formacione të ndryshme vullkanike, ku karavidhe, peshq të detit të thellë, sfungjerë dhe disa lloje koralesh, të cilat mund të jenë më shumë se një mijë vjet, gjetën një kopsht korali.

“Nga pikëpamja biologjike, kjo është magjepsëse. Kafshët që jetojnë atje janë shumë të ndryshme nga kafshët në oqeanin e thellë”, tha Murray Roberts, një nga studiuesit në ekspeditë dhe profesor i biologjisë së aplikuar dhe ekologjisë detare në Universitetin e Edinburgut.

Ai shtoi se ky është një zbulim edhe më i rëndësishëm se rrënimi i Titanikut, i cili shtrihet në dy zona 4000 metra të thella.

Zbulimi është unik, sepse ekspertët më parë supozonin se humnerat oqeanike, të cilat shtrihen tre deri në katër mijë metra nën sipërfaqe, janë kryesisht të mbuluara me rërë.

Vetëm disa herë më parë shkencëtarët kanë gjetur shkëmbinj nënujorë më të vegjël në thellësi të tilla. Pas këtij zbulimi, Roberts është i bindur se shkëmbinj nënujorë të tillë janë më të zakonshëm sesa mendohej më parë. Shkencëtarët besojnë se gjetje të tilla mund të ndihmojnë gjithashtu në shpjegimin e distancave që mund të udhëtojnë sfungjerët dhe koralet.

“Ndonjëherë sfungjerët dhe koralet shfaqen në vende ku ne pyesim veten se si kanë arritur atje. Pra, nëse ka më shumë nga këto shkëmbinj nënujorë shkëmborë sesa menduam, kjo mund të na ndihmojë të kuptojmë shpërndarjen e këtyre specieve përtej oqeanit," shpjegoi Roberts.

Studiuesit aktualisht janë duke analizuar fotot dhe videot e shkëmbinjve. Me zbulimet, ata shpresojnë të ndihmojnë në përmirësimin e njohurive për jetën në det të thellë. Roberts gjithashtu dëshiron ta lidhë gjetjen me projektin iAtlantic, në të cilin ata po hetojnë ekosistemin më të gjerë të Oqeanit Atlantik.

Një tjetër sinjal u zbulua pranë Titanikut

Vite më parë, shkencëtarët zbuluan një sinjal tjetër pranë Titanikut. Kjo është ajo që Nargeolet synon të eksplorojë me ekspeditën e ardhshme.

Objekti i panjohur, i cili parashikohet të jetë edhe më i madh se zbulimi aktual, ndodhet midis vendndodhjes së njohur të mbytjes së Titanikut dhe një kreshtë shkëmbore të sapo zbuluar - "Kreshta e Nargeolet-Fanning".

Oisin Fenning është një ekspert i cili vlerësohet gjithashtu për zbulimin e shkëmbit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat