​Zbulohen pamjet e rralla nënujore të Titanikut

Historia

​Zbulohen pamjet e rralla nënujore të Titanikut

Më: 17 shkurt 2023 Në ora: 14:14
Titanik

E xhiruar nga Instituti Oqeanografik Woods Hole (WHOI) vetëm disa muaj pasi eksploruesit gjetën rrënojat në 1985, klipet emocionuese shfaqin imazhe të anijes, duke përfshirë pjesën e saj të famshme të harkut, kuvertën dhe pajisjet.

Pamjet e rralla që tregojnë rrënojat e anijes oqeanike Titanik në fundin e Atlantikut janë publikuar më shumë se një shekull pasi anija goditi një ajsberg dhe u fundos. E kapur rreth tre kilometra nën sipërfaqen e oqeanit, videoja 80-minutëshe e pamjeve të paprera, shumica e të cilave nuk ishin publikuar më parë për publikun, tregon brendësinë e anijes, si dhe jetën detare që notojnë rreth saj.

"Në vitin 1985, WHOI kishte zhvilluar teknologji të re imazherike, duke përfshirë Argo, një robot me kamera që u tërhoq nga anija kërkimore Knorr dhe kapte fotografitë e para të anijes nën më shumë se 12,400 metra ujë," thuhet në një njoftim për shtyp nga WHOI.

Vitin pasues, një ekip nga WHOI bëri udhëtimin e parë për të parë anijen e mbytur duke përdorur një zhytës me tre persona të quajtur Alvin dhe mjetin e sapo zhvilluar në distancë Jason Jr.

Titaniku, që mendohej se ishte pothuajse i pathyeshëm kur u ndërtua, ishte linja oqeanike më e madhe në shërbim në atë kohë. Ai goditi një ajsberg më 14 prill 1912, në Atlantik, ndërsa bënte udhëtimin e tij të parë nga Southampton, Angli, për në Nju Jork. Më shumë se 1,500 njerëz vdiqën, duke tronditur botën dhe duke shkaktuar zemërim për mungesën e varkave të shpëtimit në bord.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat